Кламер БГ - Новини: Кабинет на личности в празни кутийки или другото име нa коалицията ГЕРБ-ДПС-БСП

Кабинет на личности в празни кутийки или другото име нa коалицията ГЕРБ-ДПС-БСП

България

|
Четв, 11 Май 2023г. 19:23ч.
Кабинет на личности в празни кутийки или другото име нa коалицията ГЕРБ-ДПС-БСП

Бойко Борисов

"Слагам празните имена на министерствата и с тези, които се съгласят да има споделена отговорност, определяме имената на министрите". Така лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов представи описа във вторник формулата на правителството с първия мандат. В предишните си изказвания говореше за "правителство на личности" от всички партии, които го подкрепят.

"Категорично сме решени да направим правителство, каквото и да ни струва това. Ако не стане с вторите - с останалите", предупреди той.

Практически това означава правителство на ГЕРБ, ДПС, БСП и ИТН, тъй като "Продължаваме промяната- Демократична България" (ПП-ДБ) отказват да подкрепят управление с мандата и участието на ГЕРБ и водиха преговори с тях, очаквайки да получат подкрепа от партията на Борисов за правителство с втория мандат.

Как би изглеждало правителството?

С министри излъчени от участващите партии, но без да е наричано от самите тях коалиция. Представено като краткосрочно (за последно Борисов спомена три месеца), но без изрично посочен период, което би могло да означава и пълен мандат. С опит да легитимира съществуването си с приоритети като влизане в Шенген и еврозоната, както и с намерение да "открадне" от евентуалната си опозиция една от основните ѝ теми – съдебна реформа и сваляне на Иван Гешев от поста главен прокурор.

Негов министър-председател ще е българският еврокомисар Мария Габриел, кой знае защо описана от Борисов като надпартийна, независимо, че е политик от ГЕРБ и именно в това си качество номинирана и избрана на поста в ЕК.

Дилемите пред Борисов

След изборите ГЕРБ започнаха церемониално разговори с втората политическа сила "Продължаваме промяната -Демократична България", посочени от Борисов като най-добър вариант за стабилно управление. Той от самото начало предупреди, че има и план "Б", но не искаше да го конкретизира, сякаш никой не можеше да се сети, че този план е отработен с "хартиената коалиция" (ГЕРБ, ДПС, БСП) в предходния парламент, след като преди това от същите тези партии, които заедно с "Има такъв народ" кабинета на Кирил Петков.

Партньорството с ПП-ДБ имаше това предимство, че можеше да извади Борисов и ГЕРБ от "изолатора" на коалиция "Магнитски". Цената беше ГЕРБ да подкрепи кабинет на ПП-ДБ с втория мандат без да участва в него.

След като показаха за пред тукашната публика – и най-вече пред западните партньори – че водят усърдни разговори с ПП-ДБ, накрая дойде време за решения.

Още по темата:

План "А" или план "Б"? Борисов държи ключа към двата

Борисов избра да си остане с коалиция "Магнитски", но пък да държи властта.

От тогава събитията влязоха като в предварително очертан график. Във вторник лидерът на ГЕРБ обяви, че е готов да направи кабинет с министри от всяка партия, която го подкрепи с ясното съзнание, а това според предварителните заявки биха могли да са именно БСП, ДПС и ИТН. В сряда ГЕРБ официално представи еврокомисаря Мария Габриел като свой кандидат-премиер. В четвъртък тя вече си бе взела отпуск от Европейската комисия и започна ударно преговори в София за съставяне на правителство. В един ден се срещна с БСП, ДПС и ИТН.

И не получи "не" от нито една формация, дори напротив. Никой все още не е казал и официално "да", но ако всичко върви с това темпо – подобен развой може и да се очаква в следващите дни.

Евентуалното правителство ще е на практика коалиционно, независимо дали Борисов му слага етикети като "правителство на личности" от всички партии, към които се обърна с оферта: "Ще сложа мандата на масата и ще кажа ето - празни кутийки . Имаме ли хора да ги напълним и да изкараме три месеца заедно, или нямаме. Нямаме - отиваме на избори"

"Умерен оптимизъм"

След срещите Томислав Дончев (ГЕРБ) коментира, че е умерен оптимист за възможността да бъде съставено правителство. "Бяха обсъждани проблеми, рискове, възможности, политики, включително и политически формули. Възможни и невъзможни формати. Това, което не е обсъждано, са министерства, позиции и имена", добави той в опит да предупреди медиите да не започват да оповестяват списъци с министри.

Неофициално депутати от ГЕРБ коментират, че ще е добре на 15 май Мария Габрел да отиде да получи мандата от президента с яснота за подкрепата за проектокабинета.

В стремежа си да легитимират правителството като европейско и надпартийно, участващите в него партии ще се опитат да го попълнят с личности с профила на Мария Габриел. Което означава, че е възможно в него да бъдат призовани още хора от Брюксел, например евродепутати от ГЕРБ, ДПС или БСП

Макар през последните дни Борисов няколко пъти да каза публично, че кабинет с план "Б" (т.е. БСП, ДПС и ИТН) ще е с кратък хоризонт, той винаги обявява различни срокове – 3, 4, 6 месеца. По неофициална информация, ако се стигне до финална договорка, правителството ще бъде представено като краткосрочно, но няма предварително да бъде заложено точно колко време ще съществува. Идеята ще е да се изпълнят конкретни приоритети като приемане на бюджет, справяне с инфлацията и ръста на цените, приемане на България в Шенген и еврозоната. А целевата дата за евентуалното приемане на страната в еврозоната например е 1 януари 2025 година.

Депутати коментират, че все още нямало решение за това дали евентуалният кабинет да бъде по-скоро експертен или по-скоро политически.

Разпределението на министерствата

По информация на Mediapool в отделните партии вече се коментира какви министерства биха искали и кои хора са подходящи за постовете. Обсъжданията в самите партии обаче са в начален етап. Засега ГЕРБ настоява за финансовото министерство, Министерство на външните работи, МВР, Министерството на регионалното развитие.

Социалистите обсъждат да поискат министерствата на икономиката, на земеделието и на социалната политика. По отношение на ИТН неофициалната информация е разнопосочна – според едни от партията не настоявали за министерски постове, а според други не било изключено да получат Министерството на отбраната, например, където техният кадър Теодора Генчовска е зам.- министър.

Неофициално се коментира, че от ДПС проявявали интерес към министерствата на енергетиката и на иновациите. Министерство на иновациите и растежа управлява значителен по размер ресурс от еврофондовете, възлизащ на 8 млрд. лева. Това са средства по бъдещи европрограми и по Плана за възстановяване и развитие. Става въпрос за двете нови програми - Програмата за конкурентоспособност и иновации в предприятията 2021-2027 и Програма за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация 2021-2027 с общ бюджет 2.602 млрд. евро. И за още 1.721 млрд. евро по дейности от Плана за възстановяване.

Независимо от оптимистичното начало на разговорите и неустоимото изкушение на постовете във властта, депутати, с които Mediapool разговаря, все още не изключват до финална договорка да не се стигне. Това означава шести поредни парламентарни избори от 2021 година насам.

"На България ѝ отива да има жена министър-председател"

В публичното си говорене най-открито положителни към евентуалната формула на четворно управление са ДПС, които от предизборната кампания насам заявяват, че искат да участват официално в управлението.

"На България ѝ отива да има жена министър-председател. Ние в ДПС имаме принцип, когато има да се свърши важна и отговорна работа, се обръщаме към жените в ДПС", каза по време на срещата с Габриел Йордан Цонев от ДПС.

След срещата той заяви, че освен съгласие по приоритет, обществото очаква да бъде съставен редовен парламент. "Вече се говори за истински диалог в парламента, нещо за което настояваме отдавна. Потвърдихме, че форматът на кабинета, ако такъв има и има подкрепа за него, както и персоналния състав ще бъдат предмет на лидерска среща, която трябва да определи лидерът на парламентарната група, която има мандата", каза още Цонев.

"БСП няма да участва в управлението само за да участва в управлението"

Макар неофициално от седмици да се говори, че Нинова е готова да подкрепи кабинет на ГЕРБ, социалистите публично се държат най-дистанцирано от процеса. И това е очаквано, защото БСП имат официално решение да да не подкрепят мандат на ГЕРБ. Ако обаче БСП стигне до договорка с ГЕРБ и ДПС, решението за участие в правителството може лесно да бъде легитимирано с анонсираното още след изборите намерение на Нинова да направи вътрешнопартиен референдум дали партията да стои в опозиция или да е в управление. За целта обаче ще трябват няколко дни.

"БСП няма да участва в управлението, само за да участва в управлението. И няма да подкрепя правителство само за да подкрепя правителство", каза в четвъртък Георги Свиленски от БСП по време на срещата на социалистите с Габриел.

"Трябва да сложим картите на масата и да кажем какво искаме да се случи в България. Пет приоритета, безспорни за всички, които да изведат България от ситуацията, в която се намира за определеното време, което е необходимо. А празните кутийки да ги оставим на Борисов да се забавлява, докато реши дали ще поеме той инициативата, защото такива разговори за такава отговорна работа трябва да се водят от лидерите на партиите", каза още Свиленски.

"На тази среща много по-полезно и по-важно щеше да бъде, ако присъстваха и г-н Борисов, и г-жа Нинова. Отсъствието и на двамата поставя определени въпроси в посока на това как вие виждате състава на това правителство", каза още той.

"Нека бъдем честни - и без ИТН могат да си направят правителство"

За евентуална формула на управление с първия мандат е достатъчна и само подкрепата на БСП и ДПС. Партията на Борисов и двете формации имат общо 128 народни представители. Евентуална подкрепа от 11-те народни представители на ИТН обаче би донесла по-стабилно мнозинство и именно затова неофициалните очаквания са за подкрепа и от партията на Слави Трифонов.

"Можем да стигнем до съгласие само след ясно очертани приоритети и конкретни мерки включително със срокове за изпълнение на конкретните неща", посочи Тошко Йорданов по време на срещата с Габриел.

"Дали ще участваме или не, това е бъдещ разговор. По принцип отговорност се носи, като участваш. Ако виждаме смисъл от това, ще участваме, ако не намерим смисъл и не можем да защитаваме тезите, в които искаме, какъв е смисълът да участваме. А и нека бъдем честни - и без ИТН могат да си направят правителство".

Според него било рано да се каже дали партията ще подкрепи ГЕРБ или не.

mediapool.bg