И третият голям мобилен оператор – "Йеттел България" (Yettel), пусна интерактивна телевизия, която ще се предлага на базата на фиксиран безжичен 5G интернет и платформа, която не изненадва със съдържание. Телекомът залага на интерфейс и потребителско изживяване, което да откъсне клиенти от този пренаситен пазар, на който компанията навлиза със съществено закъснение.
С представянето на Yettel TV в четвъртък България стана последната държава от телекомуникационната група на чешката "ПиПиЕф" (PPF), след като услугата вече работи в Унгария и Сърбия. У нас дружеството от години търси начин да започне да доставя тв съдържание, за да е максимално конкурентно за другите два телекома – А1 и "Виваком", а и за да уплътни покупката на "БТВ Медия груп". След като пропадна последния опит с покупката на "Булсатком" и сателитният оператор бе придобит от дружество на бившия член на управата на "Виваком" Спас Русев, а част от мрежата му може да стане директна собственост на "Виваком", "Йеттел" вече предлага на пазара своята тв платформа.
Компанията вече предлага два основни продукта – за над 100 и над 200 тв канала, но са възможни общо шест комбинации за ползване на услугата според скоростта на интернета. За досегашни клиенти на домашен интернет ще се предлагат индивидуални възможности за ползване на телевизията като допълнение, за да не плащат те повече от това, което трябва.
При всички абонаменти първите шест месеца таксата е един лев. В Следващите шест месеца на 12-годишните договори тарифите за над 100 канала, от които над 65 са HD, са месечно по 32.99 лв., по 35.99. лв. и 45.99 лв. съответно на скорост от 50 Mbps, 100 Mbps 300 Mbps. При договор за над 200 канала, от които над 110 HD, месечните цени са 36.99 лв., 37.99 лв. и 49.99 лв. за трите видове скорости. За първите 1000 клиенти, в първите шест месеца са включени безплатни спортните канали и НВО Max, но след това за тях се доплаща. Ако обаче клиентът ползва мобилна услуга с включен HBO Max, той може да я ползва и на телевизора.
Решението е напълно безкабелно, на клиента се предоставя 5G Wi-Fi модем или ползва вече наличния, към който се включва устройство, а него - към телевизионния приемник, където се зарежда приложение, разработено да е потребителски интуитивно. Последните излъчени новини, спорт на живо, музика и развлекателни програми ще се предлагат още в основното муню, за да не се налага зрителите да "цъкат" през каналите. Любителите на игри ще могат да включват в устройството джойстик и да ползват приложението Google Play. Платформата поддържа и 4К формат, стига крайните приемнициа да имат такава функция.
От компанията уточниха, че устройството за телевизията ще може да се ползва от клиентите и на вилата и в планината, като е необходимо само да има покритие на "Йеттел". Може дори да не е 5G, каквото компанията в момента осигурява за 60 процента от населението. Просто качеството на картината ще е адаптирано според мрежата.
Апликацията ще се обогатява редовно с нови функционалности, а до няколко месеца се планира да започне предлагането на телевизията като самостоятелен продукт. Така ще може да се ползва и от абонати на интернет от други оператори – фиксиран или мобилен, включително и от свободно достъпни безжични мрежи.
Телекомът не се ангажира с отговор на въпроса какъв дял се надява да постигне на наситения с тв доставчици пазар, но даде заявка да работи постоянно за развитието на платформата.
mediapool.bg