Кламер БГ - Новини: ГЕРБ и БСП-Гергов оставиха схемата на Гергов за Панаира. Какво следва?

ГЕРБ и БСП-Гергов оставиха схемата на Гергов за Панаира. Какво следва?

България

|
Пон, 09 Ян 2023г. 16:07ч.
ГЕРБ и БСП-Гергов оставиха схемата на Гергов за Панаира. Какво следва?

Колаж: Mediapool

Втората извънредна сесия на общинския съвет в Пловдив, на която трябваше да се направи опит да се спре схемата на Георги Гергов за овладяването на Пловдивския панаир, отново беше провалена от общинарите от ГЕРБ и БСП на Гергов.

Заседанието беше свикано извънредно по искане на общински съветници от различни групи. На него обаче дойдоха само 21 от 51 общинари и то пропадна заради липсата на кворум. По подобен начин се разви и първата извънредна сесия по същия въпрос на 3 януари.

Часове по-късно следващата стъпка от схемата, която минава през промяна на капитала на общинско-частното дружество "Пълдин туринвест", беше осъществена. Капиталът му беше увеличен с акциите на община Варна в Пловдивския панаир, което променя и разпределението на силите в изложбения център. Ако промяната бъде вписана в Търговския регистър, "Международен панаир Пловдив" ще се контролира реално от Гергов. Кметът Здравко Димитров обяви, че ще обжалва решението и предстои да се види дали това ще спре вписването. Въпросителните тук идват от обърканото изначално решение на общинския съвет, с което хем се разрешава схемата, хем се иска тя да бъде блокирана и обжалвана.

Въпреки поредния неуспех за защита на панаира темата набира все по-голям обществен отзвук, след като в неделя в центъра на Пловдив отново имаше многолюден протест срещу действията на местната власт и овладяването на панаира от страна на бизнесмена, бивш местен лидер на БСП и почетен консул на Русия Георги Гергов. Освен това на заседанието на общинския съвет в понеделник присъстваха и 7 депутати от ДБ – Христо Иванов, Ивайло Мирчев, Йордан Иванов, от БСП – Кристиан Вигенин и Иван Петков, и от "Продължаваме промяната" - Никола Минчев и Росен Костурков. Те се обявиха против схемата на Гергов. На предходното извънредно заседание имаше представители на ДБ и на БСП.

За разлика от тях на работа не дойдоха съветниците от ГЕРБ (с изключение на председателя на съвета Александър Държиков) и тези от "БСП - Автентична лява" (те се отцепиха от левицата след отлъчването на Гергов от партията), двама от Земеделски съюз и трима нечленуващи в групи. Именно с гласовете на ГЕРБ и БСП – Гергов преди Коледа мина и спорното решение, с което на практика се дава възможност на бизнесмена да овладее някога изцяло държавния Пловдивски панаир.

Обяснения

Групата на "Автентична лява БСП" няма да присъства на заседанието, съобщи председателят ѝ Николай Радев за БНР. "За нас "Пълдин туринвест" (дружеството, през което минава овладяването на панаира - б.а.) трябва да е по-силна, така и така никога държавата не ни е предоставяла акции на Пловдив. Предостави един път толкова миноритарен пакет акции, че пловдивският общински съвет ги отказа, така че смятам, че Пловдив трябва да бъде все по-силен в участието си в панаира", обясни мотивите си Радев. Такива бяха мотивите му и да предложи общината да подкрепи схемата на Гергов.

По-късно местният лидер на ГЕРБ Иван Тотев заяви, че съветниците от партията не са дошли на работа, тъй като искали да участват в "политически цирк". Според него извънредните сесии се превръщали именно в това, тъй като на тях присъствали и депутати от ДБ и БСП, които се опитвали да извлекат дивиденти от казуса. Според Тотев на извънредните сесии били безпредметни, тъй като общинарите били задължили преди Коледа кметът Здравко Димитров да атакува в съда схемата на Гергов, въпреки че в същото време задължиха и общината да гласува за нея.

Схемата

Овладяването на панаира от страна на Гергов става през общинско-частното дружество "Пълдин туринвест", чиито акционери се събраха по-късно в понеделник на общо събрание. На него и представителят на общината гласува "за" приемането на нов акционер във фирмата – община Варна, управлявана от Иван Портних от ГЕРБ. Варненската местна власт ще участва в дружеството с дела си от 29% в "Международен панаир Пловдив". Акции, които още преди години община Варна трябваше да върне на държавата, но забрави, а пък държавата не си потърси.

Така дружеството "Пълдин туринвест" практически ще притежава близо 80% от панаира, а държавата ще остане с едва 20 на сто и ще загуби изцяло контрола върху дружеството. Решенията за съдбата му, дори и за ликвидиране, ще могат да се взимат от "Пълдин туринвест", което се контролира от Гергов. Като застраховка срещу евентуалното закриване на панаира и застрояване на терените му от ДБ предложиха палатите за бъдат обявени за паметник на културата.

Общото събрание се състоя, докато пред залата в хотел "Санкт Петербург",в която се проведе, имаше недоволни граждани. Те бяха и в залата на общинския съвет по-рано през деня за провалената извънредна общинска сесия.

Сн. "Под тепето"

Хората искаха да влязат на събранието на акционерите, но не бяха допуснати от охраната, което доведе до напрежение и намеса на полицията.

Издателят Манол Пейков, който е и бивш депутат от ДБ, настоя да бъде осигурен достъп до събранието, но охраната пред залата категорично отказа. Така се стигна до физически сблъсъци, размяна на реплики и ескалация на напрежението.

Общината ще гласува "за" и ще обжалва

Протестиращите настояха Ясен Михайлов, който представлява община Пловдив в "Пълдин туринвест", да обясни какво точно е гласувано и да покаже протокол от събранието. След близо час напрежение и сблъсъци Михаилов излезе от залата и обясни, че е заявил, че общината използва блокиращата си квота за промяна на капитала на дружеството. В същото време е подкрепил тази промяна и приемането на община Варна като акционер. Такива бяха и обърканите решения на общинския съвет.

Очертава се обаче дори и след въпросното събрание на акционерите сагата да продължи, тъй като с обърканото си от правна точка решение пловдивските общинари задължиха кмета Здравко Димитров да обжалва увеличението на капитала на "Пълдин туринвест".

Един час преди събранието на акционерите на "Пълдин туринвест" Димитров заяви, че ще се съобрази с решението на местния парламент и ще атакува в съда приемането на Варна за акционер. Според съпартиеца му и бивш кмет на града Иван Тотев това щяло да спре вписването на промените в Търговския регистър.

Все пак решението за увеличаване на капитала беше взето, както се случи и през декември, когато Гергов направи първия си опит за осъществяване на схемата си. Първия път то не беше вписано в Търговския регистър именно заради обжалването от страна на общината. Опасността от вписване при втория опит идва от правната каша, сътворена от общинския съвет по въпроса. А това ще даде възможност на Гергов да се разпорежда с панаира и на практика.

mediapool.bg