Обезлюдяването на България продължава. В 205 села в България не живее никой към края на 2022 г. Това показват публикуваните от Националния статистически институт (НСИ) за административно-териториалното деление на страната.
Има общини, като Трекляно (470 души) и Бойница (740 души) например, чието население е по-малко от това на големите села. За да съществува община Трекляно се докарват деца от ромската махала в Кюстендил, за да не бъде затворено местното училище.
Обезлюдяващите планински села
На територията на България има 257 града и 4999 села.
Освен това имат 8 селищни образувания с национално значение. Това са морските ни и планински курорти - Слънчев бряг, Златни пясъци, Албена, Дюни, ММЦ "Приморско", "Св. Св. Константин и Елена", Боровец и Пампорово.
Освен тях има и 157 селищни образувания с местно значение, показват данните на НСИ.
Към края на 2022 г. населените места без нито един жител са 205. Най-много от тях са в областите Велико Търново (69), Габрово (68), Кърджали (9), Смолян (9) и Кюстендил (9). Това са предимно планински села, с труднопроходими пътища, а до някои дори няма такъв.
Преди дни бившият ректор на Софийския университет проф. Иван Илчев обяви, че спира да плаща данъците си за къщата си в кюстендилското село Долно Уйно. Причината е, че въпреки редовното плащане на данъци повече от 10 години така и не е оправен пътят до махала Корнец (около 1300 м) и на практика собствениците на имоти нямат достъп до тях. Ефектът - поради липсата на път, ток и вода зачестили набезите и тази година всички къщи в махалата, без изключение, са разбити и окрадени, пише в отворено писмо проф.Илчев.
Още 1249 села също са на път да изчезнат. В тях живеят от 1 до 49 души включително. Това е близо една четвърт от всички населени места в страната към момента (23.8%), сочат данните на НСИ.
Само 6 града са с население над 100 000 души
Населението в големите градове също намалява.
Въпреки твърдения, че в София населението доближава 2 милиона души, данните на НСИ сочат, че жителите на столицата са значително по-малко. Точният им брой към края на миналата година е бил 1 190 256 души. В същото време София е най-малката по територия област в страната, отчита НСИ.
Останалите пет града с население над 100 000 души са Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Стара Загора. За сравнение в най-малка по население област в страната - Видин, живеят само 72 754 души.
Данните на НСИ показват интересна динамика по отношение на населението за последните 10 години в 20-те най-големи общини. Столична община остава лидер с най-много живеещи. След нея обаче веднага се нарежда община Пловдив. Тя измества Варна заради бурното икономическо развитие през последните 10 години.
Четвъртата позиция си остава за община Бургас.
Разместване има при петата позиция като община Стара Загора измества Русе, а община Сливен измества Плевен от 7-та позиция, сочат още данните на НСИ.
В тези 8 общини живее над 40 на сто от населението на България, отчита Националната статистика.
Графика:НСИ
Най-голямата по територия община е Сливен
България е разделена административно-териториално на 28 области и 265 общини, в които има обособени 3159 кметства.
Освен това Столична община и градовете Пловдив и Варна са разделени административно-териториално на райони. Столична община има 24 района, Пловдив - 6 района и Варна - 5 района.
Средната площ на една област в България е 3964 квадратни километра. Най-големите по територия области в страната са Бургас, София, Благоевград и Пловдив. Най-малките са Перник, Габрово и София (столица).
От общо 265 общини в страната 142 от тях са с население под 10 000 души. Относителният дял на населението в тези общини представлява 11.9 на сто от общото население в страната.
Най-малката община в страната е Трекляно (област Кюстендил) с население от 470 души. След нея е община Бойница (област Видин) с население 740 души.
За сравнение 27 села са с население над 3000 души. Първите две са софийските Лозен (6593) и Бистрица (5953). Топ три се затваря от Айдемир, община Силистра, което е с население от 5159 души.
Средната площ на една община в България е 419 кв. километра. Най-голямата по територия община в страната е Сливен. Освен нея още 7 общини са с територия над 1000 кв. км. Това са Столична община, Добрич-селска, Тунджа (област Ямбол), Самоков (област София), Средец (област Бургас), Стара Загора и Карлово (област Пловдив).
Най-малката по територия община е Челопеч (област София). Но тя е общината с най-висока средна заплата - с 2628 лева за 2022 г.
Причината е златната мина, която се иксплоатира от "Дънди".
Освен нея още 10 общини са с територия под 100 кв. км - Николаево (област Стара Загора), Ямбол, Антон (област София), Чавдар (област София), Долна баня (област София), Стамболийски (област Пловдив), Белослав (област Варна), Сопот (област Пловдив), Кричим (област Пловдив) и Перущица (област Пловдив).
На територията на 9 общини - Пловдив, Добрич, Ямбол, Кричим, Перущица, Копривщица, Челопеч, Антон и Чавдар, има само по едно населено място. Това е техният общински център.
mediapool.bg