България очаква да получи от САЩ
заместващи способности за българските въоръжени сили. Това стана ясно след разговор на външния министър Николай Милков с държавния секретар на САЩ
Антъни Блинкън в рамките на срещата на външните министри от НАТО в Брюксел.
"Говорихме за евентуално осигуряване на заместващи способности за нашите въоръжени сили предвид изтичащ ресурс на много от въоръженията, които имаме", поясни Милков пред български журналисти.
На въпрос на БНР дали секретарят Блинкън е поел ангажимент, министър Милков отговори утвърдително и също така е заявил, че ще се обърне към Пентагона за тази цел.
На въпрос дали е било обсъждано България да предостави оръжията, чиито срок изтича, на Украйна и в замяна да получи модерно американско оръжие, Милков отговори отрицателно.
"Този въпрос, в този контекст точно, не беше обсъждан. Беше обсъждан въпросът, че ние имаме изтичащ ресурс, и имаме една пропаст на способностите. Защото, примерно да речем, когато на самолетите им изтече ресурсът, което ще стане скоро, ние ще имаме две или три години напред, в рамките на които ние няма да имаме други възможности въобще да защитаваме въздушното пространство. Ще трябва да разчитаме на съюзниците. В този контекст беше обсъждан въпросът. А това какво би станало с наше въоръжени, това е въпрос, който трябва да бъде решен на други нива от парламент, от бъдещо правителство най-вероятно", каза той.
Президентът Румен Радев и назначеното от него служебно правителство, част от което е Милков, обаче са едни от малкото в ЕС, които се обявяват срещу оказването на директна военна помощ на Украйна. България отказва да помогне на Украйна дори със старата съветска техника, от която съвсем скоро ще се откаже, защото не може да я поддържа.
Милков съобщи, че се подготвя съвместна декларация на страните от НАТО и Украйна на срещата на върха през юли във Вилнюс, в която да се посочат бъдещите стратегически измерения на отношенията между алианса и Киев.
"Очаква се тази среща да бъде силен сигнал за подкрепата за Украйна, а и за Русия, която би трябвало да се съобрази с факта на тези стратегически отношения", посочи той.
По думите му всички министри виждат Украйна като бъдещ член на НАТО и се обсъжда възможностите за приемане на план за действия за членството на Украйна в пакта.
"Потвърждава се категорично решението от срещата в Букурещ от 2008 г. за бъдещо членство на Украйна", посочи министърът.
По неговите думи е постижимо Швеция да бъде приета в НАТО до срещата през юли.
Той отбеляза, че Унгария е изразила готовност да не бъде последната страна, ратифицирала шведското членство.
Срещу присъединяването на Швеция резерви все още има и Турция. Преди ден обаче в НАТО официално влезе Финландия.
Милков изрази очакване до края на април да поеме поста на постоянен представител на България в НАТО.
"Това е нещо, което бих искал да стане възможно най-бързо, тъй като повече от година нямаме постоянен представител тук", отбеляза той.
Министърът добави, че миналата година редовното правителство в продължение на четири месеца не е изпратило редовен представител след освобождаването на поста.
По неговите думи служебните правителства са изчакали съставянето на редовен кабинет за определянето на представител.
"Не съм предлагал своята кандидатура - занесохме в Министерския съвет и при президента осем други варианта за обсъждане, сред които нямаше моето име. Това решение е взето на други нива", каза той.
Милков определи поста като един от най-важните за България в момента от дипломатическа гледна точка.
mediapool.bg