Кламер БГ - Новини: Брожение, уволнение и протест в Клиниката по реанимация на Майчин дом

Брожение, уволнение и протест в Клиниката по реанимация на Майчин дом

България

|
Пет, 19 Май 2023г. 13:59ч.
Брожение, уволнение и протест в Клиниката по реанимация на Майчин дом

Майчин дом, сн. БГНЕС

Служители на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение (КАИЛ) в Майчин дом се оплакват от административен тормоз и гонения на служители от страна на директора на болницата Иван Костов. Напрежението ескалира след като работещи в клиниката под организацията на синдикат “Защита“ насрочиха за 23 май протест пред Министерството на здравеопазването заради неглижирани от години от ръководството проблеми. Към това в последствие беше добавено и отстраняването на временно изпълняващата длъжността директор на клиниката д-р Елена Георгиева. Тя е била уволнена в четвъртък на обяд, като от обясненията й пред Mediapool става ясно, че това се е случило по изключително груб начин, след като преди това е отказала да подпише промяна в индивидуалния й договор, с която я връщат на старата й позиция като редови лекар в клиниката.

Администрацията на болницата, обаче, има друга версия. Оттам заявиха за Mediapool, че д-р Георгиева няма законово право да остане на поста, тъй като не е хабилитирано лице; че е била поканена да остане като редови лекар и че след като е отказала четирикратно, освобождаването й е било единственият възможен изход от ситуацията. Според ръководството на “Майчин дом“ по същество един частен трудово-правен спор се преекспонира и не всички служители на клиниката застават зад протеста.

Синдикат “Защита“, обаче, информира, че служители един по един са били викани и заплашвани, че ще бъдат уволнени, ако не си оттеглят подписите. Ръководството, обаче, отрича обвиненията в тормоз.

Причини за напрежението

Милена Атанасова, зам.-председател на синдикат "Защита", каза пред Mediapool, че недоволството на работещите в клиниката е отдавна, тъй като директорът д-р Иван Костов системно е отказвал да говори с тях за проблемите, свързани с осигуряването графика на работа и разпределянето на допълнителните възнаграждения по неясни и субективни критерии. По думите й поради лошото отношение в отделението имало и голямо текучество. Самият синдикат “Защита“ действа от няколко месеца на територията на болницата и отстранената д-р Георгиева е негов член.

Атанасова съобщи, че служители на клиниката са подали сигнал до Министерството на здравеопазването и Инспекцията по труда за нарушения на трудовото законодателство и организирали подписка, но сигналът им се оказва докладван на ръководството на болницата. Така, по думите на Атанасова, подписалите се, са били привиквани един по един и заплашвани да си оттеглят пописа, в противен случай ще бъдат уволнени.

Същевременно са правени опити за преназначаването на временно изпълняващата длъжността директор на клиниката д-р Елена Георгиева като редови лекар.

"Най-фрапиращото е, че още преди да й представят за подпис новия договор, в НАП вече са били подадени данни, че е изменено трудовото й правоотношение", коментира Атанасова.

Изгонена и с блокиран достъп

Самата д-р Георгиева разказа пред Mediapool как точно се е случило отстраняването й: "Към 12.30 часа в четвъртък служители на болничната администрация нахълтаха в кабинета, в който се преобличам, за да ми връчат заповед за прекратяване на трудовите ми правоотношения като началник на клиниката. След което мигновено ми беше спрян достъпа и до болницата, и до кабинета, и включително до паркинга, който е с карта. Това блокира излизането ми оттам и бях пусната само защото се образува огромна опашка". На д-р Георгиева е бил даден срок до 14 часа в петък да освободи и предаде всичко на работното си място.

"Уволнението е на основание, че се е провел конкурс и аз не съм хабилитирано лице. А всъщност конкурс се проведе и на този конкурс единственият кандидат бях аз", обясни тя и допълни, че това не е първият конкурс, който се провежда и на който се явява само тя.

По думите й на нейно място е сложен външен за болницата човек, който не се е явил на конкурса. От ВМА е бил доведен и представен като началник анестезиологът доц. Емил Кържин.

Тя съобщи, че ще подаде сигнал до Инспекцията по труда, ще обжалва заповедта за уволнението й и ще съди директора на болницата.

Ръководството: Няма тормоз, спорът е трудово-правен

От “Майчин дом“ обясниха, че от самото начало д-р Георгиева е била наясно със статута си на временно изпълняваща длъжността и с обстоятелството, че като нехабилитирано лице не може да остане като титуляр. Причината е, че за целите на атестацията на лечебното заведение, което е университетска болница, директорът на клиниката трябва да е хабилитирано лице.

От болницата твърдят, че я уважават като специалист, затова са я поканили многократно да остане в екипа на КАИЛ, но след като тя четири пъти е отказала да подпише промяна в трудовото й правоотношение, се е наложило да бъде освободена от поста, тъй като няма законова предпоставка да заема длъжността.

“Към настоящия момент предстои обявяването на нова конкурсна процедура по Кодекса на труда за длъжността началник на Клиника по анестезиология и интензивно лечение. Предприетите от ръководството на лечебното заведение действия за назначаването на доц. д-р Емил Кържин, дм за временно изпълняващ длъжността началник на КАИЛ са продиктувани от обезпокоително дългия период, в който длъжността началник клиника се заема от лице, непритежаващо изискуемия от закона ценз“, посочват от лечебното заведение. Оттам допълват, че той е национално и международно утвърден водещ специалист по анестезиология и реанимация, с над 30-годишен доказан опит в една от най-натоварените и широкообхватни клиники по анестезиология и интензивно лечение – тази на ВМА. Доц. Кържин притежава и множество квалификации в САЩ, Япония, Чехия, Израел и др. и покрива всички изисквания на закона.

Относно обвиненията на синдиката в тормоз, от болницата заявяват: “Под никаква форма работата на Клиниката от страна на ръководството не е възпрепятствана и не е оказван тормоз. Обратно, напрежение сред колектива на КАИЛ се нагнетява от самата д-р Георгиева, която не желае да се съобрази със законовите изисквания – чл. 68, ал. 2 от ЗЛЗ и разспространява неверни твърдения за предстоящи уволнения в структурата, каквито изобщо не се предвиждат и никога не са коментирани. В момента тя инициира предприемането на протестни действия под формата на синдикална дейност".

“До момента Ръководството на СБАЛАГ “Майчин дом” проведе няколко на брой общи срещи с представители на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение. На срещите са обсъдени и разгледани всички възникнали въпроси, разяснена е юридическата и оперативната рамка за успешна работа на Клиниката и причините за приетото решение, което се подкрепя от всички началници на Клиники в болницата. Желанието на ръководството на СБАЛАГ “Майчин дом” е работата на клиниката да продължи в конструктивен дух и с повишаване на медицинските стандарти и удовлетвореност на пациентите“, казаха оттам.

“Защита” призова министърът да е арбитър

Синдикат "Защита", чийто член е отстранената д-р Георгиева, излезе с позиция, в която призовава здравният министър да се намеси.

"Поредния самозабравил се феодал, очевидно закрилян от огромен политически чадър, получаващ по-висока заплата и от американския президент, не зачита и погазва българските закони и Българската Конституция. Затова, че негови работници и служители са потърсили и отстояват правото да защитят своите права и интереси, информирали са компетентни държавни органи и институции и НС "Защита“, чиито членове са, са привиквани един по един с отправяни закани, че ако не оттеглят подписите си ще бъдат уволнени. Сигнализирали сме за пореден път и очакваме да бъде проведена спешна среща с министъра на здравеопазването с настояване на озапти развилнелия се чорбаджия в държавната болница, тъй като от другата седмица започваме протести пред Министерство на здравеопазването с искането на оставката на феодала обсебил и присвоил си "СБАЛАГ-Майчин дом“, заявиха от синдиката.

Заплати

Проф. Д-р Иван Костов оглавява АГ болницата "Майчин дом" в София от 2017 г. като преди това е бил директор и на другите две големи АГ болници – "Света София" и "Шейново". В последните години името му нашумя като един от болничните директори с най-високи доходи, което е видно от данъчните декларации в регистъра на КПКОНПИ. Проф. д-р Иван Костов взима 7 088 лв. месечно по договор за управление, но по данъчна декларация трудовите му доходи достигат 54 000 лв. месечно. В последната си декларация за 2021 г. той е декларирал 232 199 лева от трудови доходи, 28 422 лева от трудови правоотношения извън заеманата длъжност, 343 320 лева от друга стопанска дейност и 43 939 лв. доходи от други източници.

Ръководената от него болница “Майчин дом“ е достигнала основните заплати, заложени в Колективния трудов договор и като цяло възнагражденията не са ниски, но явно има недоволство сред персонала как се разпределя допълнителното материално стимулиране.

По данни, получени от Mediapool по ЗДОИ в края на 2022 г., основните заплати в Майчин дом са 2245 лева за лекар и 1584 лв. за сестра, а заедно с ДМС достигат средно до 5682 лева за лекар и 2617 лева за сестра.

mediapool.bg