Кламер БГ - Новини: ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ подготвят обща законодателна програма

ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ подготвят обща законодателна програма

България

|
Четв, 13 Апр 2023г. 15:40ч.
ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ подготвят обща законодателна програма

ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ подготвят обща законодателна програма

ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната -Демократична България" подготвят обща законодателна програма за първата сесия на Народното събрание, съобщиха техни представители след безпрецедентна среща в четвъртък. Този първи по рода си опит на първата и втората политическа сила да намерят съгласие по ключови приоритети би гарантирал по-дълъг живот на парламента. Това обаче все още не е стъпка към съставяне на правителство.

Разговори за председател на Народното събрание и за правителство не са водени, казаха участниците в брифинга Десислава Атанасова и Росен Желязков от страна на ГЕРБ-СДС и Николай Денков и Христо Иванов от страна на ПП-ДБ.

Коалиция "Продължаваме промяната -Демократична България" не е променила позицията си, че няма да подкрепи правителство с мандата или участието на ГЕРБ.

Сформирани са работни групи, които до вторник трябва да са готови с приоритетните законопроекти по предварително изготвен списък. Сред тях да закони, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост, влизането в Шенген и еврозоната, съдебната реформа в частта за КПКОНПИ, за промени в НПК (включващи въвеждането на механизъм за контрол над главния прокурор), както и за домашното насилие.

Докато ГЕРБ и ПП-ДБ правеха работните групи, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов провеждаше лидерски срещи в парламента и убеждаваше ДПС за конституционна реформа на съдебната власт. Същите две политически сили – ГЕРБ и ДПС, заедно с БСП – през 2016 г. осакатиха съдебната реформа на тогавашния правосъден министър Христо Иванов и досега неотклонно се противопоставят на каквито и да е промени, които реално биха засегнали недосегаемостта на главния прокурор.

Да стартираме поне една сесия на парламента

"Дали ще има правителство и с кой мандат ще бъде то, зависи от усилията на всички нас. Голяма стъпка е, че имаме вече общи приоритети", заяви лидерът на парламентарната група та ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова.

Някои от законопроектите може да бъдат внесени съвместно от двете формации. "Това ще декларира, че сме намерили разумно сътрудничество, и че ще бъдат подкрепени в пленарната зала", коментира Атанасова.

Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов заяви, че се опитват да използват работните групи като основа за това да заработи парламента - да бъде избран председател и да се излъчат правна комисия и комисия за промени в конституцията, без която, според Иванов, не може да се направи реална съдебна реформа.

"Целта ни е да пристъпим към поетапно стартиране на отделни елементи на парламентарната република. Започваме с уточняването на необходимия минимум, от големи национални задачи, за които всички сме съгласни. Това, че има съвпадение по тях, не е новина. Пет кампании сте ни слушали да говорим по тях. Използвали сме ги за основа, за да стартираме поне една сесия на парламента", каза Иванов.

В отговор на повтарящи се репортерски въпроси дали това е крачка към съставяне на кабинет, Христо Иванов каза:

"Дали ще може да намерим сечение и с каква формула, не е предмет на днешната стъпка, която правим....Всеки от нас, в рамките на ангажиментите, които е поел пред избирателите, търси възможност за рестартиране на парламентарната република".

Да се обвързва ли приемането на бюджета със съставянето на кабинет

Двете политически сили се разминават по важния въпрос дали приемането на закъснелия бюджет за тази година да е обвързано със съставянето на редовно правителство. Според ГЕРБ, които притискат ПП-ДБ за съвместно управление, настояват до създаването му да не се водят разговори за нов бюджет. Николай Денков от ПП – ДБ обаче настоя, че е рисковано приемането на бюджета да се обвързва със съставянето на правителство.

"Искам да направя правителство с ПП-ДБ"

По-рано същия ден лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който този път не се отказа от депутатското си място и остана в парламента, отново обяви, че иска правителство между ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България", които обаче отново отхвърлиха подобна възможност.

Междувременно Народното събрание вече втори ден е без председател и ще остане така поне още седмица. ГЕРБ и ПП-ДБ вече се разбраха първо да се проведат работни срещи между двете формации по приоритети. Бойко Борисов обаче превръща въпроса с намирането на мнозинство за кабинет в условие за избирането на шеф на парламента.

"Аз искам да направя правителство с "Продължаваме промяната – Демократична България", защото това е най-доброто за България", заяви той. Допълни, че ако не стане, има и резервен вариант, но отказа да го посочи, докато не се изчерпи план "А". По-късно, попитан какъв е план "Б", той отговори: "Вариант "Б" е Бойко" и нищо повече.

"Нашият основен приоритет е правителство между двете партии (ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ- бел.ред)", заяви лидерът на ГЕРБ.

Той добави, че председателят на парламента ще се избере за миг, когато има разбиране в работните групи за приоритетите и когато "има готовност за правителство".

В Румъния има компромис да се ротират премиерите, има различни практики и затова и вчера толкова търпеливо, толкова внимателно формулирахме, че между толкова враждуващи не само лидери, но и поддръжници, трябва време, затова и забавянето на избора на председател е много полезно, за да може да се спечели време, коментира Борисов.

Още по темата:

Атанас Атанасов: Готови сме за разговори, но не и кабинет, кадруван от Борисов

Той поясни, че вижда "повече конструктивност" в изказванията на лидерите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев. "Те държат на своето, но с много по-различен тон говорят", каза Борисов, който обаче е вбесен от съпредседателя на ДБ Атанас Атанасов, който в четвъртък говори по Нова телевизия.

"Най-ярката връзка в България между задкулисието и политическия живот се казва Бойко Борисов ", каза Атанасов, според когото ПП- ДБ трябва да излъчи експертно правителство, тъй като не може да се приеме кабинет, който е "кадруван от Борисов или с инсталирани от него хора" .

ПП-ДБ: Няма разговори за правителство

В задочен отговор на Борисов, съпредседателят на ПП Асен Василев коментира в кулоарите: "Няма разговори за правителство. Имаме ясна позиция, че няма да подкрепим правителство на ГЕРБ с първи мандат или правителство с участие на ГЕРБ. Всички други интерпретации са свободни съчинения на група добронамерени или не чак толкова добронамерени анализатори".

"Очаквам разумът да надделее", отвърна по -късно Борисов.

Борисов говори с ДПС за конституционно мнозинство

В четвъртък той започна обещаните лидерски срещи, които се изразяваха в обиколки на кабинетите на останалите парламентарни групи. Той се видя с лидера на ДПС Мустафа Карадайъ, с лидера на БСП Корнелия Нинова, както и с парламентарната група на ИТН, чийто председател Станислав Трифонов не е в парламента, тъй като отново се отказа от депутатското си място.

"Те знаят – и колегите от БСП, и колегите от ДПС, че нашите искрени желания са да направим правителство с втората партия и ще положим всички усилия да го направим", коментира Борисов.

Той обяви, че провеждал лидерските срещи, за да бъдат ясни намеренията им като първа политическа сила - какво искат да се случи и как може това да стане. "Особено по темата за правосъдната реформа, където е необходимо конституционно мнозинство, е хубаво да има подкрепа и от други партии", заяви лидерът на ГЕРБ, сподирян от тълпа репортери в кулоарите на НС.

Още по темата:

Първото заседание на 49-ото Народно събрание ще продължи поне седмица

"Дори и да се направи правителство с ПП-ДБ в парламента трябва да има конструктивно мнозинство, което да успокои държавата", продължи той.

"Парламентът ще има председател. Нормален ход, част от процедурата, върви си заседанието, докато политическите партии седнат и в диалог с разум и отговорност сформират мнозинство, което да излъчи редовен кабинет, от който се надяваме и ние да бъдем част", каза председателят на ДПС Мустафа Карадайъ след срещата си с Борисов.

От думите на Карадайъ се разбра, че с Борисов обсъждали съдебната реформа: "Има нещо, което е по-различно от другите в старта на Народното събрание, а именно волята за разговори. Евроатлантическите формации, на база ценности и принципи, могат да сформират конституционно мнозинство, защото, според нас, съдебната реформа минава през промени в Конституцията, както пише и в доклада на Венецианската комисия".

Тошко Йорданов от ИТН пък обяви, че партията му не е говорила с ГЕРБ за подкрепа за кабинет.

"Разговори за правителство на ГЕРБ-СДС с ПП-ДБ, каквито те си водят в момента, може да има и след като бъде избран председател на Народното събрание, за да може да се приемат закони", каза още Йорданов.

mediapool.bg