Кламер БГ - Новини: Борисов защити "Турски поток", бил "печатница на пари". ДБ: По-скоро на загуби

Борисов защити "Турски поток", бил "печатница на пари". ДБ: По-скоро на загуби

България

|
Пет, 01 Септ 2023г. 20:19ч.
Борисов защити "Турски поток", бил "печатница на пари". ДБ: По-скоро на загуби

Борисов редовно инспектираше строежа на

Продължението на руския газопровод "Турски поток" през България, наричано от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов "Балкански поток" продължава да сее скандали раздори. След като миналия уикенд изтекли имейли от хакната поща на руския политик и близък до президента Владимир Путин – Александър Бабиков, потвърдиха неофициалната информация още от 2019 г., че строежът на тръбата е обект на политически и икономически тайни договорки, а прокуратурата се самосезира по информацията, в петък бившият премиер Борисов защити проекта и го нарече "печатница на пари". От "Демократична България обаче му опонираха и го нарекоха "печатница на загуби".

"Считам, че "Балкански поток" във времето, в което Турция и Гърция, натовски държави, правиха всичко възможно да изолират България от трасетата за пренос на газ, всичко да минава през Турция и Гърция, ние успяхме да се преборим и да си направим "Балкански поток", който е 100% държавен", коментира Борисов последните развития около газопровода.

"100% наша собственост и в момента е печатница за пари за българските граждани. Всяка година в порядъка на 700-800 млн. лева влизат във вашите джобове, на всички българи. Това, ако е лошо, и ако трябва да се обяснявам защо не е в Гърция, защо не е в Турция. Аз не съм национален предател, напротив - правил съм всичко в полза на българите", заяви Борисов.

Той обаче не коментира дали наистина е имало срещи между участниците в търга за строежа на "Балкански поток" в Истанбул и в офис на "Българо-американска кредитна банка", чийто акционер е бившата му спътница Цветелина Бориславова. Твърденията още през 2019 г. бяха, че единият от претендентите да изграждат газопровода се е разбрал с избрания кандидат да оттегли жалбата си срещу него, а в замяна да получи част от договора като подизпълнител. Схемата се доказа с анекси към договора на изпълнителя – саудитския консорциум "Аркад", с възложителя "Бултаргрансгаз", според който за ускоряване на забавения от коронавируса проект в него влизат италиански, руски, буларуска и други фирми. Те не са директно свързани с отказалия се от съдебното обжалване консорциум "Газово развитие и разширение в България" (ГРРБ), единият от чиито акционери бе свързван с руската "Тръбна металургична компания", за която се твърдеше, че ще прави тръбите за "Балкански поток". В крайна сметка обаче те не бяха произведени в Русия.

От банката също преди дни излязоха с изявление, в което твърдяха, че са били една от банките на "Аркад", но така и не казаха имало ли е среща, за каквато твърди Бориславова в писмо до съветник на Бабаков.

В четвъртък Борисов призова журналистите да разследват имало ли е среща в Москва между сегашния министър на регионалното развитие и благоустройство Андрей Цеков и руския депутат Александър Бабаков.

"Не, разбира се", бе отговорът на Андрей Цеков на въпрос на Mediapool срещал ли се е с Бабаков в Москва.

За съжаление, "Турски поток" е по-скоро "печатница на загуби", отвърна депутатът от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) Мартин Димитров. По думите му отчетената печалба от проекта за 2022 г. е 260 млн. лв. С тези темпове трябват 13 години да бъдат върнати парите, а както се променя газовият пазар и продължава военният конфликт, има опасност никога да не бъдат върнати, смята депутатът от ПП-ДБ.

Реално, още докато се строеше газопроводът", "Газпром", който резервира почти целия капацитет на "Балкански поток", плати авансово през юли 2021 г. 683 302 760 лв. без ДДС за преноса на синьото гориво в периода 1 юли 2021 г. до края на юни 2023 г.

С тези пари тогава "Булгартрансгаз" частично погаси към "Аркад" 461 млн. лв. за строежа на "Балкански поток" като тогава държавното дружество обяви, че е спестило близо 100 млн. лв, намалявайки своето задължение и лихвите по него към саудитския консорциум, който освен че извършваше строежа, осигури и финансирането за проекта.

По данни на държавния газов оператор към края на август 2023 г. приходите от входния и изходния капацитет на "Балкански поток" са общо близо 900 млн. лв., а разходите за експлоатацията на трасето са около 320 млн. лв., като по-голямата част от тях са амортизация. От дружеството посочиха пред Mediapool, че освен "Газпром" още четири-пет компании ползват изходния капацитет на тръбата за доставки на газ в Сърбия.

Според Мартин Димитров обаче "Турски поток" е един ненужен, огромен, неефективен разход, който правителството на ГЕРБ тогава направи и то не заради българския интерес, от този проект има полза Русия. България няма полза, заяви депутатът от "Демократична България".

mediapool.bg