Кламер БГ - Новини: Бизнес с фалшиви Covid сертификати и в Белгия и Франция

Бизнес с фалшиви Covid сертификати и в Белгия и Франция

Коронавирус

|
Вт, 23 Ноем 2021г. 20:09ч.
Бизнес с фалшиви Covid сертификати и в Белгия и Франция

Бизнес с фалшиви Covid сертификати и в Белгия и Франция

Лекар в Белгия е заподозрян за издаване на около 2000 фалшиви сертификата за ваксинация срещу коронавирус, предаде Асошиейтед прес, като се позова на местните власти.

Регионалният здравен министър на Валония Кристи Мореал заяви, че измамите са широко разпространени в района, а вероятно ги има и в други части на Белгия. Тя каза, че фалшификациите са "злоупотреба с доверието" по отношение на тези хора, които са решили да се ваксинират, и всички лекари, които работят във ваксинационни центрове.

Разследване на здравните власти във Валония е разкрило измамите, след като са били установени несъответствия в датата и мястото, посочени в издадените от лекаря сертификати. Въпросните сертификати са обявени за невалидни, а лекарят ще бъде съден за фалшифициране и измама и може да бъде наказан със затвор, съобщи телевизия Ел Ен 24. Хората, облагодетелствали се от фалшивите сертификати, също ще бъдат разследвани.

Миналата седмица властите в Белгия обявиха, че възнамеряват да затегнат ограниченията на фона на увеличение на случаите на коронавирус. Близо 35 000 души излязоха да протестират в Брюксел срещу мерките, а демонстрациите бяха съпроводени с насилие.

Същевременно в съседна Франция лекар от района на Париж е заподозрян, че е продал най-малко 220 фалшиви здравни пропуска на цена от 1000 евро парчето, предаде Франс прес.

Медикът бе арестуван, както и негови предполагаеми съучастници и двайсетина купувачи на фалшивия документ.

Лекарят, който е на 56 години, е имал кабинет в Жоанвил-Льо-Пон, югоизточно от Париж. При претърсването на обекта разследващите са конфискували фалшиви здравни пропуски и фалшиви удостоверения за Пи Си Ар тестове. Запорирани са петнайсетина банкови сметки на медика, в които е имало хиляди евро. Наложен е запор и върху вилата на лекаря, оценена на 600 000 евро. Лекарят е заподозрян и за други измами, в това число и ощетили системата за социална сигурност.

Предполагаемите му съучастници са съпругата на медика и мъж на 49 години.

Според полицейски източник в страната е рядкост лекар да продава фалшификати. Обикновено схемите за фалшиви сертификати са разработвани от хора във ваксинационните центрове и от киберпирати.

mediapool.bg