Арменските въоръжени сили призоваха за оставката на премиера Никол Пашинян и на неговото правителство. Призивът се отправя в разпространено днес изявление на Генералния щаб на въоръжените сили, цитирано от осведомителните агенции.
"Премиерът и правителството на Армения не са в състояние да взимат адекватни решения в тази кризисна и съдбовна за арменския народ ситуация. Във връзка със създалата се ситуация въоръжените сили на Армения искат оставката на премиера и на правителството, като едновременно с това отправят предупреждение за въздържане от използване на сила срещу народа", се казва в изявлението.
Протести срещу премиера Пашинян избухнаха след края на шестседмичния конфликт в Нагорни Карабах, приключил в полза на Азербайджан.
По повод призивите на въоръжените сили Пашинян каза, че това е опит за военен преврат и прикани своите поддръжници да се съберат на Площада на Републиката.
Малко по-късно той обяви, че е уволнил началника на генералния щаб на арменските въоръжени сили Оник Гаспарян.
"Днес взех решение да уволня началника на генералния щаб и първия му заместник. Министърът на отбраната подготвя съответното решение за назначаване на нов началник на генералния щаб и нов негов заместник", заяви Пашинян в обръщение към народа, излъчвано във Фейсбук.
До ескалацията се стигна, след като първо вчера Пашинян уволни заместника на Гаспарян. Това стана причина за искането на генералния щаб на въоръжените сили за оставка на премиера и правителството с аргумента, че те не са способни да взимат решения.
Пашинян е под натиск на опозицията, която иска оставката му след военното поражение на Армения от Азербайджан през есента на миналата година в конфликта в Нагорни Карабах. Тогава изправена пред риска от пълен провал, армията призова премиера да приеме условията на прекратяването на огъня в Нагорни Карабах, договорено от руския президент Владимир Путин и включващо значими териториални загуби за Армения.
Ереван контролира де факто благодарение на арменските сепаратисти по-съществената част от азербайджанския район Нагорни Карабах. Но по време на конфликта миналата година Армения изгуби града символ Шуша, както и азербайджански райони, около Нагорни Карабах, като това поражение беше възприето в Армения като национално унижение.
До споразумението за прекратяване на огъня, подписано на 10 ноември, се стигна с посредничество на Русия, припомня Асошиейтед прес. То сложи край на продължили 44 дни ожесточени сражения. Тогава Пашинян определи сделката като болезнена, но необходима стъпка, за да се попречи на Азербайджан да завземе целия Нагорни Карабах.
Последваха протести в Ереван, които бяха израз на народното недоволство, но въпреки това Пашинян успя чрез маневри да се задържи на власт и протестите замряха в студената зима. Но тази седмица демонстрациите бяха подновени с нова сила, а сега спорът между Пашинян и висшите военни командири отслаби неговата позиция.
По-късно в четвъртък Пашинян заяви, че положението в страната е напрегнато, но подлежащо на контрол, и оглави шествие на свои привърженици в Ереван, предаде Франс прес.
"Положението е напрегнато, но всички са съгласни, че не трябва да има сблъсъци. Положението подлежи на контрол", заяви той по мегафон, докато вървеше със стотици свои поддръжници по улиците на столицата.
"Никол - премиер!", скандираха привържениците му, събрали се около Пашинян, сина му и телохранителите му.
В едим момент шествието мина покрай група поддръжници на опозицията, които нарекоха Пашинян "предател".
Главната опозиционна партия, "Процъфтяваща Армения", призова премиера да използва "последната си възможност" да напусне властта без насилие и да се избегне "гражданска война".
"Трябва да избегнем конфронтациите. В Армения цари братска атмосфера", каза пък Пашинян на шествието днес.
"Армията. . . трябва да се подчинява на народа и на избраните власти. Това са мои заповеди и никой не може да не им се подчини", каза Пашинян, приветстван от около 20 хиляди свои привърженици.
Между 10 и 13 хиляди привърженици на опозицията, събрали се на друго място в Ереван, обаче поискаха оставката на премиера, когото обвиняват за унизителното поражение във военния конфликт с Азербайджан за Нагорни Карабах през есента на миналата година. Част от тях издигнаха палатки пред сградата на парламента и се заканват да останат там, докато министър-председателят не подаде оставка.
Самият Пашинян дойде на власт през пролетта на 2018 г. след революция, припомня АФП.
mediapool.bg