Кламер БГ - Новини: Спреният руски газ: Наказание, рекет или шанс?

Спреният руски газ: Наказание, рекет или шанс?

Анализи и Коментари

|
Ср, 27 Апр 2022г. 15:23ч.
Спреният руски газ: Наказание, рекет или шанс?

Спреният руски газ: Наказание, рекет или шанс?

Спирането на руските газови доставки за България, заради отказа на държавното дружество "Булгаргаз" да плаща по новия начин – в долари, които да се превалутират в рубли, почти без никакво предупреждение изглеждаше неочаквано. На база предишна сервилност на България, много хора смятаха, че страната ще приеме наложената промяна още повече след разтълкуването от ЕК, че по същество изискването на "Газпром" за две сметки в "Газпромбанк", през които да вървят преводите за доставките, по същество не нарушават европейските санкции срещу Кремъл заради военното нахлуване на Русия в Украйна.

"Булгаргаз" и правителството обаче се оказа, че от месец са се готвили за решението да откажат едностранно налагана промяна на изтичащия в края на 2022 г. договор и да поемат риска страната да остане без руски газ, който сега се заменя с по-скъп. Което със сигурност няма да се хареса на потребителите. Но много експерти виждат в това шанс най-сетне България да се отърве от зависимостта си от Русия и вървящата с това корупция в енергетиката. ГЕРБ пък побърза да нападне правителството заради решението да не плаща в рубли и да поиска оставката на енергийния министър Александър Николов, нищо че три правителства на лидера на партията Бойко Борисов не направиха абсолютно нищо за газовата диверсификация, но пък скоростно бе построено срещу 3 млрд. лв. средства на "Булгартрансгаз" продължението на "Турски поток" у нас до Сърбия, което обслужи изцяло руските геополитически и икономически интереси.

Въпреки обещанията и хвалбите на Борисов колко много е направил за енергийната независимост, реално в момента единственият шанс за алтернативни на руските доставки е съществуващата от години връзка Кулата-Сидирокастро. Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова, която поиска оставката на Николов, защото не се справял с енергийната криза, обяви пред бТВ, че газовата връзка с Гърция по времето на управлението на ГЕРБ е била изградена на 99% и въпросът е защо тя не е пусната в края на миналата година, когато е било планувано, Реално обаче още по времето на ГЕРБ завършването на строежа бе отлагано на два пъти, а че срокът 31 декември 2021 г. няма да бъде спазен, се знаеше от лятото на същата година, но просто тогавашните управляващи криеха това.

Няма драматизъм, това е политически ход, защото по договорното право "Газпром" няма никакво право едностранно да променя договора. България със сигурност ще обжалва, защото си има процедура при подобно искане за плащанията, съгласуване на страните по договора и ако няма споразумение – арбитраж, коментира бившият посланик на България в Русия Илиан Василев.

Председателят на енергийната парламентарна комисия Радослав Рибарски от "Продължаваме промяната" също коментира, че "Булгаргаз" може да съди "Газпром" за едностранното решение за новия начин на плащане, който според "Булгаргаз" създава рискове да се плати в долари, те да се обърнат по неясен курс в рубли и наличността на превода да не е достатъчна, което да доведе до спиране на доставките.

Дали държавният доставчик ще предприеме подобна мярка предстои да се види, но подобна крачка би показала решимостта за демонстриране на продължаваща твърдост и излизане от позицията на сервилен партньор на "Газпром". В същото време Александър Николов заяви, че страната ни ще остане лоялна по отношение на договора си за транзит на руски газ.

Според Илиян Василев действията на "Газпром" са "политически наказателна стъпка, свързана с посещението на премиера в Киев".

"Врътването на кранчето от "Газпром" спаси правителството на Петков, защото върна нещата в полето на логиката по време на война - сплотява срещу врага. Вън от съмнение има координация между външни и вътрешни врагове на правителството", написа Василев във Фейсбук.

Той определи спирането на газа като много груба постъпка, целяща предизвикване на вътрешно напрежение и удар по правителството. "Подготвени сме за ситуацията. Има алтернативи, не сме в отоплителен сезон, може да правим суапове с Гърция и да увеличим купуването от спотовия пазар", смята енергийният експерт.

Ще е по-скъпо, но разликата ще си възстановим с парите, които България ще спечели от арбитража, заяви още бившият посланик.

Спорът е чисто търговски в сложна ситуация със силен политически привкус, коментира енергийният експерт и консултант Васко Начев пред Нова телевизия. "Някой иска да спъне правителството и то да падне, най-вероятно затова сме толкова напред в списъка на държави със спрени доставки", допълни той.

Според него това е тест, който ще продължи между седмица и десетина дни. След това "Газпром" ще пусне газа, смята Начев.

Според евродепутата Радан Кънев Путин опитва да раздели Евросъюза и определи спирането на газа за България и Полша като очевидна провокация към ЕС и истеричен ход, който трябва да получи спокоен и твърд, и преди всичко общ, отговор", написа Кънев във Фейсбук.

Според него, ако за Полша спирането на доставките се разглежда през болната имперска перспектива на Кремъл като наказание, за България то е заплаха. "Акт, който показва, че всякакво усукване и умилкване е излишно - за Кремъл ние сме отцепила се "Задунайская губерния", а не партньор. Нищо, освен пълно подчинение, не се приема за приятелско поведение. И така е било от 1879 г. до днес", смята още той.

Анализаторът Юлиан Попов пък коментира за сайта "Дневник", че като ответен удар е крайно време е България да преразгледа позицията на "Лукойл" и "Турски поток", както и да се откаже окончателно от използване на руско ядрено гориво. "Това не са лесни действия, но трябва да се проведат. "Лукойл" и "Турски поток" трябва да бъдат подложени на подробен юридически и технологичен одит с оглед на максималното ограничение или спиране на потока руски горива през тях. Подобен одит е добре да се направи от реномирани международни консултанти, за да има стойност при юридически диспути и привличане на евентуални инвеститори", смята той.

"Русия е крайно ненадежден търговски партньор, а вече е напълно ясно, че е и опасна за енергийната и за националната ни сигурност. Най-малкото заради това България трябва да преустанови всякакви енергийни отношения с Русия. Решения има, много. Те са комплексни и са в противоречие с клишетата за неизбежността на зависимостта от руски горива, за традиционно добри отношения и други подобни несъстоятелни убеждения. Но те трябва да се предприемат. Решително и бързо. И безкомпромисно", посочва Попов..

"Газпром" е напът да направи най-голямата услуга на България за последните десетилетия, като доброволно ни освободи от нашата зависимост от руски газ", коментира на свой ред анализаторът Евгений Кънев за "Дневник". "С това ще освободи от ангажименти и неговото страховито лоби у нас от неговата агентурна корупционна роля. С това ще освободи и някои партии, особено БСП, а и топ политици от опорката да се снишаваме да не ни накажат", посочи той.

"Изглежда, че става въпрос за една специална газова операция на "Газпром", която според мен цели подкопаването на европейското единство относно опита за диверсификация на газовите доставки. Но може и да се интерпретира и като опит на Русия за активиране на своите мрежи за руско влияние в Европа, по специално в най-уязвимите страни като България, които да създадат вътрешна политическа криза и да отслабят единната позиция на Европа спрямо Украйна", коментира пред БНР Мартин Владимиров, ръководител на програма "Енергетика и климат" в Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).

Още в края на февруари – дни след нахлуването на Русия в Украйна, ЦИД излезе с препоръки към българското правителство относно осигуряването на националната сигурност, включително на енергийните доставки.

За гарантиране на газовите доставки центърът призова за преговори с основните доставчици на втечнен природен газ за Европа включително САЩ, Катар, Нигерия и Алжир.

Правителството увери, че доставките до края на април и за май са гарантирани, въпреки спирането на руските количества, а тепърва предстоят разговори с ЕК за обща позиция при договаряне на комплексни доставки. По информация на Mediapool "Булгаргаз" вече има договори за внос на газ от Гърция през следващия месец. С кои фирми обаче са те, не се съобщава, което създава напрежение на пазара заради непрозрачността на процедурата за избор на оферти за алтернативните доставки.

mediapool.bg