Кламер БГ - Новини: Какъв газов форсмажор бе, другари?

Какъв газов форсмажор бе, другари?

Анализи и Коментари

|
Съб, 27 Авг 2022г. 09:45ч.
Какъв газов форсмажор бе, другари?

Какъв газов форсмажор бе, другари?

Само си представете: излиза произволен военен министър от страна членка на ЕС (без да броим България) и обявява, че Путин е спрял газа, война е все пак, но неговата страна сама си е виновна. След това излиза енергийният министър и повтаря като ехо думите на военния министър. Всичко това е толкова абсурдно, че е напълно немислимо на друго място в ЕС, освен в България.

"Ние ще платим даже това, което не сме взели. Така или иначе ще се стигне до арбитраж, най-вероятно. Аз си спомням преди доста време един финансов министър щеше да нашляпа руската страна, а ние си платихме реактори и какво ли още не. Пак ще стигнем до арбитраж и тогава ще видим какво е. Най-вероятно ще платим над 1 млрд. долара", каза служебният министър на отбраната Димитър Стоянов в четвъртък пред Нова тв.

В отговор на въпрос откъде има такава информация, бившият началник на кабинета на президента Румен Радев каза, че такива били неговите очаквания, без да се позове на конкретни източници. Но тази сума вече беше пусната в обръщение от председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев, който от месеци е радетел за връщането на руския газ.

Два часа по-късно служебният енергийният министър Росен Христов каза следното: "Имаме договор с "Газпром експорт" за доставка на 3 млрд. куб. м природен газ и задължение да използваме поне 80% от това количество. Ако не го направим, сме длъжни да го платим, независимо дали сме го използвали или не".

Ние сме си виновни, Путин пак невинен

"Газпром" спря подаването на газ за България и Полша в края на април. Причината за това не беше, че България е нарушила договора. В средата на април "Газпром" дори върна плащането на "Булгаргаз", извършено в долари, както е записано в контракта между двете страни. Въпреки това газът бе спрян с мотива, че руският президент е наредил да се плаща в рубли, независимо какво пише в договорите на "Газпром".

Към момента руснаците не са завели арбитражно дело срещу България, което не попречи назначеното от президента Румен Радев служебно правителство вече да произнесе осъдителна присъда срещу страната си. Тя се основава на клаузата "take or pay" (вземай или плащай) в газовия договор с "Газпром". България е поела ангажимент да плаща за договорените количества газ, без значение дали ги взима. Проблемът е, че руската компания е спряла изцяло да изпраща въпросния газ.

Тоест, България изглежда е в правото си да заведе арбиртажен иск срещу "Газпром", както се закани бившият финансов министър Асен Василев.

Българските апологети на "Газпром" твърдят, че руската компанията е трябвало да се съобрази с указа на руския президент Владимир Путин. Това било форсмажорно обстоятелство за "Газпром", което представлява непреодолима сила за компанията. Така единственият изход от ситуацията бил българската държавна компания "Булгаргаз" да се съобрази с указа на президента на Русия и да започне да плаща в рубли, твърди служебното правителство, според което в противен случай руснаците ще ни осъдят за един милиард долара.

Принципно не е лошо един български министър да знае, че указите на руския президент не са задължителни за изпълнение в България (или в която и да е друга държава), нито са задължителни по смисъла на международното право. Те важат единствено в Русия.

От друга страна, българският министър може набързо да попита правния отдел за т.нар. "форсмажорни клаузи".

Какво е форсмажор?

В учебниците по търговско право се казва, че това са договорни уговорки, които позволяват на длъжника да се освободи от изпълнение на задължението си поради възникване на редица обстоятелства, посочени в клаузите на контракта.

Тези обстоятелства са "извънредни, настъпващи независимо от волята и извън контрола на страните, не могат да бъдат предвидени или избегнати при полагане на дължимата грижа и не позволяват на длъжника да изпълни задължението по договора".

Примерно, силна буря ви е отнесла фабриката и вие да не можете да изпълните в срок поръчките. Може да сте се застраховали, но парите от застрахователя няма как да възстановят навреме производството.

Но дали указът на руския президент Владимир Путин е формажорно обстоятелство за "Газпром"?

"Газпром" има монополни права за международна търговия с руския газ, можоритарният дял на компанията е собственост на руското правителство, назначавано от Путин. Накратко, "Газпром" е Русия и обратното.

По абсолютно същата логика решението на българското правителство да не се плаща в рубли може да бъде извадено като форсмажорно обстоятелство от "Булгаргаз", която не е каква да е компания, а държавна. Има и действащи европейски санкции.

Сега си представете, че сте сключили договор за дограма с голяма фирма за дограма, която е акционерно дружество. Срокът за монтаж на дограмата идва, но дограмата я няма. Накрая от фирмата ви обясняват по телефона, че мажоритарният собственик на компанията е решил на общо събрание да не се изпълняват поръчки за "вражески" клиенти, а вие, за нещастие, сте обявен за такъв.

Някакво изключение можело да се направи, ако се съгласите да платите за дограмата с натурална размяна срещу китова мас. Ама това, че китовете са защитен вид и вие нямате досег с тия животни, него не го интересува. Вие отказвате и той ви осъжда, че не сте платил дограмата.

Как някой въобще си представя, че "Газпром" може да осъди европейска газова компания за спрените газови достави пред арбитражен съд, който се намира извън Русия или Китай?

Ето такива абсурди се опитва да обяснява служебното правителство на хората.

Как нещата си идват на мястото

Всичко това звучи толкова нелепо, че няма как да няма някаква друга цел.

"Булгаргаз" правеше заявки за доставяне на месечните количества газ по време на кабинета "Петков", въпреки че газ не идваше. Това бе направено с цел да се запази още един аргумент на България при едно евентуално арбитражно дело срещу "Газпром", за да го спечели. Самият председател на борда на "Булгаргаз" Иван Топчийски каза, че дружеството се подготвя за внасяне на иск за пропуснатите ползи от разликата в цените.

Сега служебният енергиен министър Росен Христов твърди, че България е спряла да праща заявки за газ по договора с "Газпром", защото нямало смисъл.

Служебното правителство като цяло обръща правната логика, защитавана от предишното правителство. Вече се казва, че България задължително трябва да влезе в преговори с "Газпром" за подновяване на доставките, защото иначе щяло да има арбитраж, който твърдо ще загубим. Даже вече е пратено такова писмо

Има твърдения, че за да влезе в преговори с "Газпром" и да получи газ, България ще трябва да се откаже официално от бъдещи претенции срещу руската компания за спрените доставки. В петък министър Христов в половин уста каза, че няма да се отказваме от такива, но при това положение не е сигурно, че "Газпром" въобще ще ни отвърне на молбите за газ. "Булгаргаз" още чака отговор на поисканите през май гаранции, че откриването на рублова сметка няма да доведе до тежести по плащането и доставките ще са сигурни.

Освен това, изказванията на двамата български министри могат да бъдат цитирани от руската страна в рамките на едно бъдещо арбитражно дело в негативен контекст за българските интереси.

Няма нормален човек, който да не е разбрал, че "Газпром" се използва от Путин като икономическо оръжие срещу европейските съюзници на Украйна.

Голямата цел на "Газпром" с България може да бъде връщане на монополното положение на българския газов пазар при новите по-високи цени. Това дава неимоверни политически възможности за натиск върху редовното правителство, ако такова има преди Нова година.

Служебният кабинет засега методично игнорира почти всички оферти, предлагащи алтернативен на руския газ, за да си намери оправдание да направи това, което от самото начало искаше да направи – да започне преговори с "Газпром".

Без съмнение, програмата минимум на руснаците е България да загуби възможността да претендира за неустойки за спрените доставки.

Другата цел може да е чисто политическа. Разговорът за газовата заплаха и силата на "Газпром" в предизборна кампания втвърдява проруския вот.

От друга планета

Сякаш Радев и министрите му живеят на друга планета и не виждат какво се случва в момента с други европейски държави и техните компании, които имат дългосрочни договори с "Газпром" за десетки години и се съгласиха да плащат по указания от Путин начин. Русия съкрати драстично доставките през най-големия газопровод до Германия "Северен поток-1". "Газпром" заяви, че от утре започва да намалява потоците през газопреносната мрежа наполовина, до едва 20 процента от капацитета ѝ, след като по-рано намали газоподаването до 40 процента.

Очакванията са точно преди зимата Путин да спре изцяло газа за страните от ЕС като ответна мярка за санкциите, които Западът наложи срещу Русия след нахлуването ѝ в Украйна. Надеждите на Путин са, че след като европейските потребители бъдат ударени с новите високи сметки за ток и отопление, а индустрии започнат да свиват или спират производството си заради недостиг на енергоносители, западните правителства ще спрат да подкрепят Украйна.

Към момента обаче западните лидери правят точно обратно – изпращат допълнителна военна помощ на Киев, за да може да отблъсне руснаците.

В този контекст служебното правителство в България прави точно това, което иска Путин – да сее паника и дезинформация в собствената си държава, да вземе твърд курс към Москва и да разколебава европейското единство по отношение на войната.

Най-страшното обаче е, че това управление предава националните интереси на България.

mediapool.bg