Вратата за правителство, подкрепено от ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България", не е затворена, казва в интервю за Mediapool социологът от "Тренд" Димитър Ганев. Според него има реален шанс с втория мандат на ПП-ДБ да бъде излъчено експертно правителство, което да управлява до местните избори, а след това да бъде направен голям политически ремонт на изпълнителната власт. Бойко Борисов няма никаква полза от управление с ДПС и БСП, макар това да не е съвсем изключено, казва още Ганев, според когото опцията за още едни парламентарни избори стои на масата.
След като Бойко Борисов отказа да подкрепи кабинета, предложен от ПП-ДБ, изглежда, че пред него има 2 възможности – правителство с ДПС и БСП или нови избори. Коя, според вас, ще избере Борисов?
Най-малко вероятна ми се струва опцията за кабинет с ДПС и БСП, защото това би нанесло сериозна щета на ГЕРБ в навечерието на местните избори. Щетата ще бъде нанесена, както и да бъде опакована подобна коалиция – експертна, програмна и прочие. При тази коалиция има и друг проблем. Борисов каза още в началото, че най-важните неща са помощта за Украйна и еврозоната. За Украйна има ли мнозинство в парламента без ПП-ДБ и при влизане в коалиция с БСП? Такова мнозинство няма да има, защото БСП има ясна позиция по този въпрос. Вторият въпрос е дали има мнозинство за еврозоната? Няма, защото БСП има ясна позиция и по този въпрос. Тук се появяват освен имиджови, и чисто политически казуси, които не могат да бъдат решени в рамките на такава коалиция.Ако едно такова управление се случи, Кирил Петков, Асен Василев и Христо Иванов ще се съберат заедно и просто ще отворят шампанското. Това ще бъде тяхната пълна реабилитация, която ги поставя в изключително изгодна позиция преди местните избори.
Тогава какъв е този финт на Борисов с преговорите с БСП и ДПС?
Не трябва да имаме никакво съмнение, че Борисов иска да изчерпи всички възможни опции. Че е бил готов на всичко, на всякакъв компромис, за да направи кабинет. Нямайте никакво съмнение, че ако се отиде на избори, в трите месеца до тях единственият въпрос ще бъде: "Кой е виновен за това, че отиваме отново на избори?" Борисов иска да е сигурен, че ГЕРБ ще влезе в най-удобната роля. Какво представлява тази роля: Аз бях готов на всякакви компромиси, за да направя правителство, но ПП и ДБ не се съгласиха. В последствие преговарях дори с ДПС и БСП, за да направим някакъв кабинет, но срещнахме трудности.
Така историята с план "Б" звучи като блъф на Борисов.
Не казвам, че е блъф. Има шанс да се случи, но от трите опции, които изброихме, тази ми се струва най-малко вероятна. Подобно правителство означава Борисов да посрещне местните избори със сериозна щета. Да си представим другия вариант. За ГЕРБ не е катастрофа да се отиде на нови избори. Проблем обаче е за техния основен политически опонент в лицето на ПП-ДБ, защото ножицата между тях ще се отвори и Борисов ще е в още по-силна позиция. Изхождайки само от политическа логика, бих задал въпроса: Защо му е на Борисов да си донесе пасив преди местните избори, вместо да отиде на нови избори, в които той ще бъде в по-изгодната роля? Ето на този въпрос аз не мога да отговоря.
Същият въпрос може да се зададе и на ПП-ДБ. Защо ви е да ходите на нови избори, на които няма да спечелите необходимото мнозинство за правителство и пак ще допрете до Борисов? Колкото и силен да стане, Борисов също няма да получи мнозинство да управлява и ще опре до ПП-ДБ или ДПС.
Според мен "Продължаваме промяната-Демократична България" смятаха, че Борисов е готов на абсолютно всичко, включително да подкрепи и такъв тип кабинет на ПП с Асен Василев в него. Такъв кабинет обаче нямаше как да мине. В момента се играе покер и от двете страни. Това прави Борисов, но същото правят "Продължаваме промяната" и "Демократична България". Ако Борисов не се разбере с БСП и ДПС за правителство с първия мандат, което според мен е малко вероятно, тогава ПП могат да предложат друг кабинет с втория мандат, който да бъде по-консенсусен спрямо ГЕРБ.
Възможната договорка може да изглежда по следния начин: Ние даваме половината Министерски съвет, вие давате другата половина. Всички министри могат да бъдат експерти, а в правителството да не участват политически лица като Асен Василев, например. Това трябва да е кабинет тип "Димитър Попов".
Дали тогава ПП и ДБ ще бъдат по-сговорчиви?
Когато при тях дойде вторият мандат, те вече ще знаят, че с третия мандат е много малко вероятно да бъде избрано правителство. Ако това се случи, означава, че ПП и ДБ ще бъдат поставени пред следния избор: Или правят този компромис с ГЕРБ, или отиват на избори през лятото.Те обаче ще бъдат обвинени от всички, че са докарали страната до нови избори, но не само. Ще бъдат обвинени, че все пак са показали, че са готови на компромис с ГЕРБ. Това от една страна е лошо послание към своите, а след това е лошо послание към всички. Това е доста лоша изходна позиция за тях преди нови избори.
А не ви ли сте струва, че за Борисов беше удобно правителството на ПП с Асен Василев, което да понесе негативи и за взаимодействието с ГЕРБ, и за самото управление?
Такова нещо не можеше да се допусне от самата му партия. Борисов щеше да си нанесе харакири пред своите хора. ГЕРБ имат мобилизиран електорат, но всяко нещо си има своите граници. Първо, ГЕРБ посочи "Продължаваме промяната" като свой основен политически опонент. Те са арестували Борисов, обвинявали са го във всички грехове и т.н. После Борисов разправяше навсякъде, че финансовата политика на Асен Василев е катастрофална. И сега изведнъж да каже на хората, които са гласували за него и срещу ПП, че ще подкрепи чисто партиен кабинет на ПП с Асен Василев в него... Това е колосална щета. Партията няма да даде на Борисов да направи подобно нещо и затова тази опция, според мен, никога не е стояла пред него.
Т.е. все още има реалистична възможност за правителство с подкрепата на първите две политически сили?
Да. Има такава опция. Смятам, че вратата не е затворена докрай.
След всички преговори, договорки, че дори и лидерска среща, как според вас се позиционират първите две политически сили за предстоящите местни избори тази есен?
Всичко зависи каква конфигурация ще се реализира на централно ниво.Ако има коалиция ГЕРБ, БСП и ДПС, това ще е реанимиране на ПП-ДБ и вероятна тяхна победа в най-големите областни центрове. Това означава трайно установяване на "Продължаваме промяната" с четиригодишен хоризонт, защото местните избори осигуряват ресурс. Така ГЕРБ ще даде стабилна перспектива на основния си политически опонент. Ако има правителство между ГЕРБ и ПП-ДБ, тогава за ПП-ДБ ще бъде по-трудно, защото ще трябва да влязат в кампания, докато са заедно с основния си политически опонент. Те трябва да имат много ясна защитна позиция защо са направили това. Със сигурност за тях това няма да бъде лесна кампания. Другият вариант е да се влезе в кампания едновременно за парламентарни и местни избори. При този вариант местните избори ще бъдат някаква функция на парламентарните. Не знаем точно как ще изглежда това сега, но със сигурност щетата от нови избори за ПП ще бъде по-голяма, отколкото тази за ГЕРБ.
Как биха изглеждали парламентарни избори на 30 юли?
Мога да ви кажа как биха изглеждали избори на 30 юли като човек, който е прегледал доста социологически данни и електорално поведение. Избори на 30 юли са рецепта за около 30% активност.
Кой печели от това?
Най-мобилните хора, които имат най-сериозни финансови възможности, са електорат на ПП-ДБ. По това време те ще са в Гърция, Турция или на морето в България, а останалите ще са по местата си и ще гласуват. Това ясно може да се види от данните за профила на отделните формации. При ниска активност тежестта на партиите с твърди ядра се покачва. Партиите с твърди ядра в страната са ГЕРБ, ДПС и БСП. Избирателите на ДПС и БСП са слабо мобилни хора, които през лятото не ходят много по почивки. При ГЕРБ има мобилните хора, но те са по-малък дял от тези при ПП-ДБ.
Как стоят нещата при "Възраждане"?
"Възраждане" ще качи, защото тази партия се храни от политическата криза. Нямаме никакво съмнение, че "Възраждане" ще има по-висок резултат при нови избори, отколкото постигна на тези.
Изборите на 30 юли изглежда, че няма да доведат до някакво разсичане на възела.
Разсичането на възела ще дойде с провеждането на местните избори, защото никой не иска да плаща политическата цена преди това. Ако се състави кабинет сега, той може да не разреши политическата криза. Това не е задължително. Ние може да имаме някакъв кабинет, който да съществува в условие на политическа криза, която да бъде решена след месеци или след половин година.
Вие говорите за формула, при която се излъчва експертно правителство, без да се разпуска парламента. А след местните избори да се направи голям ремонт на правителството и партиите да влязат в ролята си.
Точно така. Това вече е решение на политическата криза.
Как ви звучи този вариант в рамките на настоящото Народно събрание?
Изобщо не го изключвам този вариант.
mediapool.bg