Японският премиер Фумио Кишида посети днес град Буча, станал символ на зверствата по време на руската окупация, в рамките на своята първа визита в Украйна, съобщи Франс прес.
Кишида пристигна в Буча с влак в ранния следобед преди срещата си с украинския президент Володимир Зеленски. Посещението му в обхванатата от война страна беше определено от украинските власти като историческо.
В Буча Кишида посети църква, където остави цветя и изрази почит към жертвите, съобщи Киодо.
"Възмутен съм от жестокостта. Говоря от името на японските граждани, като изразявам съболезнованията си за тези, които са загубили живота си", заяви японският премиер, цитиран от Асошиейтед прес.
"Това историческо посещение е знак на солидарност и силно сътрудничество между Украйна и Япония", обяви във Фейсбук украинската заместник-министърка на външните работи Емине Джапарова, която публикува снимки на Кишида на перона на гарата в Киев.
"Признателни сме на Япония за стабилната ѝ подкрепа и приноса ѝ за бъдещата ни победа", добави тя.
Кишида стана първият японски правителствен ръководител, посещаващ военна зона, от края на Втората световна война. Визитата му идва в момент, когато китайският президент Си Цзинпин е в Москва за среща със своя руски колега Владимир Путин.
Очаква се Кишида да се срещне с украинския президент Володимир Зеленски, за да му предаде "уважението си към куража и упоритостта на народа, който защитава отечеството си под негово командване, също както и солидарността и непоклатимата подкрепа за Украйна от страна на Япония и Г-7", се казва в изявление на японското министерство на външните работи.
Азиатският икономически гигант е домакин на срещата на върха на Г-7 тази година, припомня АФП. Кишида беше единственият лидер на страна от групата, който не беше посетил Украйна след началото на руското нашествие в страната през февруари миналата година.
Японският премиер заяви пред украински представители, че планира да "предостави възможно най-голяма подкрепа за възстановяването на мира в Украйна", съобщи АП.
Посланикът на САЩ в Япония Рам Еманюъл заяви в Туитър, че днес се развиват "две много различни европейско-тихоокеански партньорства". "Кишида стои на страната на свободата, а Си - с военнопрестъпник", подчерта той, визирайки решението на Международния наказателен съд да издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин за отвличането на хиляди деца от Украйна.
Япония участва в санкциите на Запада срещу Русия и предоставя помощ на Киев. Миналия месец Токио обяви нова помощ от 5,1 милиарда евро за Киев. Япония е изпращала и средства за защита и е предлагала да приеме бежанци от конфликта, но не е предоставяла военна помощ поради изискванията на пацифистката си конституция, отбелязва АФП.
mediapool.bg