Германия достави на Украйна отбранителна система "Пейтриът", за да помогне на страната да се защити от масираните руски ракетни удари, предаде ДПА.
Системата беше включена в списъка на оръжейните доставки на Берлин за Украйна в германски правителствен уебсайт, който публикува такъв опис, отбелязва агенцията.
Тази мобилна батарея е една от най-модерните системи "земя-въздух" в света. Тя може да се използва за борба с вражески самолети, с балистични и крилати ракети.
Германия и САЩ се договориха да предоставят на Украйна по една от тези системи, които са ключови за противодействие на руските атаки срещу украинската гражданската инфраструктура.
Украинските войници получиха обучение от Германия и САЩ в страна членка на НАТО, където се проведоха и общи учения, съобщиха за ДПА източници, близки до германските военни.
Украинският министър на отбраната Олексий Резников потвърди, че Киев е получил доставка на системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът", и добави, че това ще направи украинското небе по-сигурно, предаде Ройтерс.
"Нашите зенитчици се научиха да работят с (тези системи) във възможно най-кратките срокове. А нашите партньори удържаха на думата си", написа Резников в Туитър.
Той не уточни кои точно партньори има предвид, но в публикацията си изказва благодарност на германския министър на отбраната.
Още по темата:
Украинската ПВО изчерпва ракетите си
Сеул намекна за евентуалното предоставяне на военна помощ за Украйна
Южна Корея може да разшири подкрепата си за Украйна отвъд хуманитарната и икономическата помощ, ако страната стане обект на широкомащабно нападение срещу нейните граждани, заяви президентът на Република Корея Юн Сук-йол, съобщи Ройтерс. Южнокорейският лидер за първи път сигнализира за промяна в позицията си срещу въоръжението на Украйна.
В интервю за Ройтерс преди държавното си посещение в САЩ следващата седмица Юн заяви, че правителството му проучва как да помогне за защитата и възстановяването на Украйна, за да може Киев да получи същата международна помощ, каквато Южна Корея е получила по време на Корейската война през 1950-1953 г.
Южнокорейски танкове по време на учение.
"Ако има ситуация, която международната общност не може да прости - например широкомащабно нападение срещу цивилни, клане или сериозно нарушение на законите на войната, може да ни е трудно да настояваме само за хуманитарна или финансова подкрепа", каза Юн.
За първи път Сеул изразява готовност да предостави оръжие на Украйна, повече от година след като изключи напълно възможността за подпомагането на Киев с нещо повече от хуманитарна или финансова помощ, отбелязва Ройтерс.
Ключов съюзник на Вашингтон и основен производител на артилерийски боеприпаси, Южна Корея досега се опитваше да избягва противопоставяне на Русия заради работещите там южнокорейски компании и влиянието на Москва върху Северна Корея, въпреки нарастващия натиск от страна на западните държави.
Зеленски и председателят на Камарата на представителите на САЩ обсъдиха помощта за Украйна
Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че в телефонен разговор е обсъдил с председателя на Камарата на представителите в Конгреса на САЩ - републиканеца Кевин Маккарти - нуждата на Украйна от оръжия, както и засилването на санкционния натиск върху Русия, предаде Ройтерс.
Зеленски написа в "Туитър", че е благодарил на Маккарти за подкрепата на двете партии в Конгреса за Украйна и е напомнил за нуждите на страната в сферата на отбраната.
"Изложих ситуацията на фронта и спешните нужди на Украйна от бронирани машини, артилерия, противовъздушна отбрана и самолети", посочи в поста си президентът.
Той съобщи, че двамата с Маккарти са обсъдили и засилването на натиска върху Русия чрез санкции, включително в областта на петрола и газа.
Говорител на най-високопоставения републиканец във Вашингтон засега не е отговорил на молбата за коментар.
Със силната подкрепа както на демократите на президента Джо Байдън, така и на съпартийците на Маккарти, Конгресът одобри хуманитарна, икономическа и отбранителна помощ за Украйна на стойност милиарди долари от началото на руската инвазия през февруари 2022 г., в това число помощ от 45 млрд. долара, одобрена през декември миналата година.
Някои подчертано десни републиканци обаче поставиха под въпрос помощта, заявявайки, че федералните средства трябва да се изразходват или за нуждите на собствената им държава или да се предназначат за конкуриране на набиращия мощ Китай.
Позицията на Маккарти е в подкрепа на Украйна, но републиканците, които поеха контрола над Камарата на представителите през януари, не възнамеряват да предоставят "празен чек" за оказване на американска помощ на Киев.
Швейцария потвърди отказа да разреши реекспорт на швейцарски оръжия
Президентът на Швейцария Ален Берсе отново потвърди отказа на страната да позволи на купувачи на швейцарско въоръжение и боеприпаси да ги предоставят на Украйна – позиция, която предизвиква критики от страна на Германия и други западни държави, предаде ДПА.
След среща с германския канцлер Олаф Шолц в Берлин Берсе обоснова позиция си с неутралитета на своята страна, която не е членка на Европейския съюз или НАТО. "Не можете да искате от нас да нарушим собствените си закони", заяви той.
Президентът на Швейцария Ален Берсе и германският канцлер Олаф Шолц, сн. ЕПА/БГНЕС
Законите за швейцарския неутралитет постановяват, че правителството няма право да предоставя военна подкрепа на която и да било страна в конфликт, обясни той. Всяка страна, купила военни материали в Швейцария, поема задължение да не ги прехвърля на воюващи страни.
Дискусиите по въпроса обаче са жизненоважни и те в момента текат и в Швейцария, каза още Берсе. "Важно е да следваме правилата и да ги адаптираме, ако се наложи", добави швейцарският президент.
Както правителството, така и парламентът отказват да променят позицията си относно реекспорта на швейцарски оръжия и наскоро отхвърлиха искане на Берлин да позволят да бъдат предоставени на Украйна боеприпаси за танкове "Гепард", закупени в Швейцария.
Швейцарското правителство досега е отказало искания да разреши реекспорт, отправени от Германия, Дания и Испания, и заяви, че няма да отмени закона.
Шолц каза, че германското правителство следи "изключително оживения дебат" в Швейцария много внимателно.
mediapool.bg