Кламер БГ - Новини: Ще има ли редовно правителство и какво (обновена)

Ще има ли редовно правителство и какво (обновена)

България

|
Пон, 15 Ноем 2021г. 00:32ч.
Ще има ли редовно правителство и какво (обновена)

Сн.: БНТ

Това е въпросът, на който избирателите не дадоха еднозначен отговор и след третите избори през тази година. Успехът на "Продължаваме промяната" (ПП) явно е знак, че българите наистина искат промяна и то такава, каквато започнаха основателите на формацията Кирил Петков и Асен Василев като министри в първия служебен кабинет на президента Радев. В същото време обаче бившите управляващи ГЕРБ си остават все така "недоизчегъртани", ако използваме терминологията на лидера на "Има такъв народ" Слави Трифонов, чиято партия така и не материализира надеждите за промяна, възложени й от "суверена" (пак по Трифонов) след вота на 11 юли.

Двете най-големи групи в новия парламент ще са на "Продължаваме прочяната" (26.5% от гласовете) и ГЕРБ (23.20% от гласовете). Според данни от паралелното преброяване на "Алфа рисърч", партията на Асен Василев и Кирил Петков ще има 67 мандата, а според "Галъп" – 69.

Това обаче не са окончателни резултати. Данните на социологическите агенции не отчитат вота от чужбина, който ще доведе до допълнителни промени в процедните.

Необходимото мнозинство за съставяне на правителство е 121 гласа. Коалиция между ПП и ГЕРБ е невъзможна, доколкото Петков и Василев получиха доверието на избирателите именно, за да демонтират корупционния модел "Борисов".

С провала на "Изправи се БГ" евентуалната коалиция на промяната около ПП губи един партньор и остава единствено с ДБ, чийто резултат обаче я оставя шеста политическа сила със 17 депутати.

Голяма е въпросителната дали "Има такъв народ" (24 народни представители) ще се подреди сред "партиите на промяната", каквато заявка даде нейният представител Ивайло Вълчев в изборната нощ. Като се има предвид поведението й в предходните два парламента, не е изключено ИТН да влезе в ролята на "троянски кон" на ДПС в преговорите с ПП и ДБ и да провали опита за формиране на управленска коалиция.

Сметката за кабинет на промяната обаче не излиза дори с ИТН, защото трите формации няма да имат 121 депутати.

Ключът към бъдещо правителство – независимо дали редовно или програмно – вероятно ще е БСП (30-31 депутати), която в момента дава заявка за партньорство с всички политически сили, без да изключва ГЕРБ и ДПС.

Ако БСП реши да си партнира с ГЕРБ и ДПС (27-29 депутати), трите партии събират комфортно мнозинство, към което евентуално може да се включи и ИТН. Още преди изборите се заговори за подобна коалиция "на националното спасение", но дали има шанс да се състои, предстои да се види.

Така или иначе раздаването на мандатите за съставяне на правителство ще започне с "Продължаваме промяната".

България започва нов път, обяви оптимистично в изборната нощ съпредседателят на ПП Кирил Петков, който ще бъде и неин кандидат- премиер.

"Ще бъдем много диалогични, ще бъдем консистентни. "Ще говорим с всички парламентарни групи, без ДПС и ГЕРБ", каза още Петков.

И той, и Асен Василев казаха, че няма вариант да няма правителство.

"Този път има попътен вятър да се състави правителство, пространството за маневриране е по-голямо", коментира Първан Симеонов от "Галъп интернешънъл болкан" пред БНР.

"Протестните формации, каквито ги познавахме, са прелели кръв към "Продължаваме промяната". Без значение дали ГЕРБ-СДС или ПП ще излязат първи, ясно се вижда, че <мандатът продължава да е мандат за промяна", каза той.

БСП ще бъдат арбитър в 47 -то Народно събрание, подчерта Симеонов.

По думите му ГЕРБ трябва известно време да постоят извън властта и техният момент отново ще дойде, но трябва да свикнат да работят сега в режим на партия, а не на партия-държава.

Добър кандидат, но слаба кампания, така Симеонов коментира резултатите на Лозан Панов в президентската надпревара.

"Логиката казва, че Румен Радев би следвало да се изпоти на втория тур, но все пак да спечели", каза социологът.

mediapool.bg