Ръководителят на Световната здравна организация поиска ново експертно разследване на хипотезата, че вирусът, предизвикал коронавирусната пандемия, може да е бил изпуснат от лаборатория в Китай, предаде Франс прес.
Тедрос Аданом Гебрейесус освен това разкритикува липсата на достъп до необработени данни за международните експерти по време на тяхното разследване в Китай за произхода на пандемията.
Експертите проведоха разследването си през януари и февруари. Те казаха след това, че хипотезата за изпускане на вируса от лаборатория, е най-малко вероятната. Но във вторник Гебрейесус каза, че се налага този въпрос да се разследва допълнително, вероятно посредством нови мисии на специализирани експерти, които той е готов да изпрати.
Тези изявления шефът на СЗО направи на брифинг за страните членки на организацията по повод официалното публикуване на доклада от мисията на експертите в Китай.
Гебрейесус посочи, че някои от международните експерти са му казали, че са имали трудности в достъпа до необработени данни по време на посещението си в Китай. Това е рядка публична критика от шефа на СЗО към Пекин във връзка разследването за произхода на пандемията, което беше съвместно между Китай и световната организация.
На брифинга ръководителят на екипа от международни експерти Петер Бен Ембарек обаче омаловажи въпроса със споделянето на данни. Той каза, че в Китай, както и на други места някои данни не могат да бъдат споделяни заради спазване на неприкосновеността на личен живот.
Докладът на Световната здравна организация (СЗО) за произхода на коронавируса е "полезна първа стъпка", но "допълнителните разследвания ще трябва да продължат", заяви Европейският съюз, цитиран от Франс прес.
Този доклад подкрепя хипотезата за предаване на вируса на човек посредством животно, заразено от прилеп.
"Въпреки че съжаляваме за късния старт на разследването, забавянето на разполагането на експерти (в Китай) и ограничената наличност на проби и данни, "от времето на началото на пандемията", считаме свършената работа /. . ./ за полезна първа стъпка ", се казва в изявление на ЕС.
Двайсет и седемте държави членки обаче настояват за "необходимостта от продължаване на разследванията, за да се проучи произходът на вируса и начинът, по който той е стигнал до хората".
САЩ и 13 техни съюзнически страни изразиха в съвместно изявление своето "общо безпокойство" във връзка с доклада за произхода на коронавируса.
"Изключително важно е да изразим общото си безпокойство, че разследването на международни експерти за произхода на коронавируса е било забавено значително и не му е предоставен изчерпателен достъп до първичните данни и образци" се посочва в съвместното изявление на САЩ с други държави, включително Великобритания, Израел, Канада, Япония, Австралия, Дания и Норвегия.
От ключово значение е независимите експерти да имат пълен достъп до всички необходими данни, както и до изследванията и персонала, участвал в ранните етапи на епидемията, което може да помогне да се установи как е възникнала тази пандемия, се казва в изявлението, подписано също от Чехия, Естония, Латвия, Литва, Словения и Южна Корея.
mediapool.bg