Австрия, която заедно с Нидерландия спира България по пътя й към Шенген, оцени високо усилията на България да охранява външната европейска граница, но засега няма официална информация, че Виена може да преразгледа позицията си до края на годината, както се надява България.
Председателят на горната камара на австрийския парламент Волфганг Соботка посети във вторник границата с Турция и призна публично, че "България изпълнява своите задължения по отношение на критериите за приемане в шенгенското пространство", а ветото на страната му е свързано с необходимостта от реформа на зоната за свободно пътуване.
"Именно по тази причина ние наложихме ветото за влизането на България в шенгенското пространство, което искам изрично да подчертая, че не е свързано с България. България изпълнява своите задължения по отношение на критериите за приемане в шенгенското пространство. Аз лично имах възможността да се убедя днес в това на българо-турската граница“, каза председателят на горната камара на австрийския парламент Волфганг Соботка, цитиран от БТА.
Във вторник той посети българо-турската граница по покана на председателя на парламента Росен Желязков.
В същото време министърът по миграцията на Нидерландия Ерик ван дер Бург каза пред БНР, че страната му настоява за мисия, която да установи как се прилага върховенството на закона в България, преди да реши дали ще свали ветото си за присъединяването на България към Шенген.
"Все още трябва да почакаме информация от Комисията. Именно тя трябва да ни даде точната информация. Става дума за върховенството на закона, по-точно за неговото прилагане и мониторинга върху него. Настояваме и за мисия за установяване на фактите. Тогава можем да вземем решение", каза Ерик ван дер Бург.
Австрия: Ветото не е свързано с България
Волфганг Соботка коментира, че от 2015 г. шенгенското пространство не функционира по начина, по който трябва да функционира, същото се отнася и за Дъблинското споразумение.
"Именно по тази причина ние наложихме ветото за влизането на България в шенгенското пространство, което искам изрично да подчертая, че не е свързано с България“, заяви Волфганг Соботка.
Той изрази надежда, че разговорите между министрите на вътрешните работи ще доведат до удовлетворително решение за всички страни, за да може Шенгенското пространство да започне най-сетне отново да функционира по начина, по който трябва.
Австрийският канцлер Карл Нехамер обаче периодично потвърждава, че Австрия държи на ветото.
България с висока самооценка
"Българската държава се справя изключително успешно с противодействието на нелегалната миграция", отбеляза от своя страна главният секретар на МВР Живко Коцев, който присъства на визитата на границата.
Той отчете значително увеличение - с над 75 %, на наказателните производства, свързани с трафика на хора, и с 30 % на осъдителните присъди.
От началото на годината 158 000 са пробвалите да преминат нелегално границата ни от Турция, каза пред австрийския гост зам.-директорът на "Гранична полиция" Радослав Кулеков.
Отново обаче стана ясно, че 110 километра от границата са без видеонаблюдение и предстои да бъдат покрити с камери.
Кулеков поясни, че от догодина охраната на браздата ще се извършва и с дронове.
Подготвя се също така проект за покриване с видеонаблюдение на 110 километра от границата.
Резервите на Австрия и Нидерландия
Австрия е съсредоточена в проблемите с мигрантите, докато Нидерландия разглежда въпросите с правосъдието в България.
Ситуацията се усложни още повече, тъй като Нидерландия се управлява от служебно правителство до края на годината.
Румъния и България се надяват двете страни да влязат в Шенген до края на годината, но Австрия периодично потвърждава, че няма да промени позицията си.
mediapool.bg