"Русия прекратява техническата помощ - с документация и с хора, както и спират да носят отговорност за надеждността и за качеството на извършените ремонти. Това в никакъв случай не означава, че нашите ремонтни предприятия не могат да продължат да извършват тези ремонти, като трябва да си осигурят необходимите резервни части, произвеждани извън Русия, както и да си осигурят държавни гаранции пред потребителите за качеството и за съответствието на документацията на работата, която извършват", коментира бившият военен министър и експерт в бранша Велизар Шаламанов.
Той даде пример с Украйна, която след 2014 г. е продължила да извършва всякакви ремонти на съветска техника, а гаранциите за това са били поети от украинската държава.
Преди ден Москва Русия прекратява действието на сертификатите, издадени на три авиоремонтни предприятия - две в България и едно в Чехия. Става дума за българските "Терем - Летец" и "Авионамс", както и за чешкото "Лом Прага".
В българските заводи се ремонтират хеликоптери и друга съветска техника.
Той посочи пред БНР, че след руското трябва да има някой, който да подписва необходимите документи, които да гарантират качеството на извършваните ремонти и прегледи.
Според Шаламанов трябва да се потърси помощ от Полша, Румъния и Украйна, които имат развита отбранителна индустрия.
"Още по-ключовото решение е ремонтните заводи да усвояват ускорено способност за производството на изделия, свързани със съвместима с НАТО военна техника и да се придобият способности за поддръжка на техниката, която България ще закупи. Това трябва да стане заедно с извеждането на съветската техника от българската армия, което се случва във всички страни от Източна Европа, но с изключение на България".
"Така че българската държава трябва да направи необходимите стъпки за това. В Национална програма "България в НАТО и европейска отбрана" от 2014 година беше предвидено това да се случи. Програмата, приета от Министерския съвет, изискваше точно такъв тип действия по трансформиране на българската отбранителна индустрия и при освобождаване на армията от съветска техника, за да не попадаме в такава ситуация. Това вече е минало. Сега правителството трябва много ускорено да свърши това, което не беше свършено през последните 8 години. ... В тези години България продължи да налива пари във военно-промишлените комплекси на Русия и Беларус. Всички тези пари са не само загубени, но са довели до изоставане в процесите на модернизация, което ще ни струва много скъпо".
Бившият началник на отбраната ген. Константин Попов коментира от своя страна, че това е един тежък отговор от Русия, която ни обяви за неприятелска държава.
"Това не е неочаквано. Въпросът е доколко сме подготвени да поддържаме авиационната си техника, която все още има ресурс", посочи Попов пред бТВ.
"Това, че им е отнет лиценза не им пречи да работят. Въпросът е откъде ще вземат резервни части, кой ще гарантира, че всичките процедури и дейности, които са извършени в тези заводи, са по необходимите технологии и дали възложителят ще приеме това за добре свършена работа", добави той.
mediapool.bg