Швеция е отличен пример за намаляване на вредата от тютюна. И за отстояване на политика, защото тя е единствената страна в ЕС, където продажбата на снус не е забранена. В Швеция дори има дискусии за напускане на съюза, ако забраната за снус влезе в сила. Защо?
Защото именно благодарение на снуса, процентът на пушачите в Швеция пада рязко след 80-те години от 35% до под 5.6% - постижение, което никоя друга държава в света не е успяла да повтори. И не само това- има 38% по-ниска заболеваемост от рак и близо 40% по-ниска смъртност от тютюнопушене в сравнение с останалата част от ЕС.
Тези 5.6% пушачи в Швеция са една четвърт от средните нива за ЕС (23%) и са най-ниската стойност в ЕС, както и една от най-ниските в света. Затова и скандинавската държава е напът да се превърне в първата страна без тютюнев дим в света с дял на пушачите под 5%.
"Шведското председателство на ЕС е огромна възможност страната да представи своя успешен опит от намаляването на тютюнопушенето до 5% на останалите държави в ЕС. Надяваме се, че Швеция ще сподели щедро своето ноу-хау с други държави", коментира професор Карл Фагерстрьом, доайенът на борбата с тютюнопушенето в Швеция и човекът, създал първата никотинова торбичка в страната.
Снусът е торбичка със специално обработен тютюн, която се слага от вътрешната страна на устната - към венеца, и задоволява никотиновия
глад. На шведския пазар се предлага сериозно разнообразие от такива продукти, сн. iStock
Потвърждение от здравните власти
Редица здравни институции и експерти по обществено здраве изтъкват, че употребата на снус в Швеция е доказателство, че подходът за намаляване на вредата от тютюна е ефикасен и ефективен.
Кралският колеж на лекарите в Обединеното кралство отбелязва напредъка на Швеция, както и отчита, че тенденциите при употребата на снус в Норвегия са сходни и дори може би по-изразени от тези в Швеция, като има убедителни доказателства за връзката между употребата на снус и отказа от пушене.
Процент на ежедневните пушачи в Швеция, Норвегия, Дания и Финландия
(Снусът е най-широко разпространената форма на бездимен тютюн в Скандинавските държави)
Източник: Harm Reduction Journal
Агенцията по храните и лекарствата (FDA) на САЩ издаде разрешение 8 продукта от типа снус да се предлагат на пазара в САЩ с информация за намален риск по процедурата за предварителна оценка на тютюневи изделия с модифициран риск (MRTPA). Сега ЕС преразглежда своята политика относно снуса. Другите държави изостават и повтарят грешката на ЕС по отношение на бездимните изделия, като електронни цигари и нагреваеми тютюневи изделия.
Още по темата:
Как Нова Зеландия ще стане бездимна след 3 години
"Трябва да се борим, за да накараме европейските власти да разберат, че има разлика между пушенето на цигари и другите бездимни продукти. Трябва да видите науката, да вярвате в науката. Има много научни статии за снус и ефектите от снус. Не се умира от снус. Можете да го използвате, можете да живеете с него, не можете да направите това с цигарите. И отново искам да кажа, че никой от тютюневите продукти не е здравословен продукт. Но можете да живеете с тях, това е разликата. Умираш от пушене, но можеш да живееш като използваш снус, устройства за нагряване на тютюн или електронни цигари. Това е разликата. Половината от хората, които пушат, умират от рак на белия дроб. Швеция има най-ниската заболеваемост от рак на белия дроб в Европейския съюз", подчертава председателят на Шведската комисия по снус д-р Андерс Милтън.
"Нищо не е напълно безвредно, не мога да гарантирам, че нещо е напълно безвредно. Ски спускане, правене на татуировка, кънки на лед, ветроходство, игра на голф, нищо не е напълно безобидно. Но за много хора това е приятно и те знаят, че не умират от това. Те знаят, че тези неща не причиняват рак", добавя и генералният секретар на Асоциацията на шведските производители на снус Патрик Щрьомер.
По-широк дебат относно цигарените алтернативи
Възобновяването на дискусиите относно необоснованата забрана на снуса е съпроводено от по-широк дебат за по-добрите алтернативи на цигарите. Все по-голям брой експерти по обществено здраве отправят критики към приетата тогава политика и препоръчват да не правим същата грешка с електронните цигари и нагреваемите тютюневи изделия.
"Ако всички пушачи в света, около 1.1 млрд. души, преминат на една от тези по-малко вредни бездимни никотинови алтернативи, това би предотвратило развитието на заболявания и би спасило милиони човешки животи. Швеция откри пожарен изход за пушачите. Трябва да работим съвместно, за да приложим шведския опит в световен мащаб и да спасим човешки животи", коментира д-р Делън Хюман, Председател на Дипломати за здраве.
"Не е необходимо електронните цигари да са напълно "безопасни", те просто трябва да са по-безопасни от пушенето и не толкова опасни в абсолютно изражение, за да имат ценно въздействие върху общественото здраве, при условие, че се възприемат като привлекателна алтернатива на пушенето. Ако представителите на Британската медицинска асоциация бяха проучили натрупания опит от употребата на снус (бездимен тютюн) в Скандинавските държави, те щяха да разберат тази концепция", коментира преди близо десет години Клайв Бейтс в статия за "Бритиш Медикъл Джърнъл".
Огромна част токсични вещества в цигарения дим се образуват при горенето на тютюна. Продукти, при които тютюнът не гори, като електронни цигари и нагреваеми тютюневи изделия, не са без риск и водят до пристрастяване, но имат значителен потенциал за намалена вреда в сравнение с цигарите, при условие че преминат подходяща научна оценка и отговарят на определени стандарти за качество.
Още по темата:
Армия лобисти се бори за легализирането на бездимното тютюнево изделие снус
Голяма част от законодателството обаче е изготвено и прието през 1980-те и 90-те години, когато такива продукти не са съществували. Все повече правителства признават потенциалната полза за общественото здраве от научно доказаните бездимни алтернативи и актуализират своето законодателство. Обединеното кралство бе първата държава, която през 2012 г. въведе регулаторна рамка, която позволява комерсиализацията на тютюневи изделия с модифициран риск (ТИМР). През последните години Англия отбеляза драстичен спад на пушачите и забележителен успех в програмите си за отказване на пушенето чрез поведенческа подкрепа и електронни цигари. Цялостната политика в Обединеното кралство е в подкрепа на вейпинга и това е от решаващо значение за успеха на борбата с пушенето, смятат експертите.
Днес и други държави ревизират своите закони или съобщават, че имат намерение да го направят, например Нова Зеландия и Гърция.
mediapool.bg