Чешкият премиер Андрей Бабиш твърдо се съпротивлява и отхвърля криминалното разследване, шамара от европейските одитори и може би най-големите протести за трите десетилетия на демокрация. Засега той е в безопасност, но скоро натискът ще се засили, пише агенция Ройтерс.
През април полицията предложи на 64-годишния милиардер, бизнесмен и основател на популистката партия АНО да бъде предявено официално обвинение за измама при получаване на субсидия от ЕС преди десет години. Той отрича да е извършил престъпление.
Назначаването на нов министър на правосъдието малко след съобщението на полицията изкара на улиците демонстранти, които подозират, че това е опит да се повлияе на процеса.
Организаторите на протестите - група, която не е обвързана политически, създадена от студент по теология - очакват в неделя 250 хиляди човека да се съберат в парка "Летна" с изглед към президентството в Пражкия храд. Това би бил най-големият протест от продемократичните събрания на същото това място по време на "Нежната революция" от 1989 г. срещу комунизма.
Друг удар срещу Бабиш дойде от изтекли в медиите предварителни резултати от одит на Европейската комисия, установила, че той е в конфликт на интереси като бенефициент на поверителен фонд, в който е прехвърлил своя бизнес, оценяван от "Форбс" на 3,7 милиарда евро. Конгломератът от фирми с около 35 хиляди наети лица в земеделието, химическата и хранителната промишленост и медиите е сред водещите получатели на евросубсидии, включително проектно финансиране, отпуснато от различни правителствени органи.
Бабиш оспорва одита и казва, че няма да се връщат никакви субсидии. В публикувано на 10 юни интервю за вестник "Млада фронта днес" той казва, че "нито за една пикосекунда" [една трилионна част от секундата - б.пр] не му е минала мисълта за оставка. В анкета на агенция "Кантар" от 9 юни рейтингът на АНО спадна, но тя все още е най-популярната партия с 27,5 на сто одобрение пред опозиционната пиратска партия, която е с 10 процента.
В полза на управляващата партия са рекордно ниската безработица, годините на растеж на икономиката и заплатите, щедрите повишения на пенсиите, както и имиджа на Бабиш като способен и отруден мениджър. Неговият политически маркетинг, който според експерти е много по-добър от този на съперниците му, и разединената опозицията, неспособна да предложи жизнеспособна алтернатива, също дават глътка въздух на Бабиш. "За разлика от предишните политици, той поне може да ръководи страната [. . .], а когато се появи някой по-добър, хората ще могат да си кажат думата", казва 68-годишният фермер Йозеф Роуб от село Добржичков, югоизточно от Прага.
АНО управлява чрез коалиция на малцинството с левоцентристистките социалдемократи при нелеко партньорство. Поисканият от опозицията вот на недоверие за следващата седмица може да успее само ако социалдемократите или комунистите, които подкрепят в парламента коалицията, минат в противниковия лагер.
МЪТИ ЛИ СЕ НЕЩО ЛОШО?
На европейските избори през май социалдемократите спечелиха под 5 на сто и не успяха да вземат нито един мандат. Източник от партията казва, че инстинктът за самосъхранение им повелява да останат в правителството. Една от причините, поради които социалдемократите не се решават да напуснат коалицията, е това, че напускането им може да не свали Бабиш, защото е възможно той да се обърне към крайнодясната и антиевропейска партия "Свобода и пряка демокрация" (СПД) за алтернативна подкрепа, за да остане АНО на власт.
Ако Бабиш устои на протестите и вота на недоверие, вероятно през лятната ваканция ще настъпи период на спокойствие. Но краят на годината може да му донесе още грижи. Пред ноември страната ще празнува 30-годишнината от края на комунистическото управление, когато се очакват големи протести.
Главният прокурор трябва до няколко месеца да реши дали Бабиш ще застане пред съда по разследването за субсидиите. Премиерът е казал, че няма да се оттегли, даже да му бъде предявено обвинение, но то допълнително ще подбие популярността на АНО.
По-късно тази година се очаква да приключи одитът ЕС. Ако той потвърди, че Бабиш е в конфликт на интереси, и компаниите в поверителния фонд изгубят достъпа си до еврофинансиране, той може да бъде принуден да реагира.
Бабиш може да се оттегли и да състави кабинет с доверен министър-председател, на когото ще дърпа конците - подобно на Полша, където лидерът на управляващата партия "Право и справедливост" Ярослав Качински е извън правителството. Възможните заместници На Бабиш са финансовият министър Алена Шилерова, министърът на промишлеността и търговията Карел Хавличек или министърът на околната среда Рихард Брабец. Такова правителство би било поддържано от същите партии или Бабиш да се обърне към крайнодясната СПД.
"В този момент той има добри шансове да оцелее. Какво ще стане след половин година или година е открит въпрос. Натрупването на тези фактори може да го доведе до оставка", казва Лубомир Копечек, професор по политология в Масариковия университет. "Което не означава, че коалицията няма да се запази. Според мен това е доста вероятна алтернатива", добавя той.
Предсрочни избори са почти невъзможни, защото изискват три неуспешни опита за съставяне на правителство и 120 гласа "за", които трудно могат да се намерят в 200-местната долна Камара на депутатите. Следващите избори трябва да са през есента на 2021 г.
По БТА.
mediapool.bg