Кламер БГ - Новини: Хората бъркат старческото треперене с Паркинсон, но промяна в почерка и загуба на обоняние могат да ги насочат

Хората бъркат старческото треперене с Паркинсон, но промяна в почерка и загуба на обоняние могат да ги насочат

България

|
Четв, 30 Ян 2020г. 15:53ч.
Хората бъркат старческото треперене с Паркинсон, но промяна в почерка и загуба на обоняние могат да ги насочат

Над 600 пациенти преминаха през неврологични прегледи, които се проведоха в рамките на кампанията "Върни си контрола над Паркинсона". Невролози от 7 града в страната консултираха безплатно в последните няколко месеца хора с паркинсонова болест.

Резултатите от кампанията показват, че по-голям е процентът на мъжете, посетили безплатните прегледи (348 души, или 56%), спрямо този на жените (270, или 43%). Средната възраст на хората, консултирани в кампанията, е 72 години.

Хората бъркат старческото треперене с болестта на Паркинсон

Част от пациентите, потърсили медиците за консулация, се оказват разтревожени без основание, обясняват лекарите. Причината е в често срещаната заблуда, при която възрастните хора приемат старческото треперене на ръцете за симптом на паркинсоновата болест, разясняват специалистите.

Намаляване силата на гласа, загуба на обоняние, промени в почерка, причерняване и загуба на равновесие при рязко ставане се нареждат сред нетипичните симптоми за това заболяване, допълват те.

12 000

българи страдат от заболяването

Близо 12 хиляди са българите с болестта на Паркинсон, като 10 на сто, или 1200, са в напреднал стадий на заболяването.

Паркинсоновата болест е прогресивно заболяване и с времето навлиза в късната си фаза, когато ефектът на обичайното лечение с перорални медикаменти започва да намалява.

Все още у нас се бави диагностиката на напредналата фаза на заболяването. Невролозите съветват пациентите, че, за да разберат дали са навлезли в напреднал етап на болестта на Паркинсон, могат да приложат своеобразната формула "5-2-1".

Тя означава наличие на 5-кратен прием на лекарства, 2 или повече часа скованост на ден и 1 час с неволеви движения – дискинезии. Щом са налице тези критерии, съвременната медицина предлага възможности за включване на нови методи за по-добър контрол на заболяването. В България разполагаме с всички съвременни медикаменти за паркинсонова болест, които се прилагат и в чужбина. Терапията за късна паркинсонова болест се заплаща изцяло от здравната каса.

Всички пациенти могат да се обърнат към лекарите, участвали в кампанията, за да потърсят навременна помощ и консултация, на следните контакти:

София, МБАЛНП "Св. Наум", д-р Чорбаджиева и д-р Каменова, тел. 02 970 23 00

София, УМБАЛ "Александровска", доц. Григорова и д-р Петрова,тел. 02 923 06 65

Пловдив, УМБАЛ "Св. Георги", проф. Пенка Атанасова и д-р Костадин Чомпалов, тел. 0882 212 449

Варна, УМБАЛ "Св. Марина", проф. д-р Ара Капрелян, тел. 052 978 324

Бургас, УМБАЛ "Дева Мария", д-р Цветана Асеникова, тел. 056 896 262

Плевен, УМБАЛ "Д-р Георги Странски", Клиниката по неврология, доц. д-р Мая Дановска, д-р Диана Маринова и д-р Десислава Маринова, тел. 064 886 275

Стара Загора, д-р Илария Петкова, СИМП, тел. 042 630 036

Русе, д-р Елена Вачева, частен кабинет, тел. 0888 768 623

Русе, д-р Тихомир Грозев, ДКЦ 1, ул. "Независимост" 2, неврологичен кабинет, ет.3

Повече информация за заболяването може да намерите на: www.parkinson.bg и на Фейсбук страницата "Живот с Паркинсон".

mediapool.bg