Нощите клубове във Франция, макар и не всички, отново отварят врати в събота, след като година и половина бяха затворени. Използването на заведенията е ограничено до 75% от капацитета им, препоръчва се носенето на маски, но без да са задължителни, а за да влязат в клуба, клиентите ще трябва да покажат сертификат за ваксинация или скорошен отрицателен PCR тест, предаде Би Би Си.
Както навсякъде по света, въведената заради коронавируса карантина удари сериозно френската развлекателна индустрия. Според федерацията на собствениците на нощни клубове, около 400 от тях през последните месеци са били принудени да затворят напълно или са влезли в дългове.
"Оставаме бдителни и естествено, ако всичко се обърка и трябва да се върнем назад, ще го направим", заяви здравният министър Оливие Веран в интервю за агенция Франс прес.
Във Франция все по-широко се разпорстранява вариантът Делта на коронавируса. Сега той съставлява почти половината от новите случаи, но скоро ще се увеличи и през уикенда Делта вероятно ще бъде преобладаващ щам във Франция.
Независимо от това, властите уверено връщат страната към нормален живот. В петък в Париж се проведе репетиция за ежегодния военен парад за Деня на Бастилията, отбелязан на 14 юли. Миналата година парадът беше отменен, но тази година ще се проведе, макар и с ограничения.
След ваканция в чужбина – на опашка или под карантина
Хората, прибиращи се в Англия от чужбина след отмяната на ограниченията на 19 юли, могат да очакват по-голямо чакане на паспортния контрол, предупреди синдикатът на работещите в британската миграционна служба.
На 19 юли ограничителните мерки за пътуващите ще бъдат значително разхлабени и британските власти очакват, че гражданите масово ще поемат към курорти в чужбина. За британците, които вече са получили две дози ваксина срещу Covid-19, няма да се изисква 10-дневна карантина при завръщането им от страни от "жълтия" списък, в който към момента попадат повечето туристически дестинации.
Но на някои от пристигащите може да им се наложи да стоят на опашка на летищата до шест часа, предупредиха британските миграционни власти. Ведомствата и авиокомпаниите сега разработват приложение, което би позволило да се проверяват всички необходими документи на пътниците без необходимост да се редят физически на опашка, но приложението още не е готово.
Подобни предупреждения имаше преди частичната отмяна на карантината през месец май, когато бе разрешено британците да пътуват в чужбина без уважителна причина, но по летищата така и не се образуваха 6-часови опашки, отбелязва Би Би Си.
Този път опашки могат да възникнат поради необходимостта да се проверяват не само паспортите на пристигащите, но и документите, свързани с карантинирането и тестовете за коронавирус. Ако по-рано за проверката на документите на един човек са били нужни около четири минути, сега ще са 12, поясниха от миграционната служба.
Междувременно група британски авиокомпании, сред които British Airways, Ryanair и обединените летища на Манчестър подадоха съдебен иск срещу правителството. Мотивът им е, че не са достатъчно прозрачни критериите, по които британските власти оценяват вирусната опасност в различни страни.
"Британските потребители трябва да разберат как се взимат решенията, за да могат уверено да планират своите пътувания. Именно поради това ние настояваме правителството да разкрие данните и съображенията, въз основа на които се взимат тези решения", заявяват в съдебния иск авиокомпаниите.
mediapool.bg