Френският президент Еманюел Макрон и италианският премиер Марио Драги са обнадеждени след изявлението на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) ваксината на AstraZeneca и Оксфордския университет. Лекарствената агенция обяви, че е "твърдо убедена" в качествата на ваксината срещу COVID-19.
Италианският премиер заяви след телефонен разговор с френския президент снощи, че е окуражен от предварителните заключения на европейския лекарствен регулатор. В съобщението се подчертава, че при положително окончателно становище на ЕМА Италия и Франция са готови да възобновят бързо употребата на ваксината.
ЕМА засега няма индикации, че "много редките" случаи на тромби (кръвни съсиреци), са причинени от ваксината, но експертите оценяват тази възможност. Тежкото усложнение се проявява при съвсем незначителен процент - 0,000004 на сто от броя на ваксинираните.
До 10 март в ЕС е имало регистрирани 30 случаи на тромбоза при 5 млн. ваксинирани. В същото време обаче хиляди хора в целия ЕС всяка година развиват тромбози по различни причини.
В рамките на клиничните изпитания на ваксината AstraZeneca няма никакви данни за нарастване на броя на кръвните съсиреци вследствие на приема ѝ. Препоръките на ЕМА ще бъдат обявени в четвъртък.
Ваксинацията с AstraZeneca в България бе спряна временно на 12 март след неизяснен смъртен случай на жена, при която обаче не са били открити тромби. Десетина държави от ЕС взеха подобно решение, докато ЕМА излезе с позиция. Другите обаче продължават да използват ваксината.
България чака окончателно становище от ЕМА и резултати от съдебно-медицинскта експертиза по случая с починалата жена, за да пусне ваксинацията с препарата.
Британският премиер скоро ще се имунизира с ваксината
Министърът на здравеопазването на Великобритания Мат Ханкок заяви вчера, че ваксината на AstraZeneca остава безопасна и призова хората да се ваксинират, когато бъдат поканени от здравните служби в страната, предаде Ройтерс.
"Знаем, че ваксината "Оксфорд/ AstraZeneca" сега спасява живот в Обединеното кралство. Така че когато ви се обадят, приемете ваксината", каза той в изявление за електронните медии.
"Над 11 милиона дози от ваксината на AstraZeneca бяха поставени във Великобритания и броят на получените сигнали за случаи (на съсиреци) сред ваксинираните е по-нисък от този, който би бил очакван естествено сред населението", посочи министърът.
Британският премиер Борис Джонсън пък обяви, че самият той скоро ще се имунизира, подчертавайки, че ще го направи с ваксината на AstraZeneca. Говорейки пред депутати по време седмичния парламентарен контрол Джонсън бе попитан за няколко страни, спрели използването на ваксината заради опасения от възможни странични ефекти.
Вместо да говори за спирането на употребата на ваксината, премиерът каза: "Може би най-доброто, което мога да кажа за програмата за имунизация с ваксината на AstraZeneca/Оксфорд е, че най-накрая научих, че скоро ще дойде моят ред за ваксинация, за което съм радостен". "Със сигурност ще се имунизирам с ваксината на "АстраЗенека/Оксфорд", допълни той.
Това предизвика въпроси на журналисти, тъй като британците нямат право да избират с коя ваксина да бъдат имунизирани.
Лекарственият регулатор в Австралия обяви днес, че прилагането на AstraZeneca в страната ще продължи, след като са били проучени доказателствата за евентуални рискове.
СЗО препоръчва "за момента" ваксинирането с препарата да продължи
Световната здравна организация продължава да препоръчва "за момента" ваксинирането с препарата на компания AstraZeneca. СЗО смята, че балансът между рисковете и ползите е в подкрепа на ваксината и препоръчва ваксинациите да продължат, посочи в комюнике здравната служба на ООН. Тя уточни, че специалистите й, чието становище се очаква с голямо нетърпение, продължават да преценяват данните, свързани със здравословни проблеми, възникнали при няколко души, ваксинирани с този продукт.
mediapool.bg