Кламер БГ - Новини: Филип Димитров: Атакуващите Конституционния съд мислят за келепир

Филип Димитров: Атакуващите Конституционния съд мислят за келепир

България

|
Четв, 04 Ноем 2021г. 10:37ч.
Филип Димитров: Атакуващите Конституционния съд мислят за келепир

Филип Димитров

"Недостойно е да се говори за политически натиск по казуса с двойното гражданство на Кирил Петков. По-тъжното е, че тези, които хулят Конституционния съд, явно си представят гражданството само като форма на келепир - какво да вземеш от съответната държава. За почтения човек гражданството създава и морални задължения."

Така конституционният съдия Филип Димитров коментира решението на съда по казуса с гражданството на Кирил Петков в интервю за БГНЕС.

С почти пълно единодушие Конституционният съд обяви за противоконституционен президентския указ за назначаването на Кирил Петков за служебен министър на икономиката. Причината е, че към датата на назначаването му - 10 май, той е имал канадско гражданство. Българската конституция изрично постановява, че депутатите и министрите трябва да имат само българско гражданство.

Филип Димитров е първият действащ конституционен съдия, който коментира постановеното решение. Той беше премиер на България на първото правителство на СДС в най-новата ни история от 8 ноември 1991 до 31 декември 1992 г.

В момента Кирил Петков е лидер на формацията "Продължаваме промяната", която участва в надпреварата за парламентарните избори на 14 ноември.

На

въпрос дали решението на КС по казуса с гражданството на Кирил Петков е политически мотивирано и оказван ли е политически натиск при вземането на това решение Филип Димитров отговаря така:

"Недостойно е да се говори за политически натиск, когато и предходните решения по такива казуси са същите. По-тъжното е, че тези, които хулят Конституционния съд явно си представят гражданството само като форма на келепир - какво да вземеш от съответната държава. За почтения човек гражданството създава и морални задължения.

Би било безчестно един български министър, който е да речем и полски гражданин, да не се съобразява с интересите и на Полша, а в определени моменти те могат сериозно да се различават от българските.

Моралният дълг не се отменя с махване на ръка. Затова и за брака, и за гражданството, и в други подобни случаи, се изисква участие и на другата страна. Не е въпросът, че българската държава се съобразявала с чужд акт.

Почтеният гражданин урежда своите отношения с държавата, на която също дължи лоялност. Затова виковете за изменение на Конституцията показват липса на чувствителност към тази форма на почтеност“.

Попитан какви ще са последиците от решението на Конституционния съд по казуса "Петков", Филип Димитров напомня, че в България има разделение на властите.

"Конституционният съд се произнася по конституционността на акта. Не коментираме действията и лицата, които са я предизвикали. Това е работа на друг съд. На този етап не е работа на КС да изследва и кой какво е знаел. Що се отнася до валидността или нищожността на актовете на министъра, по тях ще се произнасят съдът в административни и търговски дела“, казва Филип Димитров.

Попитан какви ще са последиците за обществото от неуважението към институциите, което наблюдаваме в момента, Филип Димитров отговаря, че това се вижда в неадекватното отношение към пандемията.

"Злобата ражда недоверие, недоверието - подозрение, подозрението - желание да се живее напук", казва Филип Димитров.

Според него сега няма нужда от фалшива реторика.

"Трябва първо да признаем всекиму доброто, което е сторил. Да признаем на себе си, че сме извървели дълъг път и сме постигнали много, а не сме пропаднали, провалени и тем подобни. Едва тогава може да се работи и каквото не е наред да се оправя. Иначе злобата ражда не просто противопоставяне, а и, както е в случая с пандемията, и смърт", казва конституционният съдия.

mediapool.bg