Кламер БГ - Новини: Фейсбук познава по-добре нравите ни от близките

Фейсбук познава по-добре нравите ни от близките

Общество

|
Вт, 13 Ян 2015г. 14:45ч.
Фейсбук познава по-добре нравите ни от близките

Профилът на потребител, съставен въз основа на неговите "харесвания" в социалната мрежа Фейсбук (Facebook) описва по-добре неговата личност, отколкото това могат да направят дори най-близките му хора. Това е основният извод на изследване, проведено от учени от университетите в Кеймбридж и Станфорд върху социалните реакции на 86 700 доброволци и цитирано от "Файненшъл Таймс" и ББС във вторник.

Това, че компютърът може да определя по-добре индивидуалността на човека от семейството и приятелите му, изглежда плашещо, признават изследователите. Проучването им обаче може да има и практическа стойност в областта на взаимодействието с изкуствения интелект, тъй като е установено, че "машинният разум" може добре да разбира емоционалните потребности на хората на основата на сравнително немного масови данни.

Изследвани са "харесванията" на фейсбук потребители по пет характерни черти – привлекателност, съвестност, екстровертност, невротизъм, честност. Участниците отговорили на 100 въпроса, свързани със собствената им личност, а след това резултатите са сравнени с компютърно направен анализ и с анкетни, попълнени от близките им.

Колкото повече харесвания е изследвал компютърният модел, толкова повече той се е доближавал до оценките, които самите хора са си давали. Чрез анализ на 10 харесвания компютърът е надминавал колегите на човека. При 70 харесвания той е конкурирал приятелите или съквартирантите, а след 150 е надминал членовете на семейството в познанията за личността, като тук не се включват интимните партньори. Машината се е доближила или е надминала партньорите в оценката им за хората след анализ на 300 харесвания.

"Резултатите може да са изненадващи, защото хората като цяло са добри в отсъждането за нечия личност. Интуицията подсказва, че тези, които са най-близко до нас, ни познават най-добре, затова е впечатляващо, че компютрите могат да ни бият в собствената ни игра", коментира д-р Юю Ву от университета в Кеймбридж.

"Приятелите и колегите ни ни виждат само в определени ситуации, затова и имат по-малко информация. Компютрите пък имат достъп до всякакъв вид данни, а и разполагат с огромна памет, за да ги обработят. Те правят преценката по логичен и систематичен начин, докато хората обикновено са пристрастни", допълва Ву.

"Това означава, че компютрите могат да разбират човешката личност и след време ще могат да си взаимодействат с човека", коментира съавторът на изследването и заместник-ръководител на Центъра по психометрия на Кеймбриджския университет Дейвид Стилуел. Според него сценарият на филма "Тя" (Нer), където човек се влюбва в изкуствен интелект не е напълно невъзможен. Стилуел обаче признава, че резултатите от изследването будят безпокойство относно вмешателството в личния живот. "Компютри, разбиращи хората -това не е непременно лошо. Проблемът с компании от типа на Гугъл" (Google) и Фейсбук (Facebook) е ,че не обясняват на какъв принцип ви показват точно на вас съответния банер", коментира той.

Учените преди време установиха, че чрез анализ на харесванията в социалната мрежа "Фейсбук" могат да бъдат разпознати сексуалната ориентация и политическите предпочитания на даден потребител.

mediapool.bg