Кламер БГ - Новини: Фандъкова или Манолова – още не е ясно кой ще надделее

Фандъкова или Манолова – още не е ясно кой ще надделее

България

|
Четв, 17 Окт 2019г. 12:27ч.
Фандъкова или Манолова – още не е ясно кой ще надделее

Десет дни преди изборите в София няма ясен фаворит за кмет и последните дни преди вота ще покажат кой ще надделее – бившият омбудсман Мая Манолова или настоящият кмет Йорданка Фандъкова, които се очертава да се изправят една срещу друга на балотаж. Това е мнението на експерти, с които разговаря Mediapool.

Според политолога Първан Симеонов и двете си дават ясна сметка, че битката не е решена, защото по традиция част от избирателите решават в последния момент за кого да гласуват, а сега развоят до голяма степен зависи именно от тях.

"Румен Радев накара хората да се влюбят в него за две седмици. Дали това е станало при Манолова – ще разберем на финала", каза Симеонов.

"Фандъкова има сериозна подкрепа сред твърдото ядро на ГЕРБ, а Манолова събира мажоритарни гласове. Евентуалната по-висока активност работи в полза на Манолова. Не се знае кое ще надделее", казва социологът и бивш член на ЦИК Цветозар Томов.

Той подчерта, че има и още нещо, което може да повлияе на изборите в София и да "размъти очертаващата се ситуация". "Изборът на нов главен прокурор почти съвпада с изборите, имаше протести срещу Гешев. Имаше и контрапротести, ако могат да се нарекат така. Ако отново се надигне недоволство, кандидатът, който се противопостави на избора, може да спечели", каза Томов.

По думите на Симеонов обаче енергията от демонстрациите срещу единствената кандидатура за главен прокурор е "поугаснала". Той смята, че това недоволство е можело да бъде съпътстваща кампания на "Демократична България", чиято основна тема са проблемите в съдебната система.

Томов казва още, че не е ясно и как биха гласували на балотаж хората, които ще подкрепят други кандидати на първи тур.

Битката за София – вяла или в нова фаза

От вяла и традиционна, до навлизаща в нова, дръзка фаза. Такива пък са коментарите за предизборната кампания в столицата.

Според Симеонов кампанията е започнала спокойно, но след началото на телевизионните дебати нещата започват да се променят: "Първите две седмици бяха миролюбиви, сега политиката се върна. Кампанията се пречупи, нещата позагрубяват".

"Малко мръсно се играе срещу Манолова. Например с разлепените лепенки с нейния лик по колите. ГЕРБ от самото начало заеха позиция, която не е обичайна за тях. Мотото в София "с работа, а не с думи" е директна атака срещу основния конкурент", каза още той.

Политологът Стойчо Стойчев обаче смята, че кампанията е вяла и проблеми може да има чак в изборната нощ, но не заради манипулации, а заради многото бюлетини и броенето им.

"Няма сблъсъци и ескалации. Лепят си плакати един върху друг, но това са технологични закачки между младежите, които го правят, а и не е нещо ново", каза той по повод кампанията.

По думите му може да има по-добро управление на София от сегашното, но конкурентите на Фандъкова не са алтернатива. "Дано на следващите избори се появи такава", каза Стойчев. Според него Фандъкова се е представила и най-добре на провелия се по БНТ във вторник вечерта дебат между нея, Манолова, Борислав Игнатов и Ангел Джамбазки.

Фандъкова говореше за нови детски градини и зелени площи, Манолова - за смяна на модела и работа с гражданите, Борислав Игнатов - за корупцията в София и за въвеждането на електронни услуги, а Джамбазки се плъзна по очакваната линия – събаряне на незаконни постройки в ромски квартали.

Според Сименов на дебата е имало два типа стратегии на двете основни кандидатки. "Едната говореше във форма на отчет: "аз правя, а не говоря". Другата говореше политически. И двете стратегии са легитимни. Мнозина ще кажат, че дебатът трябва да е за градската среда, но не е точно така. В Истанбул, например, ставаше дума за политика", каза той.

По думите му това са и стратегиите, на които залагат двете и в рамките на кампанията.

Стойчо Стойчев също вижда в говоренето на Манолова основно политически послания, което показва, че тя "очевидно има цели отвъд управлението на града". "Тя се опита да потиска разгръщането на скандалджийския си потенциал. Очевидно се опитва да следва медийна стратегия, да е по-тиха и обрана. В средата на дебата за малко се отприщи, единствено Джамбазки успя да влезе в тона ѝ", каза Стойчев.

Къде са Борисов и Нинова?

На фона на очертаващата се сериозна надпревара за София двете основни партии изглежда напълно умишлено са оставили кандидатите си да водят битката си сами.

"Нинова просто се скри, играе като по учебник. Тя е навсякъде другаде, но не и в София. Оставила е столицата на Манолова и на председателя на БСП- София Калоян Паргов. Социалистите се опитват да не правят грешката от европейските избори, когато преекспонираха крайността си. Борисов също се опитва, но в последното си интервю за бТВ се намеси в кампанията за София (бел.ред – тогава каза, че ако Фандъкова загуби, това ще се пише на софиянци)", каза Симеонов.

Стоев също смята, че БСП залага на кампания по места, но не е ясно какъв ще е изходът. "Очакваше се Нинова да има проблеми. Вътрешната опозиция е силна на някои места, някои структури не я харесват. Георги Гергов например има влияние в Пловдив. Не е ясно как ще подходят тези структури – дали ще я саботират, или ще работят усилено да се докажат", добави той.

По думите му е възможно в някои структури на ГЕРБ да има притеснение заради отсъствието на бившия втори в партията Цветан Цветанов, но това няма да доведе до сериозни проблеми. "Цветанов не беше силен в изборите, той притежаваше рядкото политическо качество да е лоялен. След последните си интервюта (бел.ред - в края на миналия месец Цветанов обяви, че партията отстъпва смесените райони на ДПС) обаче е на път да го загуби, дано се поправи, защото не му прави чест", добави той.

Според Симеонов, ако премиерът превърне изборите в "за или против него самия", може да сбърка и да активизира протестен вот. По думите му не са коректни поредните предизборни обиколки на Борисов, които уж прави в качеството си на премиер, а не на лидер на партия преди вот. "Някои казват, че това не е кампания. Върховно лицемерие е от 09:00 до 18:00 той да е премиер, а след това да започва да агитира", добави политологът.

Стоев пък подчерта, че и да критикуват, и да не критикуват Борисов за обиколките, няма кой да го спре да ги прави. "Това е политиката. Той е премиер и лидер на партия", каза Стоев и добави, че Борисов знае кога да се отдръпне и кога да не го прави.

Той прогнозира, че ГЕРБ няма да се откаже от смесените райони и именно там обиколките на Борисов вършат работа, защото сред населението там има уважение, когато управляващите отидат при тях.

Първан Симеонов пък е на мнение, че на много места в страната кампанията е в "софийската стилистика". "Говори се за детайли и това е хубаво. Започне ли да се говори за детайли, значи избирателите са взискателни. Борисов сам си го каза – хората вече не се впечатляват лесно", добави той.

mediapool.bg