Кламер БГ - Новини: Учениците ще се тестват, докато заболеваемостта спадне до "жълта зона" (видео)

Учениците ще се тестват, докато заболеваемостта спадне до "жълта зона" (видео)

България

|
Пет, 19 Ноем 2021г. 14:18ч.
Учениците ще се тестват, докато заболеваемостта спадне до "жълта зона" (видео)

Снимка: БГНЕС

Тестването на ученици ще продължи, докато заболеваемостта спадне под 250 на 100 хил. души до т.нар. "жълта зона". Това зяви просветният министър Николай Денков. В момента само област Кърджали е на тези нива. Очаква се до няколко дни в жълтата зона да влязат и Смолян, и Търговище.

Към момента пари за закупуване на тестове са осигурени. Има обаче проблем с доставките, каза още Денков. Тестове за малките ученици има до края на следващата седмица.

Здравното и образователното министерство обсъждат вариант за тестване и на големите ученици, чрез което те могат да се върнат в клас. Става дума за изследване, при което пробата се взема от носа. Кога ще се случи това обаче не е ясно. Според Денков "радикално решение" за връщане към присъствено обучение ще има когато заболеваемостта спадне под 250 на 100 хил. души. Просветният министър обаче подчерта, че ако всички се върнат в клас без мерки и без тестове, само за няколко седмици ще се стигне до епидемичен взрив в училищата. Това се е случило след 15 септември.

В момента има много малко положителни проби, защото учениците са били вкъщи три седмици и това е изиграло ролята на карантина, обясни Денков. Ситуацията обаче може бързо да се влоши и целта заразените да се отделят бързо, за да не се предаде заболяването на цялата паралелка. Изследванията се правят два пъти седмично, защото инкубационният период на делта варианта е около три дни.

"Всеки, който твърди, че тестовете са излишни, защото имаме малко случаи, бърка положителния резултат от тестването с положителния резултат от карантинирането", каза Денков.

Тестването на учениците не може да се прави у дома, каза още Денков. Първата причина е, че производителите на изследванията искат резултатът да бъде отчетен между 15 и 30 минути след вземане на пробата. Втората е, че се търси достоверност на изследването. Резултатът трябва да бъде видим за всички, заяви образователният министър.

Пробите от отрицателните тестове се изхвърлят като обикновен боклук в чували. Положителните се изгарят в инсенератори за биологични отпадъци. Денков отхвърли конспирациите, че някой се опитва да вземе ДНК от децата чрез тестването за коронавирус.

"Всеки, който гледа криминални филми, знае, че генетичен материал може да се събере по много по-лесни начини, нека слезем на земята и да разберем, че децата ни трябва да са здрави и да са в клас", каза минситърът.

Отлагат се ремонти, за да има пари за тестове

МОН по-късно в петък обяви, че отлага ремонти на образователни институции, за да има пари за тестове до края на годината.

Министерството ще предостави 12.8 млн. лв. от своя бюджет на Министерството на здравеопазването за закупуване на тестове за ученици. За да осигури парите, МОН отлага за следващата година някои ремонтни и инвестиционни дейности в училищата, детските градини и центровете за специална образователна подкрепа и за подкрепа на личностното развитие.

В края на октомври т. г. кабинетът отпусна на МЗ 13 млн. лв., с които в момента се купуват тестове. Заедно с допълнителните 12.8 млн. лв. парите ще стигнат за изследване на учениците от I до XII клас до края на 2021 г. Целта е не само всички да учат присъствено, но и безопасната среда в училище да бъде гарантирана поне до коледната ваканция.

До момента МОН е получило от МЗ общо 851 000 теста за учениците от I до IV клас. От 10 ноември т.г. до сега се изразходени около 300 000 от тях. Остатъкът ще стигне за малките ученици до края на следващата седмица. Очакват се още доставки, които ще бъдат разпределени в училищата в страната в рамките на 24 часа.

mediapool.bg