Подкрепящите правителството партии се разбраха да прекроят промените в Изборния кодекс, свързани с гласуването на българите зад граница, които предизвикаха гражданско недоволство. Това стана на среща с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов в парламента, който още в понеделник даде да се разбере, че е готов на отстъпление от основните промени.
Политическите сили се разбраха също така президентът да решава дали референдуми и национални избори да се провеждат в един и същи ден ден, стана ясно от думите на председателя на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов пред журналисти след срещата, която бе свикана за туширане на напрежението след одобрените в правна комисия рестриктивни мерки.
Текстът за изборите и референдумите ще бъде записан в преходните и заключителни разпоредби на кодекса, но той на практика не може да бъде изпълнен, тъй като държавният глава не може да насрочва избори за президент. Така депутатите влизат в странен казус за допитването, инициирано от шоуто на Слави, и президентските избори тази есен.
Ако текстът бъде приет и в пленарна зала, Росен Плевнелиев ще трябва да реши дали референдумът да се проведе с изборите за президент, които пък трябва да насрочи парламентът.
Потърсени за коментира депутати от ГЕРБ отказаха да разяснят как точно ще приведат този текст в действие. Юристите на групата все още не знаят дори как ще бъде разписно това решение.
Лидерите на партиите от мнозинството се разбраха гласуването в чужбина да бъде в консулствата и посолствата, но в преходните разпоредби да се запише, че се допускат изключения.
Реформаторите искат да се запише, че в една страна може да има до 50 секции. По темата обаче все още няма пълно съгласие.
Беше запазено решението да има дерегистрация на избиратели, които не са гласували, но това ще става не след едно неучастие във вот, а след две.
Кампанията ще бъде 30, а не 21 дни, както бе решено миналата седмица. Местните коалиции няма да бъдат забранени.
Референдумите може да съвпадат с национални избори, като това ще се преценява от президента. Регламентът ще бъде уреден в преходните и заключителни разпоредби. Миналата седмица НС прие, че допитване по дадена тема и национален вот не могат да са две в едно, ако са в една и съща година.
Ако бъдат намерени технически възможности /премиерът е възложил на министъра на икономиката да проучи, депутатите ще разпишат, че експерименталното машинно гласуване ще бъде в минимум 500 секции. В действащия кодекс е в до 500 секции, обясни Цветан Цветанов. Ще се търси и вариант за машинно броене на бюлетините.
Въвеждането на електронния вот е по-дълъг процес, уточни съпредседателят на ПГ на РБ Найден Зеленогорски.
Министър-председателят Бойко Борисов излезе от срещата в парламента, без да направи коментар за дискусията, която се е провела. Така в ролята на основен говорител по темата влезе зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов.
В преговорите не се включи ДСБ, която е част от РБ, но излезе в опозиция.
Междувременно в социалната мрежа "Фейсбук" се организира протест срещу приетите промени в Изборния кодекс. Той е насрочен за 18.30 часа пред парламента. Според организаторите единствената дума за поправките е арогантност - "правят гласуването задължително, отхвърлят район "Чужбина", слагат тежки бариери пред гласуването на сънародниците ни зад граница, забраняват провеждането на избори и референдуми заедно, бранят статуквото, анонсираха, че ще "опраскат" електронното гласуване чрез прибързаното му въвеждане и вероятен дирижиран провал още през тази година.
"#ИскамДаГласувам, #стигатрИКове. Припомняме на депутатите, че суверенът ги е изпратил там, където са сега, и всеки опит технически да орежат правомощията му няма да остане без последици", предупреждават организаторите на протеста.
Oчаквайте подробности.
mediapool.bg