Украйна приведе въоръжените си сили в пълна бойна готовност, обявена бе и мобилизация на резервистите, съобщава ”Ройтерс”. Привикани са всички мъже до 40-годишна възраст, които са годни за военна служба. Постоянната военна сила на Украйна е около 160 000 души, а резервът е около 1 милион души, допълва бТВ.
Заповедта за пълна бойна готовност е издадена от изпълняващия длъжността президент на Украйна Олександър Турчинов, а министърът на отбраната започна обща мобилизация на армията.
”В този момент въоръжените сили на Украйна се привеждат в пълна бойна готовност. Бойният дух сред целия военен състав е висок”, обяви министърът на отбраната Игор Тенюх.
По-късно през деня посланикът на Украйна в ООН Юрий Сергеев заяви пред СиЕнЕн, че страната му се подготвя да се зашити от Русия, но ако се разшири руската военна активност, ще поиска помощ, включително военна, от други държави.
"Ще демонстрираме, че имаме собствени възможности да се защитим, както бе решено от парламента и ние се подготвяме за защита. Но ако нещата се влошат, ако руските войски увеличат числеността си, естествено, че ще поискаме военна и друг вид подкрепа", каза Юрий Сергеев. По последна информация руските военни на практика са окупирали Крим
САЩ плаши Русия с международна изолация
В разгара на кризата президентът на САЩ Барак Обама е провел 90-минутен телефонен разговор със своя руски колега Владимир Путин, в който е призовал Кремъл да изтегли войските си от Украйна. В противен случай Русия рискува да изпадне в международна изолация и ”дълбоко въздействие” на отношенията й с Вашингтон, е предупредил Обама, цитиран от международните информационни агенции в неделя. Едновременно с това САЩ настояват и за изпращане в Украйна на международни наблюдатели на ООН и на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
Извънредното заседание на Съвета за сигурност на ООН за Украйна очаквано приключи без конкретни решения, а развитието на конфликта се прехвърли по телефонните връзки между Великите сили.
Посланието по телефона на Обама към Путин бе, че руското военно нахлуване в Украйна е явно нарушение на суверенитета и на териториалната цялост на страната. Американският президент твърди, че това е нарушение на международните закони и на задълженията на Русия по силата на Устава на ООН. Путин от своя страна твърди, че Русия има за цел да защити рускоговорящите граждани в Крим, които живеят в условия на риск за живота им.
Американският държавен секретар Джон Кери беше още по-твърд в изказванията си по повод поведението на руснаците. ”Ако Русия не вземе незабавни и конкретни мерки, за да намали напрежението, ефектът върху отношенията между САЩ и Русия и върху международното положение на Русия ще бъде голям", каза Кери.
Телефонна дипломация имаше и между Киев и Москва. Руският премиер Дмитрий Медведев е уверил украинския си колега Арсений Яценюк, че Русия още не е взела решение да вкара войски в Украйна.
”С политически диалог с нашите западни партньори, с Руската федерация и преди всичко чрез политически диалог вътре в страната ще решим всички сложни въпроси", е посочил той.
Проведен е и разговор между председателя на руската Държавна дума Сергей Наришкин и Олександър Турчинов, който е и председател на Върховната Рада. Наришкин предупредил, че Русия ще използва войска, ако бъде приложена сила срещу цивилни граждани в Крим и Източна Украйна.
Преди ден горната камара на руския парламент одобри искането на Владимир Путин да се даде разрешение за използване на армията в Украйна. Според досегашната информация около 6000 руски войници вече са в Крим. Властите в Киев на свой ред обявиха пълна бойна готовност.
На този фон Белият дом съобщи, че САЩ ще преустановят участието си в подготвителните срещи за срещата на върха на Г-8 в Сочи през юни. Подобно намерение вече обяви и Канада.
Разговорът на Обама с Путин
"Съединените щати осъждат руската военна намеса на украинска територия", е казал държавният глава на САЩ на руския си колега. В отговор Путин е привлякъл вниманието на Обама върху ”провокативните и престъпни действия” на ултранационалисти, които ”са насърчавани” от настоящите власти в Киев. Руският президент е подчертал, че Москва си запазва правото да защитава своите интереси и тези на рускоговорящите в Украйна
Руският президент е заявил, че има истински заплахи за живота и здравето на руски граждани на украинска територия и предупредил, че ако насилието се разпространи още повече в източните райони на Украйна и в Крим, то Русия си запазва правото да защити интересите си и тези на говорещите руски език там хора.
Владимир Путин е провел още разговори с генералния секретар на ООН Бан Ки Мун и с френския президент Франсоа Оланд. Оланд го е призовал да потърси заедно с международната общност решение за излизане от украинската криза.
Интервенцията е незаконна
По време на заседанието на Съвета за сигурност на ООН (Кремъл има право на вето върху решенията на съвета) американският посланик в ООН Саманта Пауър заяви, че е време Русия да прекрати интервенцията си в Украйна. ”Интервенцията няма законова основа, тя всъщност нарушава задължението на Русия да защитава териториалната цялост и независимостта на Украйна", каза тя
и предложи в Украйна незабавно да бъдат изпратени международни наблюдатели, включително от ООН и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.
Върховният представител на ЕС по външната политика Катрин Аштън настоя Русия да се въздържи от разполагането на военни части в Украйна и да спазва международното право. ”Осъждам решението на Русия за използването на въоръжени сили в Украйна. Това е своеволна ескалация на напрежението", заявява тя. Аштън свиква извънредната среща на външните министри на ЕС на 3 март, след което ще разговаря с руския външен министър Сергей Лавров и ще посети Киев.
Украйна вече няма власт над Крим
Управлението върху всички силови структури на територията на Крим е в ръцете на местните власти, съобщи в неделя първият вицепремиер на Крим Рустам Темиргалиев, цитиран от агенция Интерфакс. Той допълни, че част от въоръжените сили на Украйна на територията на полуострова са блокирани, други са разоръжени, а трети са преминали на страната на местното население.
Преди ден Украйна обяви, че вече е в състояние на пълна бойна готовност, заради агресивното поведение на Русия. ”В момента всички подразделения на противовъздушната отбрана на Украйна, разквартировани в Крим, също преминават на страната на гражданите”, каза още Темиргалиев.
Призиви за преговори
В неделя лидерът на украинската партия УДАР Виталий Кличко призова за полагане на усилия и всичко необходимо, за да приключи конфликтната ситуация в Крим без кръвопролития. Той настоя за провеждане на преговори с Русия.
”Ние сме длъжни да решим този въпрос не с помощта на силата или оръжието, а да го решим по пътя на диалога. Ще бъде създадена специална комисия за провеждането на консултации с Русия. Аз съм готов да участвам в преговори, за да се урегулира конфликтът и да не се пролива кръв. Също така искам да се обърна към жителите на Крим и Изтока. Никой никога не си е поставял за цел да ограничава вашите права. Това, което се случва сега, е изкуствено създадена ситуация”, каза Кличко.
Междувременно трима от бившите президенти на Украйна - Леонид Кравчук, Леонид Кучма и Виктор Юшченко, излязоха с общо декларация по повод кризата, с която призоваха за разтрогване на Харковските споразумения, позволяващи базиране на руския Черноморски флот в Крим.
”За пръв път украинският народ се е сблъскал с криза, която застрашава суверенитета, единството и държавността на нашата страна. Украйна, която излиза от тежък политическа криза, е изправена на ръба на конфликт, носещ белезите на военна интервенция”, се казва в изявлението им.
Сблъсъци в Харков
В събота обстановката в Крим бе сравнително спокойна. На летището в столица на автономията Симферопол кацна първият пътнически самолет от Киев, отворено е и въздушното пространство над града, което бе затворено от петък сутринта.
Депутатите от градския съвет на Севастопол гласуваха да не се подчиняват на решението на новите власти в Украйна. Те обявиха подкрепата си за провеждане на референдум в Крим за разширяване на автономния му статут. Кримското правителство реши да изтегли референдума от 25 май за края на месец февруари.
В същото време имаше сблъсъци в източните и южните части на Украйна, където също има доминиращо руско население. Множество ранени имаше в Харков. Рускоговорящите започват да настояват за референдум и в Донецк, където е съсредоточена украинската индустрия. Там участниците в проруски митинг не успяха да завземат с щурм сградата на местната администрация, но смениха украинския флаг с руски. Украинският флаг бе свален и от администрацията на град Одеса.
Над 20 000 души излязоха на шествие в Москва в подкрепа на своите сънародници в Украйна, предаде РИА "Новости”. Около 12 000 души излязоха на проруско шествие и по улиците на Краснодар.
Задава се хуманитарна катастрофа
Около 675 000 украинци са напуснали страната си през януари и февруари, търсейки сигурност в Русия, съобщи ”Ройтерс”, цитирайки съобщение на руската гранична служба.
Има признаци на задаваща се хуманитарна катастрофа, пише ИТАР-ТАСС, цитирайки източници от руските институции. Ако "революционният хаос" в Украйна продължи, в пограничните руски райони може да нахлуят стотици хиляди украински бежанци, посочва агенцията. През последните две седмици с молба за убежище към руските власти са се обърнали 143 000 души, допълва ИТАР-ТАСС.
На свой ред папа Франциск призова по време на неделната молитва "Ангелус" замесените страни в украинския конфликт да надмогнат взаимното си неразбиране, а международната общност - да направи всичко възможно за насърчаване на диалога, предаде АФП, цитирана от бТВ. Папата прикани стеклите се на площад "Свети Петър" вярващи да се помолят за Украйна.
mediapool.bg