Кламер БГ - Новини: Украйна няма да постигне целите на лятната контраофанзива, според разузнаването на САЩ

Украйна няма да постигне целите на лятната контраофанзива, според разузнаването на САЩ

Война в Украйна

|
Пет, 18 Авг 2023г. 17:49ч.
Украйна няма да постигне целите на лятната контраофанзива, според разузнаването на САЩ

Руски войници патрулират край пилон с голямо руско знаме на централния площад в окупирания Мелитопол, Запорожка област, Украйна, юни 2023 г. ЕПА/БГНЕС

Американското разузнаване допуска, че украинските сили може да не достигнат целите си в започналата това лято контраофанзива – а именно да достигнат Мелитопол и да прекъснат "сухопътния мост" на Русия към Крим, съобщи американският в. "Вашингтон пост" , позовавайки се на източници от американското разузнаване.

Тази песимистична оценка на разузнавателната общност се основава на твърдата защита на руската армия.

През първата седмица на боевете въоръжените сили на Украйна претърпяха големи загуби на личен състав и военна техника, предоставена от Запада. Съюзниците на Киев, които обучаваха украинските военни, очакваха такива загуби, но смятаха, че те ще бъдат цената за пробива на основната отбранителна линия на Русия, подчертаха източниците.

Повече от два месеца след началото на контраофанзивата обаче украинските войски не успяват да преминат първата отбранителна линия на руснаците, казва Роб Лий, военен анализатор в Института за външнополитически изследвания. В същото време Киев вече задейства допълнителни резерви: той разположи 82-ра десантно-щурмова бригада от Въоръжените сили на Украйна, наброяваща две хиляди души, оборудвана с британски танкове Challenger, както и бойни машини на пехотата Marder и Stryker в района на Работино, в южната част на Запорожието.

Основната цел на контраофанзивата остава Мелитопол, град в Запорожка област, който е от решаващо значение, тъй като се смята за входна врата към Крим, отбелязва "Вашингтон пост". Мелитопол е пресечната точка на две важни магистрали и железопътна линия, които позволяват на Русия да прехвърля военен персонал и оборудване от полуострова към други окупирани територии в Южна Украйна.

Според източниците на изданието украинските войски, които сега се намират на 80 километра от Мелитопол, ще спрат на няколко километра от града.

Пътят до Мелитопол е изключително труден и дори връщането на по-близки градове като Токмок от страна на украинските сили няма да е лесно, казва военният анализатор Роб Лий.

"Там Русия има три основни отбранителни линии, а след тях - укрепени градове. Въпросът е не само дали Украйна може да пробие една или две от тях, но дали може да пробие и трите линии и да има достатъчно сили, за да постигне нещо по-значимо, например превземането на Токмак или нещо друго", пояснява военният анализатор пред "Вашингтон пост".

Прогнозата на американското разузнаване предизвика дискусии в Конгреса, пише изданието. Някои републиканци се противопоставиха на новия пакет военна помощ за Украйна, тъй като успехът на армията й не е гарантиран. Друга част от републиканците обаче критикуват администрацията на президента Джо Байдън за това, че Белият дом не изпрати военна помощ по-рано и все още не е предоставил на Киев изтребители F-16, както и ракети с голям обсег ATACMS.

Високопоставен служител на Белия дом подчертава пред "Вашингтон пост", че няма доказателства, че тези оръжия "биха били панацея".

Американски представители по-рано казаха, че Пентагонът многократно е препоръчвал на Украйна да съсредоточи голяма маса сили в една точка на пробив. Въпреки че Украйна избра различна стратегия, това е било нейно, като се имат предвид огромните жертви, които украинските войски са давали на бойното поле, коментират източниците.

В четвъртък украинският външен министър Дмитрий Кулеба призна бавния темп на украинската контраофанзива, но заяви, че Киев няма да спре да се бие, докато не си върне цялата отнета земя. "Не ни интересува колко време ще отнеме това", каза той пред агенция Франс прес.

Кулеба насърчи критиците на офанзивата да "отидат и да се присъединят към чуждестранния легион", ако искат по-бързи резултати. "Лесно е да кажеш, че искаш всичко да е по-бързо, когато не си там", каза той.

Украински официални лица заявиха в частен разговор, че сроковете зависят от това колко бързо силите могат да проникнат в минните полета - труден процес, който натоварва ресурсите на армията за разминиране на огромна територия.

Анализаторите казват, че предизвикателствата, пред които е изправена Украйна, са многобройни. Почти всички обаче са съгласни, че Русия е надминала очакванията, що се отнася до защитата окупираната територия.

"Най-решаващият фактор за това как е протекла тази офанзива досега е качеството на руската отбрана", казва Лий, като отбелязва, че Русия използва окопи, мини и авиация. "Те имаха много време и ги подготвиха много добре ... и направиха много трудно за Украйна да напредва."

Стои също така въпросът как Украйна е ангажирала силите си и в кои райони.

В продължение на месеци украинците изсипваха огромни ресурси в Бахмут, включително войници, боеприпаси и време, но изгубиха контрола над града и постигнаха само скромни успехи в превземането на територията около него. И макар че близките, окопни боеве в Бахмут са различни от проблема с мините в южната част на страната, хвърлянето толкова усилия там накара някои членове от администрацията на Байдън да се притесняват, че прекомерното ангажиране на изток може да е намалило силата на контранастъплението в южната част на страната.

Новата разузнавателна оценка съвпада до голяма степен със секретна прогноза на САЩ от февруари, в която се посочва, че недостигът на оборудване и численост на украинските сили може да означава, че контраофанзивата ще се окаже далеч от целта на Украйна да прекъсне сухопътния мост към Крим до август. Оценката, подробно описана в секретен документ, изтекъл в приложението за социални медии Discord, определя Мелитопол или Мариупол като цели, "които да отрежат руския сухопътен достъп до Крим".

Американски представители казват, че Вашингтон все още не изключва Киев да изненада скептиците и да превъзмогне несгодите. Възможно е Украйна да наруши историческите норми и да продължи контраофанзивата през зимата, когато всичко, включително войниците да стоят на топло и снабдяването им с храна и боеприпаси, става много по-трудно.

Но това ще зависи от няколко важни фактора, като например колко почивка ще имат войниците след тежкия боен сезон. Това ще зависи и от количеството специализирано оборудване и облекло за студено време, с което разполагат, каза служителят на отбраната. Но и Москва може да има по-добри резултати по време на зимните военни операции."Известно е, че руснаците са способни да воюват в студено време", коментира източникът на "Вашингтон пост".

"Тактически значими" успехи на украинските войски

В интервю тази седмица генерал Марк А. Мили, председател на Обединения комитет на началник-щабовете, заяви, че САЩ са били наясно с трудната задача, която стои пред Украйна.

"Преди няколко месеца казах, че тази офанзива ще бъде дълга, кървава и бавна. И е точно това: дълга, кървава, бавна и много, много трудна битка", каза той пред "Вашингтон пост".

Той подчерта, че макар досега да не е постигнала целите си, украинската контраофанзива е отслабила руските войски: "Руснаците са в доста трудно състояние. Претърпяха огромни загуби. Бойният им дух не е много висок."

Междувременно се появиха първите признаци, че руската отбрана започва да се пропуква. В сряда, 16 август, заместник-министърът на отбраната на Украйна Анна Маляр каза, че след ожесточени боеве през последните няколко дни украинските сили са успели да си върнат Урожайное, където се намира един от укрепените райони на руската армия.

В същото време резервите на руската армия може да са на изчерпване, отбелязват анализатори от Института за изследване на войната (ISW). Според военните експерти това се доказва от факта, че генералите трябва да прехвърлят сили по фронтовата линия, вместо да изтеглят резервни части от тила. Това означава, че украинската офанзива е довела до "значителна деградация" на руската отбрана и изтощаване на силите на "критичен участък от фронта", заключават експертите от ISW.

mediapool.bg