Председателката на СЕМ Соня Момчилова продуцира нов дипломатически скандал в опита да замаже предишния. В сряда тя каза, че на посолства е оказван натиск, за да излязат с официални позиции срещу изказването й, внушаващо, че зверствата в Буча са едва ли не украинска пропаганда. Момчилова каза това в интервю пред БНР, в което освен това разви тезата, че думите й за Буча са тълкувани спекулативно от различни журналисти и "лична субективна перцепция на журналисти като рефлукс, да не кажа физиологичния термин, е раздаван на хората и предоставян като тълкуване на мои думи, които не са факт, които са някъде в сферата на фантазията на въпросните автори на тази фалшива новина, дезинформация".
Последва логичен въпрос на журналиста на БНР, защо тогава е имало реакция от посолства.
"Според мен са били подведени. Нямам друго обяснение и някой им е оказал натиск да реагират по този начин", каза Момчилова.
След манипулативните й коментари за Буча с официални позиции излязоха посолствата на Украйна и на САЩ. Реакция имаше дори на българското Министерство външните работи.
Сегашното твърдение на Соня Момчилова, че тези позиции са следствие на оказван натиск (шефката на СЕМ не изясни чий), предизвика нова остра реакция на украинското посолство в София.
"С голямо разочарование констатираме, че ръководител на Съвета за електронни медии, за съжаление, продължи да защитава манипулации относно изопачаването на фактите, свързани с военните престъпления на руските окупационни войски в Буча", коментираха от посолството в сряда.
Оттам отново припомнят, че военните престъпления на Русия в Буча се разследват от Международен наказателен съд и Специален трибунал за разследването на агресия на русия срещу Украйна.
От посолството добавят, че и в сряда Момчилова е направила подвеждащи твърдения:
"Подвеждащо е използването на аргумента, че събитията са били "коментирани противоречиво включително от европейските и американски медии". Такива опити за отричането на трагедия в Буча са били част от руската пропаганда, вкарвани в международните медии, и тяхното тълкуването като "друга гледна точка" е опасен опит за прокарването на фалшивите новини и обслужването на целите на руската пропаганда и руската агресия"
От посолството добавят, че е недопустимо официалното лице на уважаема институцията, която по своята функция е задължена да защитава свободата на слово, "да допуска подмяна на понятия, касаещите се най-ужасни престъпления на Руската федерация и с това да подпомага манипулации, които са част от хибридната война на Русия".
Позицията завършва с призив компетентни български институции да предприемат всички стъпки, с цел сезирането на действия и изказвания на ръководството на медиен регулатор относно трагедията в Буча и опити за ретранслиране на манипулативни твърдения, които могат да се използват като оправдания за руската агресия срещу Украйна.
"Малко врагове, но шумни"
В интервюто си пред БНР Момчилова заговори и за враговете си, които определи като "не много, но много шумни и медийно добре представени".
"Без да се навлиза, без дори да е гледано това интервю, бе употребено като повод за искане на оставката ми", каза тя по повод на призива да напусне поста след интервюто си от 19 юни подкаста "Контракоментар" на Асен Генов.
Преди седмица оставката на Момчилова бе поискана от члена на СЕМ Пролет Велкова (излъчена от ДБ) и подкрепена от Симона Велева (ПП). Двете представителки от президентската квота в регулатора - Габриела Наплатанова и самата Момчилова, както и излъчената от ГЕРБ Галина Георгиева, обаче дори не допуснаха искането до дневния ред.
Аргументът на Пролет Велкова да поиска оставката на Момчилова беше, че тя е "скарала България" с три държави:
"Тези позиции скандализираха три държави. Смея да кажа, че ни скараха с три държави – държавата Украйна, държавата САЩ и държавата България в лицето на нейното външно министерство". Пролет Велкова припомни, че срещу това изказване на председателката на СЕМ са реагирали посолствата на Украйна и САЩ, правозащитници, журналисти , както и от Асоциацията на европейските журналисти.
Момчилова бе назначена в медийния регулатор през лятото на 2021 г. от президента Румен Радев. Преди това тя беше шеф на пресцентъра на първото му служебно правителство начело със Стефан Янев. Известна е като текстописец на песни на Слави Трифонов като “Ще ти скъсам гъза” "Под мостовете съм сложил тротил" и др.
mediapool.bg