Шефката на Агенцията по вписванията Зорница Даскалова не възнамерява да подава оставка след безпрецедентния срив на Търговския регистър, който се поддържа от институцията. Тя обясни, че е длъжна да остане на поста си, за да координира справянето с кризата.
"Когато дойде време за оставки, ще разберат всички. Това е политическо решение. Нужна съм тук, защото трябва някой да координира излизането от кризата. Може и да звучи наивно, но такива неща (сривът на Търговския регистъра) се случват. Може да се случат и в частна компания. Никой не е застрахован", обясни Даскалова. Тя бе назначена на поста през юни миналата година. Преди това бе член на Комисията за защита на конкуренцията и е свързвана с Делян Пеевски.
Регистърът блокира напълно в петък, но проблемите с него започнаха три дни преди пълния срив. Агенцията започна постепенно възстановяване на някои функции на регистъра, но гражданският оборот в страната остава силно затруднен.
От сряда онлайн могат да се правят справки за актуално състояние. В четвъртък ще бъдат възстановени справките по ЕГН, което ще отпуши сделките за продажба на автомобили. Ден след това ще бъде пусната и система, която позволява на държавната администрация да прави справки. Все още няма прогноза кога Търговският регистър ще заработи с всичките си функционалности. Причината е дефектирането на 4 диска с 25 терабайта информация, а компютърната поддръжка на Агенцията по вписванията се опитва да възстанови функционалностите и данните. Експертите все още не са дали официален доклад за ситуацията
Системата се поддържа от фирма "Лирекс", която работи с агенцията от 2012 година. Годишната цена на поддръжката е 90 000 лева. Зорница Даскалова обеща отново, че другата седмица регистърът ще бъде възстановен в пълен обем и уточни, че всички действия по възстановяването на масивите с информация са под контрола на ГДБОП и ДАНС. Целта е да се предотврати изчезването и манипулацията на данни.
"Искам да успокоя всички - манипулация и изчезване на данни не са възможни", каза Даскалова.
Би трябвало да работи, ама не работи...
Информацията от Търговския регистър трябва да се пази на още две места, ако се получи срив на основните системи. Въпросът сега е колко често данните са се архивирали и дали има загуба на данни. Даскалова каза, че експертите са я успокоили, че загуба на данни няма. Тя не успя да отговори на въпросите колко често информацията е била архивирана на поддържащите системи. Единият от техническите центрове за поддръжка на информацията се намира в Шумен. Даскалова даде любопитен отговор на въпроса дали центърът в Шумен работи.
"Би трябвало да работи...", отговори Даскалова. Последва нов въпрос какво означава това "би трябвало" – че работи или че не знае дали работи. "То по документи и Търговският регистър би трябвало да работи, ама не работи", обясни откровено шефката на Агенцията по вписванията.
Даскалова опита да увери журналистите, че в агенцията се смачкват от работа, за да решат проблема. Тя разказа, че някои от специалистите не са спали денонощия наред, а други дремват по няколко часа.
В отговор на въпрос дали може да се вярва на работата на недоспали компютърни специалисти, които работят буквално без прекъсване, а до главите им има по един полицай за респект, тя уточни: "Е, това (дето не са спали-б.р.) беше само в първите няколко дни".
През последните две години Агенцията по вписванията обяви обществени поръчки за 8 милиона лева за надграждането на регистъра. Първият проект е от 2016 година по европейската програма "Добро управление", който е за надграждане на Търговския регистър. Стойността на проекта е близо 2 милиона лева. Поръчката се печели от компанията "Сиенсис" АД, държавната "Информационно обслужване" АД и едноличният търговец "Алфа – Веселка Велчева“, която има козметичен салон. Пред сайта "Биволъ" счетоводителят на Веселка Велчева обяснява, че тя няма нищо общо с надграждането на регистъра, а е взела 2300 лв за изработване на рекламни материали. Зорница Даскалова потвърди тази информация.
Година след това Агенцията по вписванията обявява още една поръчка за надграждане на функционалностите на регистъра, която пак се печели от "Сиенсис". Стойността на проекта е 2.6 милиона лева. Веднага след тази поръчка "Телелинк бизнес сървисис" печели проект за 3.677 милиона лева за разширяване капацитета на масиви за съхранение на данни. Зорница Даскалова обясни, че надграждането на регистъра няма общо с поддръжката на системите.
"Разполагаме с достатъчно техника", увери тя.
Проблемите с Търговския регистър затрудняват нотариалните сделки и банковото кредитиране, когато в тях участват фирми. Експерти предупреждават, че има риск от санкции към фирмите, защото липсата на Търговски регистър им пречи да изпълнят някои законови изисквания. Към момента всички компании и адвокати, които се опитват да внесат своята информация, не могат да направят това в законоустановените срокове, което води до санкции.
В Търговския закон има предвидени срокове за внасяне на промените, свързани с търговските дружества. Неспазването на тези срокове се санкционира.
Нов държавен център за ценна информация
Проблемите с регистъра родиха предложения за нормативни промени. Вицепремиерът Томислав Дончев лансира идеята за създаване единен център, в който да се държат копия от данните от всички подобни системи в държавата. Освен това той предупреди, че "ако не искаме подобни кризи, ще трябва да отделяме повече пари". Премиерът Бойко Борисов пък призова за въвеждане на надзор при изпълнението на обществени поръчки за електронни услуги по подобие на строителството.
Проблемът ескалира и в политически. Лидерът на БСП Корнелия Нинова поиска оставките на министъра на правосъдието Цецка Цачева и на шефа на подчинената ѝ Агенция по вписванията Зорница Даскалова заради неработещия Търговски регистър.
Бившият депутат и член на "Демократична България" Мартин Димитров пък призова за външна независима проверка, която да установи какви са причините за срива в регистъра, "кой не си е свършил работата и да му бъде потърсена отговорност". Тя трябвало да установи и дали данните са възстановени в първоначалния си вид и дали не са загубени или подменени.
Немарливост
Според Дончев е по-възможно дисковете с толкова информация да гръмнат едновременно от немарливост, а не нарочно. "Допускам някой да не си е свършил добре работата и това да е немарливост. Не смятам, че е нарочно", каза вицепремиерът пред Нова телевизия в сряда. Той увери, че след възстановяването на дейността на регистъра ще се потърси отговорност за проблема, а след това ще има и конкретни мерки за още по-сигурно обезпечаване на информацията в него.
По думите му трябва прокуратурата да бъде оставена да си свърши работа и да няма нереални очаквания за времето, в което проблемът ще се реши напълно.
Фирма "Лирекс", която поддържа регистъра, коментира с прессъобщение темата също в сряда. В него подробности за причината за блокирането на системата не се дават. Цитира се само изказването на вицепремиера Дончев за гръмналите дискове.
"Разбираме важността и значимостта на ситуацията с Търговския регистър и за това всички екипи работят денонощно в последните 6 дни, за да върнат системата в работоспособно състояние. Както вече стана ясно от изказването на вицепремиера Томислав Дончев тази сутрин: "Става дума за технически проблем – това, което е известно към момента, дефектирали дискови устройства, или както казват хората – изгорели."
"В резултат е засегната работоспособността на регистъра. Компанията е изцяло концентрирана в това да възстанови работоспособността на системата и поради тази причина се въздържаме от коментари и мнения по темата. За нас е най-важно на първо място да направим всичко възможно за излизане от извънредната ситуация", пише в съобщението.
То завършва с информация, че "Лирекс" има повече от 25 години опит и "сме реализирали успешно и продължаваме да реализираме множество проекти в публичен и корпоративен сектори, както в България, така и в чужбина".
Държавно хранилище
По-късно Дончев докладва на колегите си от Министерския съвет накратко по темата. Обясни, че до няколко дни системата поетапно ще се възстанови. Добави, че от понеделник се прави одит на всички информационни системи в институциите и припомни, че всяка база данни по нормативни изисквания трябва да се съхранява на поне две места.
Дончев обяви, че за да се предотвратят подобни проблеми ще предложи до 10 дни решение за създаване на държавно хранилище на данни, в което да се съхраняват копия на всички държавни регистри и системи.
"До 10 дни ще предложим решение за единно държавно хранилище, където всеки регистър ще си прави копие на информацията и технически, и нормативно ще препятстват по този начин технически кризи в бъдеще", обясни Дончев. Той каза още, че "ако не искаме подобни кризи, ще трябва да отделяме повече пари".
"Това предприятие ще направи на практика склад на електронните данни. И много важно е, Дончев, да има надзор. В електронните системи няма надзор и фирмите с най-ниските цени в последствие слагат и калпавите дискове", коментира премиерът Борисов.
mediapool.bg