Кламер БГ - Новини: Знаково отсъствие на посланик Гьокче по време на визитата на Борисов в Анкара

Знаково отсъствие на посланик Гьокче по време на визитата на Борисов в Анкара

България

|
Ср, 14 Юни 2017г. 18:26ч.
Знаково отсъствие на посланик Гьокче по време на визитата на Борисов в Анкара

Турция не е включила посланика си в София Сюлейман Гьокче в състава на делегацията за разговорите с българския премиер Бойко във вторник. Борисов съобщи за решението на Анкара, но отказа да коментира какъв знак представлява то.

"Забелязали ли сте, че винаги посланикът, който е на дадената страна, е в състава на делегацията? Оставям на вас да си отговорите на въпроса защо го нямаше Гьокче”, заяви пред журналисти в Турция Борисов.

Посланик Гьокче редовно участва в прояви на партията на Лютви Местан ДОСТ, като български представители не веднъж са повдигали темата за дейността му в България. Засега обаче няма официална информация дали Анкара смята да го замени.

По-късно в сряда външният министър Екатерина Захариева коментира, че е решение на всяка от страните кого да включи в делегацията.

"Нямам индикации, че ще бъде отзован. Знак е и според мен беше уважение към българската страна и към българската делегация, защото той направи някои непремерени изказвания", каза Захариева

Тя допълни, че няма информация за възможно отзоваване на посланика и прикани отсъствието му да не се тълкува така.

На въпрос как ще коментира очакването да отпаднат визите за турски граждани по време на предстоящото българско председателство на Съвета на ЕС, Захариева припомни, че става въпрос за преговори, които се водят между ЕС и Турция от дълго време.

"Визовата либерализация беше част и от преговорите и пакета, свързани със споразумението между ЕС и Турция по отношение на мигрантите и бежанците. Седемдесет и две са условията към Турция, остава да бъдат изпълнени още няколко и тогава, когато те се изпълнят, ще се случи и визовата либерализация", добави министърът.

Борисов се извинил заради Валери Симеонов

Премиерът съобщи, че по време на тричасовата си среща с президента Реджеп Тайип Ердоган се е извинил за поведението на Валери Симеонов и неговите активисти на границата по време на предизборната кампания.

”Опитах се да извиня г-н Симеонов за дърпането на жената на границата. Мисля, че се прие, вие чухте и премиерът Йълдъръм каза, че след като имат сигурност в нас, ще остане в миналото и това. Опитахме се да се концентрираме с президента върху това което бихме могли да изградим заедно. Теми, които биха ни влошили настроението, се стараехме двамата да не ги слагаме в дневния ред, защото има действително по-важни неща, които можем да направим", уточни Борисов.

България може да сключи двустранно споразумение за реадмисия

Той съобщи още, че България ще иска двустранно споразумение за реадмисия с Турция, ако южната ни съседка не може да сключи такова с ЕС.

”С турския президент обсъдихме много въпроси, защото имаше натрупано напрежение по време на референдума в Турция и на изборите и у нас. Сега е важно да се нормализира обстановката, защото без това няма охрана на границата. Ако Европейския съюз се забави с подписването на споразумението за реадмисия, ние искаме да си подпишем”, каза Борисов.

Над три милиона мигранти стоят в Турция, на тяхната граница се води война, деликатна е и темата за независим Кюрдистан, каза Борисов.

Исках да чуя малко повече от кухнята, малко повече от това, което научаваме от репортажите и новините, допълни той.

"България е истински приятел на Турция"

Турските медии отразиха подробно визитата на Борисов, като преобладават положителни репортажи за бъдещите връзки между двете страни.

"България е истински приятел на Турция", e заглавие в няколко турски вестника - "Сабах", "Пусула", Сон дакика", "Хаберлер".

Изданията цитират думите на Йълдъръм към българския му гост: "Показахте, че сте наш искрен приятел."

Посочва се, че Бинали Йълдъръм дал висока оценка на подкрепата, която българският премиер оказал на Турция в събитията във връзка с осуетения опит за преврат на 15 юли м.г.

Всички турски издания отбелязват, че Борисов е бил посрещнат с военни почести в правителствената резиденция "Чанкая" в Анкара.

"Бинали Йълдъръм и българският гост постояха на терасата, откъдето се открива панорама към града, и си поговориха, след което се премина към официалните разговори",отбелязва "Миллиет", цитиран от БТА.

"Южният фланг на НАТО не е възможен без Турция. Нека никой не забравя това", посочи Си Ен Ен Тюрк в репортаж с картина от визитата на Борисов. Телевизионният канал акцентира, че отношенията с ЕС са били приоритет в двустранните разговори на Йълдъръм и Борисов. "Сигурността на Европа започва от Турция и България ", посочва телевизията, цитирайки турския премиер.

Знакова визита

Вестниците "Хюрриет", "Миллиет", изданието "Хаберлер" слагат акцент върху снощната среща между турския президент Реджеп Тайип Ердоган и премиера Борисов в двореца "Бештепе". Без да съобщават подробности, медиите пишат, че разговорът се е провел насаме между двамата и е продължил 1 час и 10 мин. Информациите са придружени със снимка на Борисов и Ердоган.

Европейската тема е предмет и на кореспонденцията в изданието "Хабер 50". Посочвайки, че Борисов е дошъл в Анкара след Париж и Берлин, то отбелязва, че "визитата е знакова, българският премиер посочи, че неговата страна, освен че се намира между Европа и Азия, в същото време е и член на европейското семейство".

Изданието акцентира и на положителната оценка, която Борисов е дал на турско-българското сътрудничество за разрешаване на бежанската криза.

"Към момента няма натиск към българската граница и това се дължи на споразумението, което бе подписано между Турция и България. Усилията, които положи Турция, са похвални, защото така бежанският поток бе задържан далече от границите и опазихме границата, която е не само граница на България, но е и външна граница на Европа", цитира изданието думите на Борисов.

"В района може да ескалират някои събития"

Анадолската агенция в обширна кореспонденция от пресконференцията на двамата премиери цитира изявлението на турския премиер, че "в решенията си отсега нататък ЕС трябва да взима под внимание тази реалност. Важността на отношенията между ЕС и Турция нараства още повече в бъдеще, като се има предвид, че в района може да ескалират някои събития".

Анадолската агенция отбелязва още, че в 12-месечния план за отношенията между Турция и ЕС е включена среща между външните министри на Турция и на общността, актуализация на европейското митническо споразумение, както и изпълнението на мигрантското споразумение, което турската страна обвързва с отмяната на визите за турските граждани в шенгенската зона.

Анадолската агенция посочва, че Йълдъръм в скоро време ще посети България. Ще продължи обсъждането на възможностите пред двустранните отношения, какво може да се направи още за просперитета на двете страни и на двата народа, посочва агенцията.

mediapool.bg