Кламер БГ - Новини: Три години по-късно съдебната система призна за аферата "Осемте джуджета"

Три години по-късно съдебната система призна за аферата "Осемте джуджета"

България

|
Ср, 23 Авг 2023г. 12:39ч.
Три години по-късно съдебната система призна за аферата "Осемте джуджета"

Снимка: БГНЕС

Три години. Толкова време отне на съдебната система да стигне до някакви изводи по аферата "Осемте джуджета". И знаете ли какво? С днешна дата и съдът, и прокуратурата признаха, че потърпевшите от бруталната схема за превземане на бизнеси с посредничеството на магистрати са казали истината.

Преди три години тогавашният главен прокурор Иван Гешев откровено неглижира казуса, разкрит от Антикорупционния фонд и ехидно коментираше, че подчинените му ще проверят и "осемте джуджета и десетте малки негърчета". Днес на един от прокурорите, замесени в тази история, вероятно не му е смешно, защото вече е обвиняем.

Считаният някога за всесилен брокер на власт Петьо Петров-Еврото също е с обвинения и в неизвестност, носят се дори слухове, че е починал. Някогашната му съпруга Любена Павлова, която активно участваше в цялата схема, също е клиент на прокуратурата. А съвсем наскоро съдът отмени като нищожни решенията, с които във фирмата "Изамет" като съдружник през 2020 г. е вписан близкият до Петров Кристиян Христов. Същият неотдавна искаше да разкаже подробности за схемите, но бе арестуван минути преди да даде пресконференция, а след това желанието му да говори изчезна.

За отбелязване е, че тригодишното бездействие на прокуратурата не е заради липса на юридически основания, а заради липса на желание. Всички нарушения по разследванията са били известни още преди години и описани подробно в доклад до главния прокурор Гешев. Той е сложил резолюция, че е запознат и толкова.

Малко история

За скандала "Осемте джуджета" се разбра през лятото на 2020 г. Тогава пред организацията "Антикорупционен фонд" Илия Златанов разказа как асансьорният му бизнес е бил заграбен от бившия следовател Петров и хората около него. По-големият потърпевш обаче е синът му Явор Златанов, съдружник във фирмата "Изамет". Той е арестуван, обвинен и държан затворен месеци наред. През това време здравето му се влошава драстично и се налага дори единият му бъбрек да бъде отстранен. Същевременно непрекъснато му е оказван натиск да прехвърли фирмените си дялове. В крайна той подписва в болницата докато чака спешна хемодиализа. По садистичните правила на групата "Осемте джуджета", Златанов получава медицинска помощ едва след като се отказва от фирмените си дялове.

Още по темата:

Прокурор, Петьо Еврото и бившата му жена са обвинени за златото от "Осемте джуджета"

Обвинения

Делото срещу Явор Златанов започва след като баща му търси помощ от бившия следовател Петров заради спорове със сина си. След като Еврото обещава, че нещата ще се наредят, събитията се развиват скоростно. Започват арести и обиски. Иззети са стотици златни монети и стотици хиляди евро от сейфовете му. Ценният метал ще изчезне, върнат не на когото трябва от специализираната прокуратура. Именно заради това връщане наскоро прокурорът Деян Дилянов бе обвинен в длъжностно престъпление. Всъщност делото срещу него идва три години след като на Гешев е представен доклад от проверка, в която се твърди следното, че те са върнати в нарушение.

Другите двама обвиняеми – Петров и някогашната му съпруга Павлова получиха обвинения за укриване на златните монети. Става дума за около 35 килограма злато.

Подпиши или умри

Паралелно с "криминалния" сюжет, в който главно действащо лице е прокуратурата, се развива и "граждански" сюжет. Хората около Петров се опитват да прехвърлят дяловете на дружеството на Кристиян Христов. Как се случва това? Подробностите стават ясни от постановеното наскоро съдебно решение, с което промяната в собствеността на "Изамет" бе отменена.

Влизането на новия съдружник Христов във фирмата става на 20 март 2020 г. В този ден Явор Златанов е в болница "Лозенец" заради поредната бъбречна криза. Докато той чака прием баща му е доведен. Присъстват и адвокати. Един от тях изготвя протокол за свикано общо събрание на фирмата. На място е повикан и нотариус, за да удостовери цялата процедура.

Съдът обаче установява, че тримата „съдружници“ изобщо не са се видели в този ден. Явор Залатанов е едновременно арестуван и доведен в болницата. Стои в една стая, баща му и новоизлюпеният съдружник Христов са навън.

Ето защо съдът приема, че макар и описано в протокол по надлежния ред, общото събрание на практика не се е състояло, съответно взетите решения са нищожни.

Още по темата:

Корупция, компромати, магистрати. Бившата жена на Пепи Еврото разказва за "Осемте джуджета"

Широко затворени очи

В продължение на три години институциите се затваряха очите за този бандитски сюжет. Докато Гешев бе начело на прокуратурата, по това дело не се работеше. Едва след като на мястото му застана Борислав Сарафов, държавното обвинение се задейства. Дали това от чисто идеалистични подбуди или новият главен прокурор чисти собствения си имидж (бяха публикувани негови снимки в дружеска атмосфера с Петьо Еврото) е друга тема. Факт е, че Сарафов каза, че "Осемте джуджета" е тест за бъдещето на прокуратурата. Към момента изобщо не изглежда, че този тест ще бъде издържан.

mediapool.bg