"Краят на Тереза Мей". Toва предвижда британският всекидневник "Дейли експрес" в коментар за ситуацията във Великобритания около кризата с Брекзит.
Изданието пише, че премиерката Мей до няколко седмици може да бъде отстранена от поста вследствие на малко известна процедура в Консервативната партия, който ще позволи на "гневните и разочарованите" редови консерватори да предизвикат вот на недоверие към Мей.
Според изданието този вот може да бъде иницииран "неочаквано" от Националния консервативен конгрес - орган, който представлява членската маса на "торите".
Сред ръководителите на местните организации на Консервативната партия циркулира петиция с призив за "извънредно общо събрание". То трябва да се състои, ако петицията бъде подписана от над 65 председатели на местни клубове, а досега са положени между 40 и 50 подписа.
Петицията, организирана от шефката на клуба на консерваторите в Източен Лондон, констатира, че Тереза Мей вече не е "подходящият човек", който да изведе страната от ЕС, съобщава вестникът
"Дейли експрес" цитира политолога Найл Гарднър, според когото "има огромен контраст" между лидерските качества на покойната Маргарет Тачър и Тереза Мей и между двете не може да бъде правено "никакво сравнение". Експертът заявява, че Мей е унизила британците с процеса по Брекзита.
Гарднър, който навремето е бил част от екипа на Тачър, настоява, че настоящият министър-председател ще остане в историята със своя "монументален провал" в опитите си да събере достатъчна подкрепа за постигнатото от нея споразумение за Брекзита. По думите му Тачър е била "гигант на световната сцена, която е защищавала Великобритания у дома и в чужбина, имала е ясна консервативна идеология и се е борела с голяма решителност да защити страната". Докато Мей "се прекланя пред ЕС" и ходи да проси в Берлин, Париж и Брюксел, с което "позори страната си".
"Дейли телеграф" констатира, цитиран от БТА, че мащабът на политическия, нравствения и интелектуалния провал н Консервативната партия е плашещ. Какъв е смисълът на партията на торите, се пита изданието и си отговаря: това е ужасяващият провал в извеждането от ЕС, това е липсата на ясно послание за икономиката, а даже собствените й членове не могат да си обяснят какво отстоява партията и за кого го прави. Няма говорене, няма философия, няма неустоими предложения, няма нищо смислено по данъците, престъпността или жилищната собственост. Има само един "огромен, ужасяващ провал" в осъществяването на Брекзита, примесен с "поток от успокоителни, маловажни микрополитики", които не въодушевяват никого и гневят мнозина, пише вестникът.
Така че защо да си даваш труда да гласуваш за консерваторите, особено ако на референдума си гласувал за напускане на ЕС или си сърдит млад човек, задава реторичен въпрос "Дейли телеграф".
"Гардиън" подчертава, че евентуалното избиране на заместник на Тереза Мей ще има ключово значение и също си задава въпрос - дали торите са способни да направят този избор. Предвид обстоятелството, че членовете на Консервативната партия са затънали в митологията около Брекзита, няма надежда да бъде направена справедлива оценка на нуждите на страната.
Последният път, когато торите имаха проблем с лидерството, си избраха Тереза Мей като решение. Партията няма да повтори тази грешка, макар че са възможни и други грешки. Половината от членовете на кабинета и също толкова депутати от задните скамейки в Камарата на общините се изявяват с речи и статии по вестниците. Надпреварата кой да бъде следващият проблем на Консервативната партия е вече в ход, докато настоящият проблем си остава нерешен, пише "Гардиън", цитиран от БТА.
Когато избираш нов лидер, продължава левият вестник, обичайната практика е да надмогнеш грешките на предишния. Методичната хладност на Мей се харесваше като протиовоотрова срещу безгрижния чар на предишния лидер и премиер Дейвид Камерън. Но същата тази черта на характера, изразила се в липсата на гъвкавост и дипломатичност, направи от Мей лош избор като преговарящ по Брекзита.
"Индипендънт" цитира резултатите от анкета, според която новата партия "Брекзит" на видния евроскептик Найджъл Фараж ще бъде победител в британските избори за Европейски парламент. Проучването на социологическия институт "ЮГов" установява, че на 23 май новата партия ще получи 27 на сто от гласовете, следвана от лейбъристите с 22 на сто и консерваторите с 15 на сто.
mediapool.bg