Кламер БГ - Новини: Телескопът "Джеймс Уеб" потегли на историческо космическо пътешествие (видео)

Телескопът "Джеймс Уеб" потегли на историческо космическо пътешествие (видео)

Общество

|
Съб, 25 Дек 2021г. 15:21ч.
Телескопът "Джеймс Уеб" потегли на историческо космическо пътешествие (видео)

Телескопът

Телескопът "Джеймс Уеб" потегли на историческа мисияв космоса след няколко отлагания.

Ракетата-носител "Ариан 5" бе изстреляна по план от Куру, Френска Гвианана 25 декември.

Мисията на космическия телескоп "Джеймс Уеб" е обща на НАСА, Европейската космическа агенция и Канадската космическа агенция.

Проектът, който е на стойност над 10 милиарда долара, е замислен да наблюдава звездни обекти на близо милион и половина километра от Земята. Целта е да бъдат открити най-ранните възможни звезди, за да се разбере историята на Вселената, обяснява д-р Рохиер Уиндхорст, интердисциплинарен учен от НАСА и професор в Държавния университет в Аризона, цитиран от БНР.

"Този телескоп ще ви изпрати по-далече във времето с почти половин милиард години, а колкото по-далече във времето поглеждаме, толкова по добре виждаме фазите от началното развитие на Вселената", допълва Уиндхорст.

Спрямо телескопа "Хъбъл" - "Джеймс Уеб" е технологично чудо. 18-те шестоъгълни огледала са направени от добре понасящия разликите в температурите в космоса берилий. Той е покрит със злато, тъй като златото отразява много добре инфрачервените вълни на спектъра.

Освен това "Джеймс Уеб" има резервни системи, защото няма да може да бъде ремонтиран, а целта е да работи поне 10 години с опция да бъде ползван 40.

Рафаел Шеврие от "Ариана спейс", компанията, която ще изстреля телескопа казва, че мисията е важна.

"Ракетата го извежда в космоса, а после телескопът се катапултира. Колкото по далеч можем да изстреляме "Джеймс Уеб: толкова повече гориво ще може да спести телескопът, за да достигне до орбитата си сам и колкото повече спестява, толкова повече ще може да използва това гориво за извършване на измервания. За влизането му в орбита ще му трябват 29 дни. Този телескоп е надеждата и мечтата на над 10 хиляди души от 17 различни държави", каза Шеврие.

mediapool.bg