Новата военна помощ за Украйна ще продължи с месеци и ще бъде в по-значителен обем от първия транш. Включва предимно боеприпаси с изтичащ ресурс, но и някои системи въоръжения, които остават класифицирана информация, обясни военният министър Тодор Тагарев.
На пресконференция в сряда той каза, че в пакета няма изтребители и танкове, което се знаеше и в аванс, но отказа да коментира дали България помага с ПВО и брегови ракетни комплекси.
"Списъкът е поверителен. На Украйна са й необходими много неща. От изтребители до бинтове. Ние работим стриктно по решението на НС "според заявените потребности и нашите възможности". Даваме само неща извън нормативите и учебно-бойната програма на армията?", каза военният министър.
Премиерът Николай Денков уточни от своя страна, че помощта ще бъде изпращана в продължение на няколко месеца и отхвърли критиките към кабинета, че помага на Киев.
Новата директна помощ в подкрепа на Киев е в изпълнение на решението на парламента от края на миналата година и няма да изисква да минава отново през Народното събрание.
Президентът Румен Радев и назначените от него служебни правителства не изпълниха решението на парламента помощта за Украйна да продължи, но новият кабинет обяви промяна в политиката.
Без посредници, но с отворени въпроси
Тодор Тагарев даде заявка при реализирането на помощта вече да се избягват посредниците.
"Само децата, които никога не гледат телевизия, не са разбрали, че изнасяме боеприпаси. Поради наложената политика в предни кабинети това се правеше полутайно. Това изискваше и да има посредници. Ние ще се постараем да няма посредници, защото включването им ни вкарва в една сива зона и създава рискове", каза той.
В същото време обаче не стана ясно дали няма да се стигне отново до посредници при изпълнението на договорената още от предишния кабинет схема с ВМЗ-Сопот.
Според нея военното министерство ще прехвърли на държавните заводи стари боеприпаси на обща стойност близо 350 млн. лева с ДДС, за да получи новопроизведени.
"Договорът е много изгоден за МО. Може би ВМЗ ще прецени рисковете за изпълнението на този договор и ще преценим как да действаме", каза Тагарев.
На въпрос дали пак няма да се стигне до посредници при реализирането на старите боеприпаси, Тагарев каза, че "в договора не пише какво прави ВМЗ с боеприпасите".
България очаква да бъде компенсирана
"Става въпрос за стари неща, на които така или иначе скоро им изтича ресурсът, а те в момента са много необходими на украинската армия. Те са годни, някои от тях ще минат определени проверки, за да се провери, че са годни. Има и различни механизми - и по линия на ЕС, и по линия на други съюзници, да бъдем компенсирани финансово за изпращане на тази помощ", добави Тагарев пред Нова телевизия.
България очаква компенсация и за първия пакет военна помощ, като основното предизвикателство е трудното изчисляване на стойността й.
"Ако става въпрос за стойността му - малко трудни са изчисленията, и той трябва да бъде преоценен - говорим за неща, купувани при други цени и друга икономика", посочи министърът.
България е една от малкото страни в НАТО със сериозни резерви от боеприпаси за старото съветско въоръжение, което все още се използва в НАТО.
"Няма опасност да останем ние без нужни нам боеприпаси. Всичко, което изпращаме, е в резултат на анализ на военното ръководство, и основното съображение при него е пратката да съответства на заявените от Украйна нужди, и на нашите възможности. Пратката не нарушава нормативите ни на запаси от определени средства, а и имаме възможност да осигурим учебно-бойната подготовка на българската армия", добави Тагарев.
Министърът каза още, че страната ни готви решение, за да се включи в инициативата на ЕС за предоставяне на 1 млн. 155-милиметрови боеприпаси за Украйна.
България има много ограничени възможности за производство на 155-милиметрови боеприпаси (натовски стандарт), защото отбранителната индустрия все е настроена за старите съветски калибри. Инициативата обаче има и други възможности.
По-късно премиерът Николай Денков също коментира темата, като каза, че "всякакви упреци са, меко казано, демагогия от страна на тези, които са изпратили първия пакет – служебното правителство".
Военната помощ, която България ще изпрати на Украйна, е засекретена, но народните представители могат да се запознаят с нея, обясни премиерът.
Денков: Служебният кабинет е пропуснал възможности
Служебното правителство не се е интересувало от възможността за включване на българския военнопромишлен комплекс в производство на снаряди, с подходящи инвестиции, по натовски стандарти, каза Николай Денков.
Според него служебният кабинет не се е интересувал как да използва и други подобни възможности.
Тагарев от своя страна добави, че няма логически доводи, че оказването на помощ ще ни въвлече във война.
"Помощта за Украйна намалява риска за страните от НАТО и ЕС. Приключването на войната в ситуация, изгодна за Русия, няма да утоли жаждата и за територии", добави той.
Според Тагарев в момента върви масирана кампания на манипулация, дезинформация и откровенни лъжи като това, че България ще изпраща войници в Украйна.
"За съжаление в тази пропаганда се включват и лидери на парламентарно представени партии", каза Тагарев.
"Политиците са наясно какво е решението на НС, а то казва – обучение на украински военни медици у нас и инструктори, които да работят или на наша територия, или на територията на други страни на ЕС, за да участват в подготовката на украински военнослужещи. Това се интерпретира целенасочено от лидери на политически партии в парламента", каза Тагарев.
Министърът посочи, че на закрито заседание на комисията в парламента от БСП му е бил зададен въпрос с термина "жива сила".
"Въпреки че уточних детайлно и ясно, същият термин беше използван от Корнелия Нинова в телевизионно интервю. Това е пряко в интересите на Кремъл", каза Тагарев.
Как ще работи с Радев?
Основните крититици на оказването на военна помощ на Украйна са президентът Румен Радев, който се заяви като един от малкото лидери в ЕС, заемащи позиции в полза на Москва, и проруските партии БСП и "Възраждане".
Радев вече разкритикува политиката на новото правителство в качеството си на върховен главнокомандващ, но Тагарев коментира умерено позициите му.
"Ние с президента сме длъжни по закон и по конституционно устройство да работим заедно по ключови въпроси за нашата отбрана. Институционалното взаимодействие е от критична важност за доброто развитие на нашата отбрана и ако имате такива въпроси, ще ви препоръчам да ги отправите в друга посока", посочи Тагарев.
Управлението на сектора изисква съгласуване на някои решения, основно кадрови. Заради разминавания между президент и изпълнителна власт през годините се е стигало до силно напрежение и дори блокиране на ключови назначения.
mediapool.bg