Софийският градски съд (СГС) разпореди запориране на дяловете на фирмата на Венелина Гочева "Про Нюз България" в разпространителското дружество "Агенция Стрела". Това е станало в рамките на делото, образувано по молба на компания "Сайга консулт" за откриване на производство по несъстоятелност.
"Про Нюз България" е мажоритарен собственик на "Медийна група България Холдинг", която издава вестниците "24 часа", "Труд", "168 часа", "България днес" и др.
"Сайга консулт" се оказа кредитор на "Про нюз", както стана известно от документи, пуснати анонимно до редакциите на медии миналата седмица. Според тях консултантската фирма и компанията на Гочева имали предварителен договор за продажба на недвижим имот, за което "Сайга" платила на "Про нюз" 3 млн. евро. След като сделката не станала, "Сайга" си поискала обратно парите, които до днес не е получила. Освен това компанията на Гочева е взела от същата фирма и близо 3.5 млн. евро заем, който също не е върнат.
"Сайга консулт" е свързана с Корпоративна търговска банка, като и сумата за връщане е трябвало да постъпи по сметка в банката.
След като "Про нюз" не се издължава, Сайга консулт" завежда дело за обявяване в несъстоятелност срещу нея.
Съдът е отхвърлил искането на "Сайга Консулт" да запорира цялото имущество на "Про нюз"и да назначи временен синдик.
Мотивите на съдия Елена Радева, цитирани от "Капитал", са, че налагането на общ запор в тази хипотеза би означавало "да се преустанови дейността на длъжника, което би била недопустима намеса преди обявяване на длъжника в несъстоятелност и възпрепятстване по пътя на обезпечението на възможността за оздравяване на предприятието на ответника, ако се установи, че е налице основание за уважаване на молбата."
"На този етап съдът не може да направи категоричен извод за наличие на неплатежоспособност или свръхзадълженост, поради това, че няма заключение, изготвено от експерт, за да се приеме, че са налице материалноправните предпоставки на закона за уважаване на молбата. Има данни единствено за това, че страните са договорна връзка, обективирана в приложените копия от документи – договор за заем и договор за ексклузивитет при покупко-продажба на недвижими имоти, от които може да се направи извод за вероятна основателност на твърдението за наличие на изискуеми вземания. Но към настоящия момент не може да бъде направен извод за наличие на състояние на неплатежоспособност или свърхзадлъжнялост" приема съдия Радева.
Това на практика е спасило спирането на излизането на вестниците "Труд" и "24 часа".
"Про нюз България" е една от трите издателски фирми, за които се оказа, че са били отпускани кредити от фирми, директно свързани с мажоритарния собственик на затворената Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев.
Другите две дружества са "Обединени свободни медии" с мажоритарен собственик Тошо Тошев, издаващо "Преса" и "Тема", и "ГМ прес", съсобственик в "Стандарт груп", издаващо в. "Стандарт".
Пускането на документите до медиите имаше за цел да покаже каква е била финансовата обвързаност на повечето от централните български медии с "банката на властта", командвана от Цветан Василев и Делян Пеевски, извън групата вестници на майката на Пеевски Ирена Кръстева ("Телеграф", "Монитор", "Политика", ТВ7 и др.), за които се знаеше, че са непряко свързани с банката.
Самата Венелина Гочева отрече да е вземала заем от "Сайга консулт" и демонстрира изненада, че компанията била свързана с КТБ и Цветан Василев. В официална позиция по повод на изнесените документи, тя заяви:
"Както всички добре знаят, през 2012 година купих вестниците "24 часа", "Труд", "168 часа", "България днес" и останалите издания на "Вестникарска група България". Купих ги с кредит от "Инвестбанк" и когато влязох във владение, те бяха в тежко финансово състояние в резултат на дългата вестникарска война по онова време".
Гочева обяснява, че е предприела разпродажба на ненужните активи на групата, за да изплати кредитите.
"Първият имот, от който се освободих, бе сградата на бившата печатница във Варна. Заради конфликтите между бившите собственици сделките ставаха по усложнени формули. Бързата продажба на Печатница "Варна" беше наложена и от това, че трябваше да платя заплати и да погася дългове за вестникарска хартия".
"Именно в рамките на тази сделка през есента на 2012 г. "Про нюз" сключи предварителен договор със "Сайга консулт" за продажба на един от активите на "Медийна група България Холдинг" – "Печатница Варна", на стойност 7 милиона евро, за който бе дадена предплата.
"Финализирането на сделката стана възможно едва през 2014 г. след отпадането на запора върху акциите на МГБХ, който беше наложен през 2011 г. в резултат на споровете между бившите съдружници Любомир Павлов и Христо Грозев. В момента, в който продажбата можеше да се финализира, "Про нюз" предложи на "Сайга консулт" да изпълни задължението си по предварителния договор, но за съжаление, все още нямам отговор от тях. Подготвяме да заведем дело за обявяване на предварителния договор за окончателен", написа още Гочева.
А в контекста на признанието, че тя се опитва да се освободи от "ненужните" активи на "Медийна група България холдинг" идва и неофициалната информация, че до дни ще бъде финализирана сделката за продажбата на Полиграфическия комбинат на бул. "Цариградско шосе", където се намират редакциите на вестниците. Очаква се получаната от продажбата сума да отиде за покриване на част от задълженията на "Про нюз".
mediapool.bg