Топ съветник на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп вярва, че руснаците са въвлечени в хакерски атаки срещу страната по време на президентската кампания, съобщава Си Ен Ен.
Медията отбелязва, че това е много различна позиция в сравнение с поддържаната от бъдещата администрация на САЩ.
Бившият директор на ЦРУ Джеймс Улси, съветник на Тръмп в областта на националната сигурност, посочи, че категорично да се установи кой стои зад хакерството е трудно, но той вярва, че руснаците и вероятно други са замесени.
"Мисля, че руснаците са замесени, но това не означава, че други хора не са също. Често не е съвсем лесно да се каже кой е, защото е възможно, и понякога е лесно, да покриете следите си. Има много трикове", смята той.
Коментарите на Улси идват на фона на категоричната позиция на Тръмп и съветниците му, че има съмнение относно връзката между Русия и последните атаки срещу демократите.
Във вторник
говорителят на Тръмп Шон Спайсър каза, че няма доказателства, че руски хакерски атаки са повлияли на резултата от президентските избори в САЩ и би било безотговорно да се правят изводи, преди да бъде получен окончателният доклад на разузнаването.
"Има нула доказателства, че те са повлияли на изборите", каза пред Фокс Нюз Спайсър, който ще стане прессекретар на Белия дом, след като Тръмп встъпи в длъжност на 20 януари.
Спайсър уточни пред Си Ен Ен, че Тръмп ще се запознае с доклада щом бъде завършен тази седмица.
В събота Тръмп предупреди да не се прибързва с обвинения срещу Русия за хакерските атаки срещу електронни пощи в САЩ. Бъдещият американски президент неведнъж е призовавал за по-близки отношения с руския президент Владимир Путин и редовно омаловажава проблема с хакерките атаки, отбелязва Ройтерс.
В същото време американски източници от разузнаването на САЩ обявиха, че са установили нови "дигитални пръстови отпечатъци", които показват, че Москва стои зад хакерските атаки.
Представител изтъкна пред медията, че администрацията е проследила хакерските атаки до използвания компютърен език, включително следи от кирилица, използван за създаването на малуеър кода.
Той добави, че са оставени "дигитални пръстови отпечатъци", които сочат към руското правителство.
Президентът Барак Обама изгони 35 заподозрени шпиони и наложи санкции срещу две руски разузнавателни агенции миналата седмица заради предполагаемата роля на Кремъл в хакерските атаки, които според служители на американското разузнаване са помогнали на Тръмп да победи Хилари Клинтън на изборите на 8 ноември.
Видни депутати от двете партии изразиха тревога от съобщенията за руска намеса, независимо дали тя е оказала влияние върху резултата от изборите, припомня Ройтерс.
Сенаторът републиканец Джон Маккейн, председател на сенатската комисия за въоръжените сили, насрочи за четвъртък заседание, което ще бъде посветено на киберзаплахите от чужбина.
mediapool.bg