На 19 юли тази година 31-годишният старши лейтенант от "Военна полиция" Тодор Манчев е намерен прострелян на полигона "Ново село". Случаят влезе в полето на политиката, след като от ГЕРБ обвиниха "Военна полиция", че се опитва да прикрие евентуално убийство на младия мъж като самоубийство. Трагедията потвърди и много системни проблеми в работата на военните полицаи. Меdiapool няма претенция да разследва случая, а да представи всички публично известни факти около него.
На 20 юли т.г. Министерството на отбраната официално потвърждава, че старши лейтенант Тодор Манчев е намерен прострелян. Военно-окръжната прокуратура в Сливен образува дело по случая. Във "Военна полиция" е назначена комисия, която да провери всички факти и обстоятелства.
Първоначалната версия е самоубийство. Младият мъж е погребан.
Негови близки потвърждават, че той е готвил сватба и очаквал първото си дете.
Трагедията се свързва с инцидента през месец май т.г. в пловдивското село Чешнегирово, при който американски военни нахлуха погрешка в производствен цех.
Случилото се в Чешнегирово стана публично известно две седмици по-късно, едва след като големите телевизии показаха репортажи със собственика и работници в цеха. И МО, и американското посолство съобщиха, че не са били уведомени навреме.
Затова МО проведе проверка защо "Военна полиция" не е предала информация. Сред проверяваните е бил проверяван и Тодор Манчев.
Първоначално двама служители, между които и старши лейтенант Тодор Манчев, са санкционирани със забележка от директора на регионалната служба "Военна полиция". След това обаче е извършена и проверка от Инспектората на Министерството на отбраната, в рамките на която Манчев не е бил санкциониран.
МО твърди, че със заповеди на служебния военен министър Георги Панайотов от 15 юли, 4 дни преди да се случи трагедията, са освободени директорът на "Военна полиция" – Пловдив полк. Венцислав Радков и началникът на сектор в отдел "Контрол и охрана" майор Георги Мерджанов. От МО уточняват, че вече не се търси никаква вина на Тодор Манчев.
Медиите масово представят смъртта на Манчев с основна версия "самоубийство", а от МО запазват мълчание.
Междувременно президентът Румен Радев най-накрая назначава титулярен директор на служба "Военна полиция".
Това изглежда изненадващо на фона на изявлението на служебния военен министър Георги Панайотов, че няма да се бърза с назначението на постоянен директор. На поста е назначен изпълняващият длъжността шеф на "Военна полиция" Ивайло Сотиров, който е и повишен от полковник в бригаден генерал.
На 6 август ГЕРБ остро напада президента Румен Радев и служебния министър на отбраната Георги Панайотов заради трагедията. ГЕРБ настояват за формирането на парламентарна анкетна комисия, която да провери случая, но такава не е формирана. Според партията на Бойко Борисов Инспекторатът на МО е разкрил "шокиращи практики по замазване на отговорността, включително и данни за престъпления от ръководството на "Военна полиция", които следва да се предоставят на Военна прокуратура".
ГЕРБ твърди, че "лейт. Манчев е подложен на натиск да промени показанията си, да подпише неверни документи и да поеме цялата вина по случая, без да е виновен".
Към момента няма официална информация дали това е потвърдено от разследването.
ГЕРБ персонално атакува и новоназначения шеф на "Военна полиция" Ивайло Сотиров.
След това случаят заглъхва в медиите - до миналата седмица, когато ГЕРБ обвини "Военна полиция", че прикрива убийство на военнослужещ. От ГЕРБ смятат, че случаят се "потулва", за да не навреди на кампанията на президента и върховен главнокомандващ Румен Радев за нов мандат.
Зам.-министърът на отбраната Пламен Йорданов каза само, че военната полиция няма нищо общо с разследването.
"В интерес на истината да кажа, че разследването на случай със старши-лейтенант Манчев се води от военна прокуратура от първия ден. "Военна полиция" няма отношение по въпроса и са дори държани встрани, за да няма "замърсяване" на случая", заяви той.
И досега не е ясно какво точно има предвид зам.-министърът с коментара си, че "Военна полиция" е държана встрани умишлено.
От МО коментират, "че е недопустимо от трибуната на Народното събрание да се изнасят непроверени и манипулативни факти и да се влияе както върху общественото мнение, така и върху работата на разследващите органи".
Ведомството обаче се въздържа да представи каквато и да е конкретна информация.
Публично е потвърдено, че тялото на младия мъж е било ексхумирано.
"Може би ще трябва да се обърнете към прокуратурата. Понякога фактите не могат да се установят преди погребението, след което се налага ексхумация, откровено казано нямам такава информация, която да ви дам", каза Бойко Рашков, служебен вицепремиер и министър на вътрешните работи.
Според източници на БНТ при ексхумацията е открит фаталният куршум, станал причина за смъртта на Тодор Манчев. Изстрелът е произведен отгоре-надолу, като куршумът минава от горната част на главата. Това е причината разследващите да тръгнат по новата версия за умишлено убийство, твърдят източниците на БНТ.
Тази информация до момента не е потвърдена публично.
Така близо два месеца след като старши лейтенант от "Военна полиция" Тодор Манчев е намерен прострелян, няма официална информация за хода на разследването, което отваря врати за различни спекулации.
Това обаче не е единственият скандал около "Военна полиция" в последните месеци - от твърденията на прокуратурата, че е "изпуснала руските шпиони" до "покриването на американския рейд в Чешнегирово".
Външни наблюдатели, включително медиите, почти няма как да установят дали тези версии отговарят на истината или не. Причината е, че всичко по двете разследвания е секретно и практически единствената информация, която достига до медиите е тази, която реши да огласи главният прокурор.
Работата на Служба "Военна полиция" е регламентирана от отделен закон. Тя се занимава с престъпления, извършени от военни и цивилни служители на Министерството на отбраната, като могат да разследват и техни съучастници извън системата.
Основно по случаи за разпространение на наркотици, кражба на оръжие, дисциплинарни проблеми и други.
mediapool.bg