Кламер БГ - Новини: Столична община удължи с месец смяната на цапащите печки

Столична община удължи с месец смяната на цапащите печки

България

|
Четв, 20 Авг 2020г. 17:41ч.
Столична община удължи с месец смяната на цапащите печки

Столична община увеличава с месец до 18 септември възможността софиянци да подменят старите си печки с екологични алтернативи, работещи с пелети, газ, ток или ТЕЦ. Изненадващият мотив за отсрочката е, че стъпката се предприема "поради огромния интерес", посочиха в четвъртък от Столична община. Оттам дори се мотивират, че само в сряда 19 август са подадени "рекорден брой формуляри в различните райони - около 500". Ако не беше взето решение за отсрочка, кандидатстването трябваше да приключи на 20 август.

До момента от съобщенията на Столична община ставаше ясно, че възможността за алтернативно отопление се радва на слаб интерес. В съобщение от 18 август тази година бе съобщено, че едва 2 500 заявления са подадени. Ден по-късно те нараснаха до 3100. По принцип обаче целта на проекта е да се подменят 1/3 от всички стари печки на дърва и въглища с екологични алтернативи. По данни на общината 55 000 домакинства се топлят на дърва и въглища, т.е. за изпълнение на целта трябва да се подадат поне 18 000 заявления. Заявените в момента 3100 заявления са едва 17.2% от гонената цел от 18 000 заявления.

До 31 август ще продължи и изнесената разяснителна кампания по места. Целта е екипът на проекта да отиде при гражданите, предоставяйки възможност на всички желаещи да зададат лично въпросите си, както и да им съдействат при попълването на формуляра, добавят от Столична община. Графикът на кампанията, както и повече информация за проекта, може да се намери на сайта www.sofia.bg/opos.

Желаещите трябва да опишат в заявлението за смяна на отоплението с какво се топлят в момента, какво е жилището им, колко души живеят в него. Иска се и информация за това дали в семейството има малки деца, хора над 70 години или такива, които получават енергийни или социални помощи.

Проектът на Столична община е за 57 млн. лв. и е част от мерките за подобряване качеството на атмосферния въздух в столицата и се реализира с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Околна среда 2014 – 2020 г.", съфинансиран от Европейския съюз чрез Кохезионния фонд и от националния бюджет.

mediapool.bg