Кламер БГ - Новини: Столична община налива поетапно 4.4 млн. лв. в реставрацията на банята в "Овча купел"

Столична община налива поетапно 4.4 млн. лв. в реставрацията на банята в "Овча купел"

България

|
Вт, 08 Юни 2021г. 18:31ч.
Столична община налива поетапно 4.4 млн. лв. в реставрацията на банята в "Овча купел"

Столична община налива поетапно 4.4 млн. лв. в реставрацията на банята в

Столична община е напът да налее 4.4 млн. лв. в реставрацията на баня "Овча купел" през 2022 и 2023 г. Реално това са 57% от цялата сума за възстановяване на банята, която възлиза на общо 7.6 млн. лв. Решението бе взето единодушно от комисията по финанси към Столичния общински съвет във вторник по предложение на новия зам.- кмет Мирослав Боршош. На заседанието обаче не присъстваха представители на "Демократична България", а Борис Бонев от "Спаси София" не е член на комисията.

Това е трети опит за задействане на проекта. При първата обществена поръчка в бързината не бе взето одобрение от Националния институт за недвижимо културно наследство. След като ведомството се произнесе изникна нов проблем - оказа се, че заложеното обновяване не е съобразено с историческата ценност на сградата и стана ясно, че не могат да се правят промени във функциите на обекта, каквито бяха заложени. След като тези проблеми бяха преодоляни, сега парите се наливат, въпреки, че обектът няма още всички разрешителни, които изисква Законът за устройство на територията.

Отделно от това обществените поръчки не бяха съобразени с правилата на европрограмата "Наука и образование за интелигентен растеж", по която идват останалите средства за проекта – 3.3 млн. лв. Те обаче са конкретно за "Изграждане и развитие на център за върхови постижения "Наследство БГ" в обособена част от сградата на баня "Овча купел". В проекта за върховия център са включени Софийският университет "Св. Климент Охридски", Техническият университет, Университетът за архитектура, строителство и геодезия, шест института на БАН, Националната спортна академия, Народната библиотека "Св. Климент Охридски" и регионалният исторически музей на София.

Средствата ще се отпускат през 2022 и 2023 г.

Средствата ще бъдат заложени в бюджета на столицата за 2022 г. и 2023 г., става ясно още от доклада на Боршош. Парите ще се изразходват за проектиране, изпълнение на строителни и реставрационни работи. И още за инвеститорски контрол, строителен надзор, авторски надзор и подготвителни дейности и т.н.

По време на обсъждането на комисията проф. Иван Илчев от Софийския университет посочи, че от самото начало на одобрението на проекта по европрограмата е било ясно, че ще трябва да се добавят около 4 млн. лв. от общината, за да се случи проектът.

Отстранен бе зам.-кмет

Това е трети опит за спасяване на банята, като забавянето на проекта косваше оставката на зам.-кмета Тодор Чобанов, чието място бе заето от Боршош. Последно, процедурата бе спряна именно от Чобанов, защото проектът бил само за ремонт, но не и за проект на визията на обновяването.

Последната обществена поръчка бе обявена през февруари тази година за 3.55 млн. лв. без ДДС. По-голямата част от тях - 2.6 млн. лв. са осигурени по програма "Наука и образование за интелигентен растеж" и то още през 2018 г. Проектът включваше само ремонта на банята в по-голям проект за център за върхови постижения и остана без отговор въпроса защо не се включваше ремонтът на цялата баня.

Предисторията

Опитите за спасяване на банята започва през есента на 2017 г., когато СОС приема програма на Столична община за оползотворяване на хидротермалните ресурси от находищата на минерални води на територията на столицата, съгласно която се предвижда в банята в кв. "Овча купел" да се изгради рекреативен център. Държавата прехвърля безвъзмездно на Столична община правото на собственост върху имота. Миналата година от Министерство на културата са съгласувани виза и задание за проектиране за Адаптация и реставрация на сградата на минерална баня.

В резултат на реализирането на проекта в сградата ще се обособят две зони – зона "Рекреация", разположена в сутерена и на партерния етаж и зона "Наука", заемаща първия и подпокривния етажи (Център за върхови постижения в областта на научните изследвания).

В Рекреативния център ще се предлагат услуги с използване на минерална вода. На ниво сутерен са предвидени помещения за релакс, за масажи и за сауни.

На ниво партер, със съществуващите басейни, ще се изгради термална зона – за интензивен воден масаж, за водна гимнастика, топли басейни и други.

В Центъра за върхови постижения ще се извършват независими фундаментални и индустриални научни изследвания.

На първия етаж са предвидени визуална зала за VR демонстрации, конферентна зала, компютърна зала, заседателна зала и работни кабинети.

На втория етаж ще се обособят лаборатория "Социални иновации, рекреативен хюмън дизайн и нишов туризъм", лаборатория "Анализ, дигитализация и реставрация на аудиовизуално наследство" и Център за продължаващо образование.

mediapool.bg