Скандал за 25 милиарда долара набира скорост в световната футболна федерация ФИФА. Поводът е подготвяна историческа сделка със Саудитска Арабия, след която ФИФА ще загуби ключови права във футбола свързани с рекламата.
В дъното на "далаверата", както я наричат германските медии, стои президентът на организацията Джани Инфантино. Натискът срещу него да даде отговори и евентуално да подаде оставка нараства.
Президентът на германския футболен съюз Райнхард Гриндел поиска отговори от боса на световния футбол, както и "да играе с открити карти и да сложи фактите на масата".
Бившият президент на ФИФА Сеп Блатер също реагира остро. Той написа в "Туитър", че ФИФА не трябва да "разпродава футбола".
Към момента Българският футболен съюз няма официална позиция по скандала във ФИФА.
"Далаверата" е разкрита от германски медии
Историята започва в началото на ноември, след като немското издание "Шпигел" разкри участието на Джани Инфантино в нечистоплътни договорки на УЕФА, когато е бил генерален секретар, и клубовете "Манчестър Сити" и ПСЖ, нарушили правилата на финансов феърплей.
И, ако това е далавера за милиони, новите разкритията на вестник "Зюдойче Цайтунг" са за милиарди и предизвикаха остра реакция сред футболните лидери на Германия.
Според изнесените факти, Инфантино е близо до скандална сделка с консорциум, близък до управляващата кралска фамилия на Саудитска Арабия. Разговорите са за продажба на пълните права на световното първенство, като стойността на сделката е около 25 милиарда долара.
Далаверата минава през британски инвестиционен фонд, който представлява саудитските купувачи. Според информацията в консорциума участват SB Investment Advisers Limited (SBIA) и базираната в Лондон Centricus Partners LP, които са свързвани със Саудитска Арабия.
Ако се случи, ФИФА реално остава без най-важния си актив, защото ще бъдат продадени пълните имиджови, маркетингови, телевизионни, интернети сателитни права, както и тези върху целия архив и наследство на Мондиалите.
Рекламните приходи от световните първенства са основния източник за финансиране на футболната централа.
Договорката с кралското семейство на Саудитска Арабия включвала задължителното условие Инфантино да оглави компанията, която ще бъде създадена, за да управлява този ресурс и богатство, както и да организира Мондиалите, посочва "Зюдойче Цайтунг".
Така швейцарецът, който е изправен пред почти сигурно сваляне от поста заради скандалните разкрития на "Шпигел" и други обвинения (например да даването на домакинство на Катар за Мондиал 2022), сам ще напусне поста и ще се измъкне от ситуацията. Но ще вземе със себе си "съкровищницата" на ФИФА, пише изданието.
Президентът на германския футбол чака отговори
Президентът на Германския футболен съюз Райнхард Гриндел реагира веднага на разкритията и поиска отговори от шефа на ФИФА.
"Всеки ден има нови неща около ФИФА. Това не може да продължава. Президентът на нашата организация трябва да е лице на честна и отговорна работа. Очакваме отговори, факти и детайли", каза Гриндел, който е в ръководството на световната футболна централа.
Сеп Блатер също излезе с остра реакция
Бившият президент на ФИФА Сеп Блатер също реагира остро на твърденияза далавера на Инфантино.
Той написа в "Туитър", че ФИФА не трябва да "разпродава футбола". По думите му сега е моментът членовете на международната федерация да се намесяти даде за пример президента на Германския футболен съюз Райнхард Гриндел.
Блатер напусна президентския пост на ФИФА през 2015 г. след корупционен скандал свързан с определянето на домакинството на мондиалите в Русия и Катар.
ФИФА: Документите не са актуални
От ФИФА посочват пред ДПА, че изтеклите документи са част от стотици страници документация и че вече не са актуални.
В допълнение се казва, че не може да се правят заключения до взимането на крайно решение или приемането на предложение.
mediapool.bg