Законопроектът на омбудсмана Мая Манолова за личната помощ, подкрепян от протестиращите майки на деца с увреждания, предизвика спорове и при първото си обсъждане в парламентарната социална комисия в четвъртък и беше съпроводен с контрапротест на национално представителни организации на хората с увреждания.
Противопоставянето, започнало още от дискусиите в Националния съвет за интеграцията на хората с увреждания, се пренесе и в парламента, където вече оформилите се лагери отново изложиха своите аргументи “за“ и “против“ приемането му.
В крайна сметка разглеждането му ще остане за след лятната ваканция, след като депутатите от социалната комисия си дадоха двумесечен срок, в който членовете ѝ да решат, дали да го придвижат към разглеждане и гласуване.
И БСП припознаха проекта на омбудсмана
От БСП обявиха, че също внасят в парламента предлагания от Манолова законопроект, след като в края на миналата седмица първи го припознаха от партията на Веселин Марешки “Воля“.
От левицата коментираха, че законопроекът има дефекти, но те могат да бъдат изчистени между първото и второто четене, а философията му е правилна.
Законопроектът на Манолова предвижда подкрепа на всички хора с увреждания с право на чужда помощ, докато сега едва 14 хиляди от имащите право общо 77 хиляди души получават такава помощ. Това са хората, които в момента получават т. нар добавка за чужда помощ в размер на 90 лева.
Проектът на омбудсмана предвижда асистентска грижа да се получава след индивидуална оценка на нуждите на всеки с увреждане и се премахва проектния принцип на финансиране на услугата, което сега я прави получавенто ѝ нередевно. По изчисления на омбудсмана и екипа ѝ за финансирането на промените ще са нужни допълнително 100 млн. лева годишно.
Синдикати и НПО продължават атаките по закона
Синдикатите и национално представителните организации на хората с увреждания разкритикуваха проекта на Манолова, че е направен само за малка група от хора, без да решава комплексно проблемите.
“Нашата категорична позиция е, че трябва да се намери механизъм, чрез който нуждаещите се лица с увреждания да получат подобаваща подкрепа, чрез осигуряване на асистентска услуга. Подобно решение обаче трябва да стане на основата на зачитане интересите на цялата общност на хората с увреждания, а не само за определени. Като цяло смятаме, че законопроектът на Мая Манолова е добър. Категорични сме, че фаворизирането на отделна услуга в отделен закон е изключително порочна практика. Според нас законопроектът за личната помощ трябва да се разглежда като част от Закона за социалните услуги, а не отделно от него“, заяви зам.-председателят на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания Адриана Стоименова.
"Законът има изключително много дефекти. Първо,
не е правилно определена целевата група, второ, в закона няма никакви ясни критерии кои лица ще имат право на лична помощ. В мотивите и финансовите разчети, които са приложени, стъпва се на различни цифри, които ние считаме за абсолютно нереалистични. В България има около 88 хиляди граждани с чужда помощ. Нашите разчети са, че между 130 милиона годишно ще трябва само за един час да се ползва услугата, ако те ползват повече часове, сумата нараства на милиард", каза председателят на Съюза на слепите Васил Долапчиев.
Социалният министър: Личната помощ е необходима, но и много скъпа
Социалният министър Бисер Петков заяви, че асистентските услуги са необходими, но и много скъпи. “Аз съм съгласен да направим първата стъпка с този законопроект, но ще има ли възможност обществото, защото това са пари на цялото общество, които се събират“, посочи Петков.
Той заяви, че е много трудно да се оцени колко ще струва реформата, особено след като в последния вариант на законопроекта отпадна таванът от 220 часа за асистентска подкрепа.
Петков припомни, че от есента социалното министерство подготвя Законопроекта за социалните услуги, който в момента е предложен за публично обсъждане. Също така през тази година държавата за първи път е поела асистентската услуга и са отпуснати 68 млн. лв. допълнително. Той заяви, че социалното министерство ще продължи да работи усилено, а дали законопроектът за личната помощ ще бъде приет зависи от Народното събрание.
"Протестиращите майки на деца с увреждания, а и протестите, които организират национално представените организации на хората с увреждания, са затова в центъра на политиките към хората с увреждания - да стои индивидуалният, диференцираният подход към всеки човек с увреждане", коментира от своя страна Мая Манолова.
mediapool.bg