Противно на договореното, ваксините срещу коронавируса в ЕС не се разпределят пропорционално на населението, заяви в петък австрийският канцлер Себастиан Курц. Австрия все още не е претърпяла никакви щети, но е ясно, че някои държави членки са получили твърде много, а други - твърде малко, каза Курц и като пример за ощетена държава посочи България.
Европейската комисия контрира, че някои държави членки са поръчали по-малко ваксини, отколкото са имали право да поръчат, съобщава австрийският вестник "Ди пресе".
На спешно свикана пресконференция днес австрийският канцлер разкритикува остро политиката на разпределение на ваксините в ЕС. Дозите не се разпределят, както е договорено, според броя на населението на отделните страни членки, заяви Курц. В подкрепа на твърденията си той спомена, че е имало допълнителни уговорки на "базар" между отделни държави членки и фармацевтичната индустрия.
През последните няколко седмици имаше много удивление от напредъка на ваксинацията в страни като Дания или Малта, докато в България, например, се поставят сравнително малко ваксини, каза канцлерът. По думите му първоначалното обяснение е било, че сигурно има разлики в темпа на ваксинация. Но колкото повече се нараствали числата, толкова по-ясно е ставало, че това не може да бъде единствената причина.
И докато Австрия е "по средата" при разпределение на дозите и досега не може да се оплаче от загуби, държави като България са особено ощетени, заяви Курц. Според него ако тенденцията се запази, точно тези страни ще могат да ваксинират населението си едва в края на лятото или дори през есента.
За разлика от тях други държави може да са готови още в края на май. Като пример Курц посочи, че Малта, съотнесено към броя на населението, ще е получила до края на юни три пъти повече ваксини отколкото България. Нидерландия ще получи дотогава повече ваксини от Германия и двойно повече дози от Хърватия. Малта се откроява с голям брой ваксини, България - с малък, отбеляза Курц.
"Вчера споделих тази информация с други правителствени ръководители, много от тях не можеха да повярват на очите и ушите си", добави той.
Като причина за това австрийският канцлер посочи допълнителни преговори, състояли се в така наречения "Управляващ борд" (Steering Board) на ЕС. Там се е създал един вид "базар", където вероятно са направени допълнителни договорки между държавите членки и фармацевтичните компании.
"Договорите на тази институция са тайни", заяви Курц, без да даде подробности. Освен това според австрийския канцлер има планове практиката ваксините да не се разпределят според броя на населението да продължи и през идните месеци.
Курц получи подкрепа от българския премиер Бойко Борисов, с който са провели телефонен разговор. Подкрепата от Борисов идва въпреки, че България е точно сред страните, които са се отказали от пълната си квота. Борисов се присъедини към искането на Курц да бъде внимателно разгледан начинът на доставка и разпределение на ваксините, договорени от Европейската комисия, към държавите членки на ЕС. Според Борисов е необходимо дистрибуцията на ваксините да се реализира на принципа, около който се обединиха държавните и правителствени ръководители по време на заседанието на Европейския съвет на 21 януари: да се доставят едновременно и да се разпределят пропорционално на база населението на страните членки.
В първа реакция по случая Европейската комисия отхвърли предположението, че има отклонения от предварително договорената зависимост между броя на населението и броя на ваксините. Самите държави са имали възможност да заявят по-големи или по-малки количества в Управляващия борд. "В този контекст е възможно да се договорят различни количества", заяви говорител на Комисията. И добави, че решенията в борда се взимат общо от комисията и държавите.
"Някои държави-членки са използвали тази опция. Структурата на националните портфейли за ваксинация може да бъде определена от държавите членки според техните предпочитания", заяви ЕК.
Комисията държи на своята цел до края на лятото всички пълнолетни граждани на ЕС да бъдат ваксинирани.
Всички държави от ЕС са представени в Управителния комитет. Това гарантира, че всички държави членки имат достъп до отделните ваксини при еднакви условия и по едно и също време. Австрия изигра ключова роля в Управителния комитет, чийто съпредседател беше Клеменс-Мартин Ауер, специален представител в австрийското министерство на здравеопазването, пише "Ди пресе". Въз основа на гаранциите за покупка, които бяха договорени на ниво ЕС, отделните държави членки сключиха специфични договори за доставка с отделните производители, които бяха одобрени на министерско ниво.
Съвсем наскоро стана известно, например, че Австрия и няколко други страни от ЕС не са поръчали толкова дози от коронавирусната ваксина от американската компания Moderna, колкото биха могли, добави австрийското издание. Австрия е изчерпала пълния си контингент от първия и втория договор на ЕС с Moderna.
На днешната пресконференция Курц настоя за пълна прозрачност и честно разпределение на ваксините. В това отношение има съгласие в управляващата в стряната двупартийна коалици. Мнението на Курц съвпада с мнението на вицеканцлера Вернер Коглер, лидер на коалиционната Зелена партия, че трябва да се разкрие кой е подписал възможни допълнителни договори и защо това е в разрез с общата европейска цел за равноправно разпределение.
Канцлерът обаче бе остро критикуван от опозицията. Говорителят на Социал-демократическата партия Филип Кучер обвини Курц, че се е опитал "по недостоен начин" да "намери изкупителни жертви за собствения си провал". Всичко се обърка в австрийското управление на кризи и канцлерът трябваше най-накрая да поеме отговорността за това, заяви Кучер.
Изглежда, че Курц дори не знае какво са договорили неговите висши служители в ЕС. "Ако това, което днес каза канцлерът Курц, наистина е вярно, държавните служители трябва да бъдат временно отстранени. Но ние сме склонни да вярваме, че Курц отново разказва приказки, за да отклони вниманието от различни обвинения в корупция ", добави Кучер.
mediapool.bg