Кламер БГ - Новини: Спасяването на царския орел в Сакар планина взе европейска еконаграда

Спасяването на царския орел в Сакар планина взе европейска еконаграда

Общество

|
Четв, 22 Май 2014г. 15:32ч.
Спасяването на царския орел в Сакар планина взе европейска еконаграда

Проектът за спасяване на царския орел в Сакар планина получи европейска награда за опазване по "Натура 2000". Общо пет награди в отделните категории бяха раздадени на церемония в Брюксел в сряда вечерта.

Проектът за опазване на царския орел, който е застрашен от изчезване вид в световен мащаб, се реализира от 2009 г. с финансирани по програма LIFE+ на Европейския съюз. Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) е водещо в международния проект, който се реализира в партньорство с Кралското дружество за защита на птиците, Унгарското орнитологическо дружество, Национален парк "Централен Балкан" и Фонд за дивата флора и фауна.

Сред основните постижения на проекта ръст на популацията на царския орел с около 20% и увеличаване на гнездовия успех с около 30%, по данни на БДЗП. Резултатите са постигнати чрез комплексни мерки като поставяне на изкуствени гнезда, възстановяване на местообитанието, работа с институциите, обезопасяване на 561 опасни електрически стълба с помощта на "ЕВН България". С австрийската компания е подписан меморандум за сътрудничество и партньорство за опазване на царския орел.

Съвместно с Министерството на земеделието и храните пък е въведена нова агро-екологична мярка в Програмата за развитие на селските райони, която стимулира фермерите да превърнат обработваемата си земя в пасища, за да помогнат за оцеляването на лалугера – основната храна на царския орел.

В рамките на проекта са поставени предаватели на 25 млади царски орела и сега има много по-точна информация за причините за високата смъртност и начинът на живот на вида. Това е най-голямата програма за сателитно проследяване на царски орли в света.

Гигантски 25-метров графит с царски орел пък украси 32 училище в центъра на София. Така днес много повече хора в България знаят за нелеката съдба на тази величествена птица и са готови да помогнат за опазването й, смятат от БДЗП.

Останалите победители

Наградата за социално-икономически ползи беше присъдена на румънския проект в Сигишоара-Търнава Маре. Той дава пример как "Натура 2000" води до икономически растеж и устойчив поминък в селските райони. Проектът дава възможност на фермерите за по-добро препитание чрез устойчиво обработване на земя с висока природна стойност, като в същото време допринася за опазването на уникален ландшафт с богато биоразнообразие.

Благодарение на този проект 2300 фермерски семейства в региона получават приходи от над 2.5 млн. евро годишно. В момента подобни идеи се прилагат в други части на Румъния.

Наградата за комуникация бе връчена на Рана-Храдек от Чехия за популяризирането на защитата на сухите тревни местообитания в региона Лоуни. Всяка година през май проявата "Честване на степите" привлича 1000 души, а ежегоден конкурс за изкуства помага за запознаване на децата с работата по опазване на природата. Проектът повишава осведомеността сред европейските граждани за стойността на природното наследство.

Наградата за постигане на компромис между интереси и възприятия бе връчена на проект в зоната Вейвергебид ван Миден в белгийската провинция Лимбург. Собственици на земя, организации и органи в областта на природата, които преди са били в конфликт заради опазването на природата, сега работят заедно за управление на влажните зони благодарение на новаторски подход, съчетаващ икономика, екология и образование.

Наградата за работа в мрежа и трансгранично сътрудничество е присъдена на мрежа за техническо сътрудничество в Испания за разработването на качествени стандарти за управление и на информационен уебсайт относно състоянието на мрежата "Натура 2000" в Испания. Реболар дел Навалпотро в Гуадалахара е една от областите, където тези действия са успешно приложени, показвайки, че "Натура 2000" е както мрежа от видове и местообитания, така и мрежа от хора.

Конкурсът "Натура 2000" става ежегоден

Заради големия интерес към конкурса, качеството на представените проекти и важността да се изтъкне изключителната работа по опазване на природата, която се извършва в цяла Европа, Европейската комисия е взела решение да връчва тази награда ежегодно, е посочено в съобщението на Брюксел.

Право да участва в конкурса има всеки, който пряко участва в "Натура 2000" – предприятия, неправителствени организации, доброволци, собственици на земя, образователни институции или отделни граждани.

За първите награди бяха получени 163 предложения от цяла Европа. След първото пресяване останаха 22 кандидатури, като петимата победители са излъчени от жури.

Екомрежата "Натура 2000" обхваща над 27 000 защитени зони, които обхващат площ от 18 % от сухоземната територия на ЕС и 4 % от морските райони. Тя има за цел опазване на природното наследство на Европа и подобряване на неговото състояние.

mediapool.bg