За осми пореден път "София Филм Фест" ще гостува на Кюстендил с подбрана селекция от фирми в периода от 21 юли до 25 август.
Прожекциите са под звездите на централния площад "Велбъжд", а входът е свободен, съобщиха организаторите от "София Филм Фест" и община Кюстендил.
Киноманите ги очакват шест филмови вечери между 21 юли и 25 август. В случай, че дните се окажат дъждовни, каквито прогнози засега няма, филмите ще бъдат представени в залата на Възрожденското училище, което се намира на метри от площада.
"София Филм Фест в Кюстендил" се организира от Арт Фест/София Филм Фест
и община Кюстендил, като част от програмата "Кюстендилско лято" и проекта "Операция Кино 2023", с подкрепата на веригата киносалони Europa Cinemas и Национален фонд "Култура".
"Как се научих да летя" - на 21 юли
Прожекциите започват на 21 юли (петък) в 21 часа с филма "Как се научих да летя". Това е най-новата творба на сръбския режисьор Радивое Андрич, добре познат на българските зрители с хитовете "Светкавици" и "Когато порасна, ще стана Кенгуру".
Проектът е създаден по награждавания роман на известната детска писателка Ясминка Петрович и бе представен на София Мийтингс 2018.
"Как се научих да летя" е съвместна продукция между Sense Production (Сърбия), Kinorama (Хърватия), Арт Фест (България) и Silverart (Словакия).
Една привидно скучна ваканция с две възрастни дами на идиличен средиземноморски остров се превръща в безценно преживяване за 12-годишната София. Тя намира нови приятели, получава първата си целувка, среща се отново с отдавна разделеното си семейство и преживява незабравими приключения…
Във филма има сериозно българско участие. В в актьорския екип е Стефан Щерев, звукорежисьор е Момчил Божков, художник-гримьори са Петя Симеонова и Атанас Темнилов.
Голяма част от звуковата постпродукция е реализирана в "Доли медия студио". "Арт Фест" (Мира Сталева и Стефан Китанов) е копродуцент на проекта, в партньорство с "Доли медия студио+ (Добромир Чочов), с финансовата подкрепа на Изпълнителна агенция "Национален филмов център" България.
Пътешествието на принца - на 22 юли
Във втория фестивален ден - на 22 юли (събота), от 21 часа киноманите ще могат да видят една увлекателна анимационна история, дело на френските майстори на рисуваното кино Жан-Франсоа Лагиони и Ксавие Пикар.
"Пътешествието на принца" разказва за приключенията на възрастен потомък на знатен маймунски род, който попада на непознат бряг. Ранен и объркан, той е открит от 12-годишния Том и родителите му - двойка учени, отхвърлени от тяхната общност, защото вярват в съществуването на друга цивилизация от маймуни.
С помощта на Том възрастният благородник опознава обществото, за което не знае нищо. Междувременно родителите на Том решават да го използват, за да докажат своята теория... Филмът е озвучен на български език и е изключително подходящ за деца и техните родители!
"Блаженият" - на 4 август
Месец август ще доведе в Кюстендил специални гости. Още на 4 август (петък)
режисьорът Станимир Трифонов ще представи лично своя най-нов филм – "Блаженият" от 21 часа.
Творбата е художествен поглед към миналото през призмата на една дълбоко лична история. По думите на режисьора това е психологическа любовна драма, като в основата на сюжета е книгата на Емил Андреев - "Боби Блажения и Другия Американец".
Разказът е за една непорочна любов, търсенето на безценно лекарство и за случайната среща с бъдещия президент на САЩ, Джон Кенеди, които преобръщат живота на един човек.
Бомбардировките в София през януари 1944 година погубват разсъдъка на младия Боби (в ролята Александър Тонев), но той спасява невинната си душа.
В актьорския екип на "Блаженият" участват още Параскева Джукелова, Стефан Денолюбов, Любен Чаталов, Лорина Камбурова.
Сценаристи са Емил Андреев и Боряна Дукова, оператор е Кирил Проданов, композитор - Георги Стрезов. Продуцент е Пламен Йорданов "Inkoms Project", в копродукция с БНТ.
"Оловният войник" - на 11 август
На 11 август (петък) гости в Кюстендил ще бъдат режисьорът Костадин Бонев и поетът Александър Петров, които заедно ще представят най-новия си филм - "Оловният войник". Неговата премиера беше в програмата на 27-ия "София Филм Фест" през март.
Документалният филм е посветен на поета Александър Петров, чиито стихове звучат на живо и до днес в репертоара на десетки любими български групи и изпълнители, като "Тангра", "Сигнал", "Фактор", Д2, Кирил Маричков, Стенли и много други.
"Оловният войник" е филм за личната свобода като върховна ценност. Има поети, чиито пера черпят вдъхновение от гласовете на цяло поколение. За свидетелите на българския преход - това е викът за свобода на хиляди "оловни войници".
Посланията на поетите могат да бъдат скандирани, могат да се пеят и веднъж запомнени, се превръщат във верую за много хора…
Филмът е реализиран с подкрепата на Изпълнителна агенция "Национален филмов център". Началният час на срещата с авторите на филма е в 21 часа, непосредствено след това започва и самата прожекция.
"До последния каприз" - 13 август
На 13 август (неделя) от 18 часа в уютната зала на "Кино в театъра" българският актьор и режисьор Иван Юруков ще очаква своите почитатели и киноманите в Кюстендил, за да представи лично своя пълнометражен режисьорски дебют "До последния каприз".
Филмът разкрива две различни истории за смисъла и красотата на живота и връзката на хората с изкуството. Това е една история за виртуозен цигулар, който се е оттеглил от големите сцени с една-единствена цел - да изсвири съвършено "Капризите" на Паганини за себе си, не за публиката.
Оръжие, заровено в земята, среща и преплита съдбата му с тази на момчета от едно планинско село. Тази среща ще преобърне живота им завинаги. За да създаде сценария,
Иван Юруков се вдъхновява от книгата за живота на известния музикант Николо Паганини.
Първата част от филма е заснета в село Делвино, разположено в южните покрайнини на Рила планина.
Любопитен факт е, че частите от "24 каприза" на Паганини са изпълнени от световноизвестния цигулар Светлин Русев, който участва във филма като най-добрия приятел на един от главните герои.
В актьорския състав влизат още Стоян Младенов и младите таланти Марти Тодоров и Пепи Тодоров.
Голяма част от проекта Иван Юруков реализира със собствени средства. За да довърши продукцията, той организира дарителска кампания, с която е допълнена липсващата част от бюджета.
"Титина" - на 18 август
На 18 август (петък) в 21 часа започва прожекцията на на "Титина" - чудесна анимационна
история на режисьорката Кайса Нес.
В нея се разказва за едно легендарно куче и неговия стопанин Умберто Нобиле, инженер на дирижабли от ХХ век.
Копродукцията между Норвегия и Белгия е вдъхновена от реалните събития от преди век. Прочутият изследовател Роалд Амундсен се свързва с Нобиле и му поръчва дирижабъл, с който да покори Северния полюс. Италианският любител на приключения взима със себе си Титина и се присъединява към експедицията, запътила се към едно от най-интригуващите, неизследвани кътчета на Земята. Походът е успешен, а тази авантюра е пресъздадена през погледа на знаменитото куче Титина.
Филмът е озвучен на български език и е изключително подходящ за деца и техните родители.
"Повелителят на горите" - 25 август
На 25 август (петък) в 21 часа започва прожекцията на "Повелителят на горите" на сценариста и режисьор Фолкер Шльондорф. Това е портрет на един забележителен човек, чието дело е удостоено през 2018 година с алтернативна Нобелова награда - приза Right Livelihood.
Тони Ринаудо е австралийски агроном, който революционизира идеите за възстановяване на гори и селскостопански култури в Африка. Той е намерил начин да стимулира повторното израстване на дървета от все още живи пънове и корени, които са формирали своеобразна "подземна" гора. В продължение на десетилетия - благодарение на тази естествена регенерация не само се възстановява почвата, но се осигурява препитание на хиляди земеделци в 25 страни в Африка.
mediapool.bg