Компанията "ОушънГейт" (OceanGate), притежаваща батискафа "Титан", който миналия месец бе унищожен от имплозия и петимата пътници на борда й, сред които и директора й, напълно е прекратила своята дейност, предаде ББС.
На своя сайт компанията публикува кратко съобщение, че "спира всички изследователски и търговски операции". "ОушънГейт" също така рекламираше пътешествия до португалските Азорски острови и Бахамите.
Продължава разследването на инцидента с малката подводница на 18 юни, която загуби връзка с кораба майка, докато се спускаше до останките от лайнера "Титаник", а на 22 юни отломките й бяха открити до тези на круизния кораб.
То се води от американската брегова охрана като целта е да се предотвратят
подобни инциденти в бъдеще.
Водещият разследването капитан Джейсън Нойбауер каза, че то е навлязло във висока фаза и резултатите му ще бъдат представени съвместно с канадските, британските и френските власти. Разследването ще може да препоръча граждански или наказателни обвинения, каза Нойбауер.
Бреговата охрана обяви на 28 юни, че отломките от батискафа и човешките останки ще бъдат анализирани. Миналата седмица Нойбауер каза, че все още има да се извърши сериозна работа в разследването.
На борда на "Титан" загинаха директорът на "ОушънГейт" Стоктън Ръш, на 61 години, заедно с пътниците – британският милиардер с пакистански корени Шахзада Дауд, на 48 години, и 19-годишният му син Сулейман, британският милиардер и авантюрист Хамиш Хардинг, на 58 години и френският океанограф и водещ експерт по "Титаник" Пол-Анри Наржоле.
Репутацията на Ръш бе на амбициозен и страстен изследовател, който обаче често е нарушавал правилата в преследването на своите мечти за проучва океана. Той е бил на борда на "Титан|" при няколко успешни спускания, но покрай трагедията с миниподводницата стана ясно, че е пренебрегвал предупреждения относно нейната безопасност.
mediapool.bg