Кламер БГ - Новини: Скопие: Кога, ако не сега!

Скопие: Кога, ако не сега!

България

|
Ср, 25 Май 2022г. 16:33ч.
Скопие: Кога, ако не сега!

Буяр Османи, сн. БГНЕС

Блокираните интеграционни процеси за Северна Македония са източник на системна уязвимост, чиито последици се разпространяват негативно върху целия регион. Искрено вярваме, че това са исторически времена, които изискват твърди и своевременни решения. Наложително е да започне дълго отлаганият процес на присъединяване на Северна Македония и Албания сега през юни, по време на френското председателство на ЕС. Кога, ако не сега, каза министърът на външните работи Буяр Османи.

В обръщение при откриването на панелна дискусия "Пътят към Брюксел", която е въвеждащо събитие към тазгодишния Преспански форум за диалог, който ще се проведе от 16 до 18 юни в Охрид, Османи подчерта, че разпространението на трансатлантическия и западния ред, основан на ценности и принципи, е в интерес както на страните кандидатки, така и на държавите членки, но също и в интерес на глобалния мир и сътрудничество.

"Вярвам, че сега е идеалният момент да се признаят последователните усилия на Северна Македония и Албания и да се посрещнат с приемане от ЕС като съвместен ангажимент за по-сигурна и по-силна Европа, устойчива на всяко трето влияние", каза Османи, цитиран от БТА.

Външният министър посочи, че дори и нищо да не се случи сега, страната ще остане ангажирана с европейските реформи, но самата политическа инерция ще пострада, а колебанията и търсенето на нови иновативни начини за поддържане на "статуквото" няма да разубедят злокачествените влияния, а напротив, това ще изпрати погрешно послание към други страни и граждани на Западните Балкани.

Това не означава, че планираме да напуснем европейския път. Ние сме убедени европейци, с голяма убеденост, с почти 20 години от постигането на Споразумението за стабилизиране и асоцииране с ЕС, отлични в прилагането и хармонизирането с европейското законодателство и ще продължим по този път, каза Османи.

Интеграцията, посочи Османи, в евроатлантическите структури е много повече от гаранциите на член 5 от Хартата на НАТО и достъпа до европейските фондове, защото членството в Алианса и ЕС е потвърждение на ценностите, които страните уважават и към които се стремят.

Преспанският форум за диалог, каза Османи, е създаден като платформа за диалог, дипломация, компромис и мирно разрешаване на неразбирателствата.

Тези принципи имат висока практическа стойност. Следователно в тези решаващи времена в световната история ние сме ангажирани тук, в региона, с разширяването и укрепването на базирания на правила ред, олицетворен в НАТО и ЕС. Ние силно подкрепяме политиката на отворени врати за членство в Алианса и даваме непоколебима подкрепа за членството на Финландия и Швеция в НАТО, със силната увереност, че разширяването ще ни направи всички по-силни и по-обединени", каза Османи.

Настояваме, посочи Османи, за незабавното започване на преговорите за членство на Северна Македония и Албания в ЕС и призоваваме да бъдат направени всички усилия за напредък по отношение на статута за кандидат за членство в ЕС на Босна и Херцеговина и Косово и подкрепяме напредъка в преговорите за Черна гора и Сърбия, като желаем и работим за установяване на устойчиви и изпълнени със съдържание отношения с Украйна, Молдова и Грузия.

Преди два дни премиерите Кирил Петков и Димитър Ковачевски се срещнаха за пореден път в Рим, но засега не се очертава пробив до края на юни, когато е срещата на лидерите на ЕС.

Продължаваме да работим конструктивно върху намирането на взаимно приемливо решение с България. Двамата премиери ни насърчиха да продължим разговорите и въз основа на този мандат ще продължим, но засега няма нищо ново и различно от обсъжданото досега. Веднага щом има, ще ви информираме, каза външният министър Буяр Османи.

"Не мога да коментирам вътрешната динамика в Република България. Важното за нас е, че тук имаме позиция по тези въпроси, по които продължаваме да комуникираме, и се надявам, че това ще даде плод", каза Османи, цитиран от БГНЕС.

mediapool.bg