Блокираните интеграционни процеси за Северна Македония са източник на системна уязвимост, чиито последици се разпространяват негативно върху целия регион. Искрено вярваме, че това са исторически времена, които изискват твърди и своевременни решения. Наложително е да започне дълго отлаганият процес на присъединяване на Северна Македония и Албания сега през юни, по време на френското председателство на ЕС. Кога, ако не сега, каза министърът на външните работи Буяр Османи.
В обръщение при откриването на панелна дискусия "Пътят към Брюксел", която е въвеждащо събитие към тазгодишния Преспански форум за диалог, който ще се проведе от 16 до 18 юни в Охрид, Османи подчерта, че разпространението на трансатлантическия и западния ред, основан на ценности и принципи, е в интерес както на страните кандидатки, така и на държавите членки, но също и в интерес на глобалния мир и сътрудничество.
"Вярвам, че сега е идеалният момент да се признаят последователните усилия на Северна Македония и Албания и да се посрещнат с приемане от ЕС като съвместен ангажимент за по-сигурна и по-силна Европа, устойчива на всяко трето влияние", каза Османи, цитиран от БТА.
Външният министър посочи, че дори и нищо да не се случи сега, страната ще остане ангажирана с европейските реформи, но самата политическа инерция ще пострада, а колебанията и търсенето на нови иновативни начини за поддържане на "статуквото" няма да разубедят злокачествените влияния, а напротив, това ще изпрати погрешно послание към други страни и граждани на Западните Балкани.
Това не означава, че планираме да напуснем европейския път. Ние сме убедени европейци, с голяма убеденост, с почти 20 години от постигането на Споразумението за стабилизиране и асоцииране с ЕС, отлични в прилагането и хармонизирането с европейското законодателство и ще продължим по този път, каза Османи.
Интеграцията, посочи Османи, в евроатлантическите структури е много повече от гаранциите на член 5 от Хартата на НАТО и достъпа до европейските фондове, защото членството в Алианса и ЕС е потвърждение на ценностите, които страните уважават и към които се стремят.
Преспанският форум за диалог, каза Османи, е създаден като платформа за диалог, дипломация, компромис и мирно разрешаване на неразбирателствата.
Тези принципи имат висока практическа стойност. Следователно в тези решаващи времена в световната история ние сме ангажирани тук, в региона, с разширяването и укрепването на базирания на правила ред, олицетворен в НАТО и ЕС. Ние силно подкрепяме политиката на отворени врати за членство в Алианса и даваме непоколебима подкрепа за членството на Финландия и Швеция в НАТО, със силната увереност, че разширяването ще ни направи всички по-силни и по-обединени", каза Османи.
Настояваме, посочи Османи, за незабавното започване на преговорите за членство на Северна Македония и Албания в ЕС и призоваваме да бъдат направени всички усилия за напредък по отношение на статута за кандидат за членство в ЕС на Босна и Херцеговина и Косово и подкрепяме напредъка в преговорите за Черна гора и Сърбия, като желаем и работим за установяване на устойчиви и изпълнени със съдържание отношения с Украйна, Молдова и Грузия.
Преди два дни премиерите Кирил Петков и Димитър Ковачевски се срещнаха за пореден път в Рим, но засега не се очертава пробив до края на юни, когато е срещата на лидерите на ЕС.
Продължаваме да работим конструктивно върху намирането на взаимно приемливо решение с България. Двамата премиери ни насърчиха да продължим разговорите и въз основа на този мандат ще продължим, но засега няма нищо ново и различно от обсъжданото досега. Веднага щом има, ще ви информираме, каза външният министър Буяр Османи.
"Не мога да коментирам вътрешната динамика в Република България. Важното за нас е, че тук имаме позиция по тези въпроси, по които продължаваме да комуникираме, и се надявам, че това ще даде плод", каза Османи, цитиран от БГНЕС.
mediapool.bg